Czy warto jechać na Węgry samochodem? Jakie są wymagane dokumenty? Co musisz wiedzieć i przygotować przed podróżą autem na Węgry? Jakie jest potrzebne wyposażenie samochodu? Jak podróżuje przez Węgry samochodem?

Węgry odwiedziliśmy już wielokrotnie. Zazwyczaj zatrzymujemy się tam na krótką chwilę w drodze na Bałkany, do Rumunii czy też Bułgarii. Innym razem po prostu zwiedzamy same Węgry. Jak przygotować się do podróży na Węgry samochodem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem na Węgry będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

apteczka

linka holownicza

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

komplet zapasowych żarówek

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez całą dobę poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym używa się ich w nocy i w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Drogi i opłaty

Poruszanie się po autostradach na Węgrzech wymaga zakupienia winiety. Winietę można kupić przez Internet a w przypadku kontroli należy okazać rachunek zakupu. Winietę można kupić na 10 dni, miesiąc, pół roku oraz rok. Przykładowo miesięczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje 4970 Ft (ok. 62,5 zł). Winietę można zakupić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 110 km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

Budapeszt podzielony jest na trzy strefy parkowania. Parkować można tam do maksymalnie 3 godz. Ceny za godzinę parkingu wahają się w granicach 175-440 Fr (2,20-5,54 zł).

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” jest na Węgrzech nielegalne i karane wysokimi mandatami. Nawet nocowanie w samochodzie poza wyznaczonymi kempingami może skutkować mandatem. Czy to oznacza, że nie nocowaliśmy w samochodzie na Węgrzech? Nie. Robiliśmy to. Zdarzało się, że po prostu nie mieliśmy innego wyjścia. Np. w czasie podróży na Bałkany, nie udało nam się dojechać do Serbii na czas i musieliśmy zatrzymać się na Węgrzech na noc. Spaliśmy więc w samochodzie na jakimś parkingu przy stacji benzynowej. Mieliśmy trochę obaw, ze względu na to, że była to spora stacja, ale obyło się bez problemów.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem na Węgry ceny paliwa były zawsze wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 389,3 Ft (4,9 zł)

Benzyna 95 – 370,5 Ft (4,66 zł)

Gaz – 237,8 Ft (2,99 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Węgry to zazwyczaj kraj, przez który tylko przejeżdżamy w drodze do innych państw. Tak było w przypadku podróży na Bałkany oraz kiedy jechaliśmy do Rumunii. Nie mogę jednak powiedzieć nic złego na temat jakości dróg czy też kultury jazdy w kraju. Przez Węgry jeździło nam się zawsze szybko i bezpiecznie.