Jak podróżuje się po Belgii samochodem? Jakie dokumenty będą ci potrzebne w czasie takiej podróży? Czy Belgia samochodem to w ogóle dobry pomysł? Co musisz wiedzieć przed podróżą autem do Belgii? Jakie jest wymagane wyposażenie?

Belgię odwiedziliśmy w czasie jednego z wyjazdów w czasie majówki. Objechaliśmy wtedy Holandię, Belgię oraz Luksemburg. Co musisz wiedzieć przed podróżą do Belgii samochodem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Belgii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

apteczka

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

W Belgii autostrady są bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem Liefkenhoek w pobliżu Antwerpii. Ceny możecie sprawdzić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 70 km/h

– drogi ekspresowe 90 km/h

– autostrady 120 km/h

Parkowanie

W Belgii zwiedzaliśmy głównie Brukselę i Brugię. Nie jest łatwo znaleźć w tych miastach bezpłatny parking. Jeśli szukacie takiego w Brukseli to warto rozważyć parking P+R, a później skorzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli przyjedziecie na parking z samego rana, to nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. W ciągu dnia jest już trudniej bo parking zawsze jest zapełniony.

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” jest w Belgii nielegalne i karane wysokimi mandatami. Jeśli natomiast chodzi o nocowanie w kamperze, samochodzie czy vanie poza oznaczonymi kempingami, to mieliśmy problem żeby dowiedzieć się czy jest to w ogóle legalne. Nigdzie nie mogliśmy uzyskać ostatecznej odpowiedzi. Postanowiliśmy więc kierować się podstawowymi zasadami przy nocowaniu w samochodzie czyli zatrzymać się w ustronnym miejscu, przyjechać późno i wyjechać wczesnym rankiem. W ten sposób spędziliśmy kilka nocy w samochodzie i nie mieliśmy żadnych nieprzyjemności. Nie możemy jednak powiedzieć na ile jest to legalne.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Belgii ceny paliwa były zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,32 €

Benzyna 95 – 1,28 €

Gaz – 0,51 €

Bezpieczeństwo na drogach

Po Belgii podróżowało nam się całkiem dobrze. Poza tym, że trafiliśmy akurat na czas, kiedy w wielu miastach trwały remonty dróg, to naprawdę nie mamy na co narzekać. Kierowcy w Belgii przestrzegają zasad drogowych, a podróżując po Belgii trzeba na nie bardzo uważać ze względu na wysokie mandaty za wykroczenia drogowe.