Jak podróżuje się po Włoszech samochodem? Jakie jest potrzebne wyposażenie? Ile kosztują autostrady we Włoszech? Czy Włochy samochodem to w ogóle dobry pomysł? Jak przygotować samochód do podróży do Włoch?

We Włoszech byliśmy już wielokrotnie. Odwiedziliśmy Mediolan, Padwę, Weronę, Trydent, byliśmy we włoskich Alpach i w Wenecji. Za każdym razem jednak zwiedzaliśmy jednak północne Włochy.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Włoch będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

apteczka

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w nocy oraz w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Drogi i opłaty

We Włoszech autostrady są płatne. Nie istnieje jednak system winiet, opłaca się przejazd na podstawie pokonanego odcinka. Ceny za przejazd autostradami we Włoszech możecie sprawdzić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 110km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

Znalezienie darmowego parkingu w dużych miastach we Włoszech nie należy do łatwych. Parkowanie w centrach miast jest za to dosyć drogie. Jeśli planujesz zwiedzać Włochy samochodem i chcesz zobaczyć duże miasta, polecam albo zostawiać auto na dobowych parkingach poza miastem i korzystać z komunikacji miejskiej, albo szukać hoteli z darmowym parkingiem. Jeśli wybierasz się do Wenecji to być może przyda ci się informacja o parkowaniu w tym mieście. Znajdziesz ją w tym wpisie.

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” jest we Włoszech nielegalne i karane wysokimi mandatami. Sprawdzane są zwłaszcza plaże oraz miejscowości turystyczne. Jeśli chcecie rozbić się na noc to warto robić to poza wybrzeżem i po prostu zapytać lokalnych mieszkańców czy możecie rozbić namiot na ich działce. Jeśli zrobicie to nawet łamanym włoskim (tak, polecam nauczyć się dosłownie kilku zdań na taką okoliczność) to nie powinno być problemu. Oczywiście we Włoszech znajdziecie płatne kempingi, są one jednak droższe niż w innych krajach.

Jeśli chodzi o spanie w vanie, kamperze lub po prostu samochodzie to jest to dozwolone i legalne. Pod warunkiem, że trzymacie się z dala od miast i wybrzeża. Co więcej we Włoszech dozwolone jest spanie w samochodzie jeśli ma wam to pomóc w odzyskaniu sił do dalszego prowadzenia auta. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Włoszech ceny paliwa były zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,30 €

Benzyna 95 – 1,42 €

Gaz – 0,57 €

Bezpieczeństwo na drogach

Po Włoszech samochodem podróżowało nam się dobrze. Nawet kiedy omijaliśmy autostrady i wybieraliśmy drogi ekspresowe, jechało się szybko i wygodnie. Pod tym względem nie mogliśmy narzekać. Muszę jednak zaznaczyć, że podróżowaliśmy po północy kraju. Jedyna rzecz, która była bardzo męcząca to poruszanie się po włoskich miastach. Włoscy kierowcy nie lubią ustępować pierwszeństwa i wszędzie im się spieszy. Na dodatek często nie zwracają uwagi na innych kierowców, którzy akurat wyjeżdżają z parkingu. Przejazd przez włoskie miasta kosztował nas sporo nerwów.