Belgia samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się po Belgii samochodem? Jakie dokumenty będą ci potrzebne w czasie takiej podróży? Czy Belgia samochodem to w ogóle dobry pomysł? Co musisz wiedzieć przed podróżą autem do Belgii? Jakie jest wymagane wyposażenie?

Belgię odwiedziliśmy w czasie jednego z wyjazdów w czasie majówki. Objechaliśmy wtedy Holandię, Belgię oraz Luksemburg. Co musisz wiedzieć przed podróżą do Belgii samochodem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Belgii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

apteczka

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

W Belgii autostrady są bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem Liefkenhoek w pobliżu Antwerpii. Ceny możecie sprawdzić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 70 km/h

– drogi ekspresowe 90 km/h

– autostrady 120 km/h

Parkowanie

W Belgii zwiedzaliśmy głównie Brukselę i Brugię. Nie jest łatwo znaleźć w tych miastach bezpłatny parking. Jeśli szukacie takiego w Brukseli to warto rozważyć parking P+R, a później skorzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli przyjedziecie na parking z samego rana, to nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. W ciągu dnia jest już trudniej bo parking zawsze jest zapełniony.

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” jest w Belgii nielegalne i karane wysokimi mandatami. Jeśli natomiast chodzi o nocowanie w kamperze, samochodzie czy vanie poza oznaczonymi kempingami, to mieliśmy problem żeby dowiedzieć się czy jest to w ogóle legalne. Nigdzie nie mogliśmy uzyskać ostatecznej odpowiedzi. Postanowiliśmy więc kierować się podstawowymi zasadami przy nocowaniu w samochodzie czyli zatrzymać się w ustronnym miejscu, przyjechać późno i wyjechać wczesnym rankiem. W ten sposób spędziliśmy kilka nocy w samochodzie i nie mieliśmy żadnych nieprzyjemności. Nie możemy jednak powiedzieć na ile jest to legalne.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Belgii ceny paliwa były zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,32 €

Benzyna 95 – 1,28 €

Gaz – 0,51 €

Bezpieczeństwo na drogach

Po Belgii podróżowało nam się całkiem dobrze. Poza tym, że trafiliśmy akurat na czas, kiedy w wielu miastach trwały remonty dróg, to naprawdę nie mamy na co narzekać. Kierowcy w Belgii przestrzegają zasad drogowych, a podróżując po Belgii trzeba na nie bardzo uważać ze względu na wysokie mandaty za wykroczenia drogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *