Jak podróżuje się po Czechach samochodem? Jakie dokumenty są potrzebne w czasie takiej podróży? Czy Czechy samochodem to dobry pomysł? Co musisz wiedzieć przed podróżą? Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w Czechach?

Wielokrotnie zwiedzaliśmy już Czechy samochodem. Często był to tylko przystanek w drodze na Bałkany, czy do Włoch. Innym razem Czechy były głównym kierunkiem podróży gdy odwiedzaliśmy Pragę czy też Skalne Miasto. Jak podróżowało nam się po Czechach samochodem? Co warto wiedzieć planując podróż?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Czech będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

komplet zapasowych żarówek

Dodatkowo jeśli jedziecie do Czech zimą (1 listopada – 31 marca):

– opony zimowe

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

W Czechach autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Obowiązuje system winiet, które można kupić na stacjach benzynowych. Można kupić winietę ważną przez 10 dni, miesiąc lub rok. Koszt winiety dla samochodu osobowego na 10 dni wynosi 310 CZK, a na miesiąc 440 CZK.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 110 km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

Jeśli wybierasz się samochodem do Pragi i szukasz parkingu, polecam ci zostawić auto na parkingu P+R i skorzystać z komunikacji miejskiej. Opłata za dzień parkowania (do momentu zamknięcia parkingu gdyż taryfa nocna jest zupełnie inna) wynosi 20 CZK (ok. 3,5 zł). Parkingi P+R zlokalizowane są przy stacjach metrach więc bez problemu można z nich dostać się w każde miejsce w mieście. Więcej informacji o parkingach P+R znajdziesz tutaj.

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” w Czechach jest nielegalne i karane wysokimi mandatami. Jeśli chodzi o nocowanie w samochodzie to zasady takiego noclegu powodowanego potrzebą odzyskania sił do dalszej podróży, nie są prawnie określone. My nocowaliśmy w Czechach w samochodzie w pobliżu Skalnego Miasta, aby z samego rana zacząć zwiedzać, a także w okolicach Pragi na stacji benzynowej. W żadnym z tych przypadków nie mieliśmy żadnych problemów.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Czechach ceny paliwa były porównywalne do tych w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 27,44 CZK (ok. 4,77 zł)

Benzyna 95 – 28 CZK (ok. 4,86 zł)

Gaz – 12.65 CZK (ok. 2,2 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Generalnie nie lubię podróżować po Czechach samochodem. Dlaczego? Za każdym razem kiedy jesteśmy w Czechach autem mamy problem z kupieniem winiety. Bywamy w tym kraju dosyć często, zarówno aby zwiedzać, jak i po prostu przejeżdżając w drodze na Bałkany, do Słowenii czy Włoch. Mieliśmy już sytuację, kiedy winietę udało nam się kupić dopiero na 3 stacji benzynowej w Czechach, a wciąż byliśmy bardzo blisko granicy. Czy to tylko nasz pech? Nie wiem, ale naprawdę było to dla nas irytujące.

Jeśli chodzi o jakość dróg i bezpieczeństwo na drogach to oceniam je dobrze. Gdyby jeszcze można było w Czechach legalnie rozbijać namiot to było prawie idealnie.