Łotwa samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się samochodem po Łotwie? Co powinieneś/powinnaś wiedzieć przed podróżą? Czy Łotwa samochodem to w ogóle dobry pomysł? Czy legalne jest nocowanie w samochodzie? Jak przygotować samochód do podróży na Łotwę?

Łotwę odwiedziliśmy w trakcie naszej podróży dookoła Bałtyku. Zatrzymaliśmy się tam zaledwie na chwilę, ale na pewno wrócimy na dłuższe zwiedzanie tylko Łotwy. Zobacz jak przygotować się do podróży na Łotwę samochodem.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem na Łotwę będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

dwa trójkąty ostrzegawcze (w przypadku kolizji ustawiane przed i za pojazdem)

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

Dodatkowo jeśli jedziecie na Łotwę zimą (1 grudnia – 1 marca):

opony zimowe.

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Na Łotwie istnieje obowiązek zakupu winiety, który dotyczy wszystkich pojazdów silnikowych o masie powyżej 3001 kg. W przypadku pojazdów powyżej 3500 kg ceny podzielone są według klasy emisji i numeru osi. Dokładne ceny można sprawdzić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– autostrady 110 km/h

Parkowanie

W niewielu stolicach w Europie system parkowania był dla nas tak skomplikowany jak właśnie w Rydze. Miasto podzielone jest na 6 stref parkowania. Im bliżej Starego Miasta Rygi, tym wyższa cena. Za parking płaci się w godzinach 8:00-20:00 w tygodniu oraz w godzinach 10:00-17:00 w soboty. W niedziele parkowanie jest bezpłatne. Ceny parkowania wahają się od 1 do 4 €/godz.

Spanie w samochodzie

Łotwa to jedno z niewielu państw, gdzie nie mamy doświadczenia związanego z nocowaniem w samochodzie. Byliśmy na Łotwie zaledwie raz, na dodatek zaledwie dwa dni i nocowaliśmy w hostelu.


Ceny paliwa

Kiedy byliśmy na Łotwie w 2019 roku ceny paliwa były porównywalne do tych w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,02 €

Benzyna 95 – 1,15 €

Gaz – 0,53 €

Bezpieczeństwo na drogach

Chociaż nie spędziliśmy na Łotwie dużo czasu, muszę przyznać, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. Samochodem po Łotwie jeździ się łatwo i wygodnie. Jest to kraj równinny, dlatego nie musimy obawiać się krętych dróg w górach. Kierowcy też w większości stosują się do zasad ruchu drogowego i nie stwarzają zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Naprawdę nie mieliśmy na co narzekać jeśli chodzi o podróż samochodem po Łotwie.