Jeśli planujesz podróż na Maltę, nie możesz ominąć wyspy Comino! To najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu maltańskiego. Większość turystów przyciąga tam znana Błękitna Laguna. Comino ma jednak do zaoferowania o wiele więcej atrakcji. Co zobaczyć na wyspie Comino? Jak tam dojechać? Ile czasu warto tam spędzić? Co warto wiedzieć przed podróżą? Jakie są najciekawsze atrakcje, które musisz zwiedzić? Zapraszam do przeczytania naszego przewodnika po wyspie.

Co warto wiedzieć o wyspie Comino?

Zanim opowiem wam o atrakcjach Comino, na początku przyda wam się trochę ciekawych faktów na temat tej wyspy, które pomogą lepiej wam zrozumieć tę część Malty.

  1. Wyspa Comino jest najmniejszą z 3 zamieszkanych wysp Malty.
  2. Obszar wyspy to zaledwie 3,5 km2.
  3. Nazwa Comino pochodzi od kminku, który rośnie na wyspie.
  4. Wyspę zamieszkują obecnie 2 osoby. Jeszcze w 2017 roku było tam 4 stałych mieszkańców, jednak do 2020 dwie osoby zmarły.
  5. Na wyspie nie ma transportu publicznego. Wszędzie trzeba poruszać się pieszo.

Jak dojechać na Comino?

Jeśli planujecie wycieczkę na Comino na własną rękę, musicie tam najpierw dopłynąć. Oczywiście zarówno z Malty jak i Gozo pływają tam wycieczki zorganizowane, ale są one droższe niż zwykły przejazd promem.


Ile kosztuje przejazd na Comino?

Najtańszym transportem jest prom „Comino Ferries”. Przejazd z Malty (port Ċirkewwa) na Comino (Błękitna Laguna) kosztuje 13 € w dwie strony, dla osoby dorosłej. Dzieci do 10 roku życia, płacą jedynie 7 €. W sezonie można zarezerwować bilety online, natomiast poza sezonem można je kupić jedynie na miejscu w małej budce w porcie. Płacić można tam jedynie gotówką.

Jaki jest rozkład promów?

W sezonie letnim promy z Malty na Comino odpływają o następujących godzinach: 9:10, 10:10, 11:10, 12:10, 13:10, 14:10, 15:10. Promy powrotne z Comino na Maltę pływają o 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:00. Poza sezonem, w zimie promów jest dużo mniej. Pływają jednie 4 o: 9:10, 10:10, 11:10, 12:10. Za to ostatni prom powrotny jest o 14:30. Dokładny rozkład promów znajdziesz tutaj.

Jedziesz na Comino? Zobacz nasz film z podróży.

Atrakcje Comino

Co warto zobaczyć na wyspie Comino? Mogłoby się wydawać, że na tak niewielkiej wyspie nie ma wiele do zobaczenia. Wielu turystów płynie na Comino i spędza czas tylko nad Błękitną Laguną, a to spory błąd. Oczywiście Błękitna Laguna jest przepiękna, ale wyspa ma naprawdę wiele innych ciekawych atrakcji i pięknych widoków.

Błękitna Laguna (Blue Lagoon)

Blue Lagoon czyli Błękitna Laguna to zdecydowanie największa atrakcja Comino. Przepiękna, przejrzysta, błękitna woda, idealna do pływania. To nad Błękitną Laguną zrobicie najlepsze zdjęcia i nacieszycie oczy pięknymi kolorami. Nawet jeśli nie byliście nigdy na tej wyspie, być może widzieliście Błękitną Lagunę! Gdzie? To miejsce pojawiło się w filmie „Troja” z 2004 roku. To tutaj nagrano rozmowę Achillesa z matką przed wyruszeniem na wojnę trojańską.

Jaskinie

Wokół Comino znajduje się wiele jaskiń popularnych zwłaszcza wśród nurków. Większość zorganizowany wycieczek zatrzymuje się przy jaskiniach na południowym zachodzie wyspy nawet na godzinę aby turyści mogli przy nich popływać. Jest tam mniej ludzi niż na samym Comino, a woda jest cudownie przejrzysta. Jeśli podróżujesz na własną rękę promem, ten nie zatrzyma się przy jaskiniach, ale będzie przepływał na tyle blisko i wolno, że bez problemu je zobaczysz i zrobisz zdjęcia.

Planujesz zwiedzanie Valletty? Tutaj znajdziesz nasz przewodnik po stolicy Malty.

Wieża Świętej Marii

Wieża św. Marii to jedna z wież obserwacyjnych, która służyła do komunikacji między Gozo a Maltą. Takie wieże obronno-obserwacyjne można zobaczyć na całym wybrzeżu Malty. Wieża została zbudowana w 1618 roku. W weekendy można ją zwiedzać i wejść na sam szczyt aby podziwiać widoki z góry. Jeśli wybierasz się na Comino w tygodniu poza sezonem to niestety wieża będzie zamknięta. Ciekawostką jest, że Wieża św. Marii to kolejne miejsce na wyspie, które jest znane dzięki kinematografii. Nagrywano tutaj film „Hrabia Monte Christo”.

Baraki

Tuż obok wieży znajduje się największy budynek na Comino. Oczywiście jeśli nie liczyć hoteli, które powstały na wyspie. Budynek baraków został zbudowany przez Brytyjczyków, a później został zamieniony na szpital izolacyjny. Przez pewien czas w jednym z pomieszczeń znajdowała się też lokalna szkoła, dla dzieci z wyspy. Szkołę zamknięto w latach 60-tych XX wieku kiedy nie było już na wyspie dzieci w wieku szkolnym.

Kościół Ucieczki św. Rodziny z Egiptu

Na Comino znajduje się jeden mały kościół. To Kaplica Powrotu Świętej Rodziny z Egiptu. Kiedy na wyspie mieszkało jeszcze ok. 100 osób, kaplica była za mała żeby ich wszystkich pomieścić. Teraz gdy na wyspie mieszkają na stałe tylko dwie osoby, miejsca jest aż za dużo. Od lat co sobotę, ten sam ksiądz przyjeżdża na wyspę aby odprawić tutaj mszę. Jest to też jedyny moment kiedy kościół jest otwarty. W pozostałe dni jest niestety zamknięty i nie można go zobaczyć od środka.

Bateria św. Marii

Bateria św. Marii. to bateria z czasów Zakonu Maltańskiego. Została zbudowana na początku XVIII w. Jest niewielka, ale znajduje się na południu wyspy, co oznacza, że jest z niej widok na całą Maltę.

Ferma świń

Nie jest to typowa atrakcja przyciągająca turystów na wyspę, jednak dla fanów opuszczonych miejsc, będzie to ciekawe miejsce. W 1979 roku na Comino otwarto fermę świń. Miała ona pomóc w odbudowaniu populacji tych zwierząt po jej zdziesiątkowaniu przez epidemię afrykańskiego pomoru świń. Fermę zamknięto w 2011 roku, a pozostałe zwierzęta przeniesiono na fermy na Gozo i Malcie. Od tego czasu budynki pozostawione same sobie niszczeją. A zajmują naprawdę ogromny teren.


Cominotto

Tuż przy Comino znajduje się sąsiednia wyspa nazywana Cominotto. To jedna z niezamieszkanych wysp Malty. Jest dużo mniejsza niż jej sąsiadka i niewiele osób na nią dociera. Jeśli pływasz po okolicy kajakiem lub też dobrze pływasz, bez problemu dotrzesz z Comino na Cominotto o własnych siłach.

Mapa

Na poniższej mapie znajdziesz zaznaczone wszystkie wyżej wspomniane atrakcje wyspy.

Co jeszcze warto zrobić na Comino?

Zobaczyć jaszczurki

Gdy tylko zaczniesz spacer po Comino, od razu zauważysz lokalne jaszczurki! Nie ma się czego bać, jaszczurki uciekają przed ludźmi i trzymają się z daleka. Na wyspie jest ich jednak całe mnóstwo dlatego na pewno zobaczysz ich kilkadziesiąt w trakcie spaceru. Jest to endemiczny dla Malty gatunek jaszczurki nazywany murówką maltańską.

Obserwować ptaki

Comino to jedno z niewielu miejsc na Malcie gdzie całkowicie zabronione jest polowanie na ptaki, które niestety jest ogromnym problemem w całym kraju. Na szczęście na tej wyspie, ptaki mogą czuć się bezpiecznie, a miłośnicy ptaków mogą je obserwować.

Zobaczyć delfiny

To oczywiście uzależnione jest od szczęścia, ale gdy my płynęliśmy z Malty na Comino, udało nam się zobaczyć dwa delfiny! Prom zatrzymał się abyśmy mogli popatrzeć na te piękne zwierzęta, a gdy one odpłynęły, my też ruszyliśmy w dalszą drogę. Mieliśmy sporo szczęścia, ale być może tobie też uda się po drodze zobaczyć delfiny.

Kiedy najlepiej jechać na Comino?

Najlepszym terminem podróży jest okres zimowy od listopada do marca, kiedy na Malcie nie ma sezonu turystycznego. Latem przyjeżdża tu tak dużo osób, że cała maleńka plaża nad Błękitną Laguną zasłonięta jest leżakami i parasolami, a wybrzeże powyżej plaży food truckami z jedzeniem i napojami. Jest tam wtedy tyle ludzi, że w Błękitnej Lagunie trudno postawić stopę. Za to gdy pojedziesz tam poza sezonem, na dodatek w ciągu tygodnia, prawdopodobnie trafisz na faktycznie pustą wyspę. My byliśmy na Comino na początku lutego i chociaż pogoda była przepiękna, to nie było tam praktycznie nikogo oprócz nas.


Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Comino?

W drodze promem powiedziano nam, że godzina wystarczy na zobaczenie całej wyspy. Nie bardzo chciałam w to wierzyć i dobrze, że mieliśmy dużo więcej czasu! Comino jest niewielka, ale warto pamiętać, że wszędzie musimy dojść tam pieszo. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie oferowane atrakcje, a dodatkowo mieć czas na zrobienie zdjęć to na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 3 godz.