Słowenia samochodem: co warto wiedzieć?

Czy Słowenia samochodem to dobry pomysł? Jakie dokumenty są potrzebne na taki wyjazd? Co musisz wiedzieć przed podróżą? Jak podróżuje się po Słowenii samochodem? Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu?

Słowenię odwiedziliśmy przy okazji podróży do północnych Włoch. Muszę przyznać, że Słowenia nas całkowicie zachwyciła. Zakochaliśmy się w samym kraju, jego krajobrazach, jak i przemiłych ludziach. Co warto wiedzieć przed podróżą samochodem do Słowenii?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Słowenii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

komplet zapasowych żarówek

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

linka holownicza

Dodatkowo jeśli jedziecie do Słowenii zimą (15 listopada – 15 marca):

opony zimowe (a w rejonach górskich gdzie zalega śnieg również łańcuchy)

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

W Słowenii autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Obowiązuje system winiet, które można kupić na stacjach benzynowych. My akurat kupiliśmy winietę na bramkach przy wjeździe na autostradę. Można kupić winietę ważną przez tydzień, miesiąc, pół roku lub rok. Koszt winiety dla samochodu osobowego na tydzień wynosi 15 €, a na miesiąc 30 €.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 110 km/h

– autostrady 130 km/h

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” w Słowenii jest nielegalne i karane wysokimi mandatami. Jeśli chodzi o nocowanie w samochodzie to o ile nie jest to rozbijanie całego sprzętu biwakowego na kilka dni to nie ma z tym problemu. My nocowaliśmy w Słowenii w samochodzie i nie mieliśmy złych doświadczeń, ale zawsze zabieraliśmy się z samego rana.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Słowenii ceny paliwa były porównywalne do tych w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,07 €

Benzyna 95 – 1 €

Gaz – 0,59 €

Bezpieczeństwo na drogach

Po Słowenii podróżowało nam się samochodem bardzo dobrze. Drogi są naprawdę dobrej jakości, kierowcy przestrzegają zasad ruchu drogowego. Trzeba jedynie uważać na drogach w górach, zwłaszcza jeśli jedziecie przez nie nocą, bo są wąskie i często nieoświetlone. Poza tym bardzo polecam Słowenię na podróż samochodem pod względem bezpieczeństwa. Chociaż żałuję, że zasady dotyczące spania na dziko nie są w tym kraju mniej restrykcyjne.