Valletta bardzo szybko stała się jedną z naszych ulubionych europejskich stolic. To jedno z tych miast, do których można jeździć raz, drugi i kolejny i nigdy się nie nudzi. Uwielbiamy stolicę Malty i pomimo tego, że jest to niewielkie miasto, warto tam spędzić trochę czasu w trakcie pobytu na wyspie. Co więcej Valletta ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji,  które są całkowicie darmowe. Co warto zobaczyć w Valletcie?

Co warto zobaczyć w Valletcie?

Valletta zajmuje jedynie obszar 0.61 km2, a w samej stolicy mieszka niecałe 6000 osób. To naprawdę niewielkie miasto, jednak warto spędzić w nim cały dzień. Tak, w Valletcie jest wystarczająco dużo atrakcji żeby wypełnić cały dzień zwiedzania. Co więcej, proponowane przez nas atrakcje stolicy Malty są całkowicie darmowe więc nigdzie nie zapłacicie za wstęp. Jakie darmowe atrakcje oferuje Valletta? Co warto zobaczyć w tym mieście?

Wybierasz się na Maltę? Zobacz jak poruszać się po kraju komunikacją miejską.

Fontanna Trytona

Na placu przed bramą do Valletty znajduje się ogromna fontanna Trytona. Składa się z trzech figur trytonów trzymujących nad swoimi głowami misę. Fontannę otwarto w 1959 roku, jednak później potrzebna była całkowita renowacja. W 2018 roku otwarto ją ponownie po zakończonej odbudowie, która kosztowała 4,5 mln €.

Górne ogrody Barrakka

W pobliżu bramy do Valletty znajdują się Górne ogrody Barrakka. Początkowo były używane przez rycerzy z Zakonu Maltańskiego, a w 1800 roku otwarte dla publiczności. W parku znajduje się kilka pomników, m.in. popiersie Winstona Churchilla oraz płyty upamiętniające ważne dla historii wydarzenia.


Jeśli przejdziesz na sam brzeg parku i spojrzysz w stronę Trójmiasta, zobaczysz pod parkiem Saluting Battery czyli Baterię Powitalną. Codziennie (poza niedzielami) o 12:00 oraz o 16:00 można zobaczyć jak oddawany jest z niej salut armatni. Przy ogrodzie znajduje się też Winda Barrakka, którą można szybko dostać się do portu skąd odpływają promy do Trójmiasta.

Planujesz zwiedzanie Malty? Zobacz nasz film z Valletty.

Plac i pomnik Jean de Valette

Przy budynku Opery Narodowej znajduje się plac oraz pomnik Jeana de Valette. Jean de Valette był 49. wielkim mistrzem Zakonu Maltańskiego. Zasłynął obroną Malty przed Imperium Osmańskim w 1565 roku. Po pokonaniu wojsk Sulejmana Wspaniałego, Jean de Valette zapoczątkował budowę miasta, które po jego śmierci zostało nazwane na jego cześć – Valletta.

Dolne ogrody Barrakka

W dalszej części miasta znajduje się ogród partnerski Górnych ogrodów Barrakka nazywany Dolnymi ogrodami Barrakka. W samym centrum ogrodów znajduje się pomnik sir Alexandra Johna Balla, byłego gubernatora Malty. Pomnik powstał w 1810 roku w formie świątyni doryckiej. Z parku jest też widok na maltańskie Trójmiasto i Fort Ricasoli w Kalkarze.

Będąc na Malcie nie zapomnij o zwiedzaniu Gozo! O atrakcjach Gozo przeczytasz tutaj.

Dzwon oblężenia

Tuż obok Dolnych ogrodów Barrakka znajduje się dzwon oblężenia – Siege Bell Memorial. Powstał on w 1992 aby upamiętnić 7000 osób, które zginęły w czasie oblężenia Malty w latach 1940-1943, a więc w czasie II wojny światowej. Codziennie o 12:00 można usłyszeć drzwon.

Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel

Mówi się, że na Malcie jest ponad 365 kościołów. Wiele z nich jest naprawdę ogromnych jak na powierzchnię kraju. Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel nie jest pod tym względem wyjątkiem. Kościół został zbudowany w 1573 roku, a następnie kilkakrotnie przebudowany.


Bazylika, a zwłaszcza jej kopuła robi ogromne wrażenie. Jednak jeśli chcesz zobaczyć jak ona wygląda, najlepiej wybrać się na punkt widokowy zamiast w okolice samego kościoła. Taki punkt widokowy w samej Valletcie znajdziesz na poniższej mapie.

Co jeszcze warto zrobić w Valletcie?

Zgubić się w wąskich uliczkach

Valletta jest niewielka i pełna wąskich, klimatycznych uliczek. Najlepszym sposobem na zwiedzanie miasta jest spacer bez większego planu i zgubienie się w jego zakamarkach. Dzięki temu można odkryć naprawdę wiele ciekawych szczegółów.

Szukać kolorowych gallariji

Gallarija to typowy element maltańskiej architektury będący zabudowanym drewnianym balkonem. Ich popularność przypada na XVII wiek. Wiele jest informacji dotyczących pochodzenia tego elementu lokalnego budownictwa. Gallarija ewidentnie ma swoje korzenie w arabskich maszrabijjach. Powstawały one na Malcie jako element dekoracyjny, a jednocześnie były wyznacznikiem prestiżu i przynależności do wyższej klasy społecznej. Co więcej głównym materiałem wykorzystywanym na maltańskich budowach był wapień – stąd typowy beżowy kolor lokalnych miast. Za to w przypadku wykuszy właściciele mogli dać upust swojej chęci ozdobienia mieszkań. Gallariję były bowiem malowane na przeróżne kolory.

… i kolorowych drzwi i kołatek

Często właściciele mieszkań, malowali drzwi swoich domów w tym samym kolorze co gallarije. Były to jedyne kolorowe elementy w beżowych zabudowaniach. Drzwi były dodatkowo zdobione kołatkami, które były wyznacznikiem statusu społecznego mieszkańców domu. Kołatki miały przeróżne rozmiary, kształty i motywy. Były ceramiczne, metalowe lub mosiężne. Popularne były motywy morskie takie jak delfiny, ryby czy koniki wodne, a także dłonie, głowy lwów, ludzi oraz krzyże maltańskie.

Mapa

Wszystkie powyższe atrakcje Valletty znajdziesz zaznaczone na mapie.

Booking.com