Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich i jedno z miejsc, które po prostu musisz odwiedzić w czasie podróży na Maltę. Co zobaczyć na Gozo? Jakie są najciekawsze atrakcje Gozo? Zobacz, które miejsca warto zwiedzić w czasie podróży na Gozo.

W języku maltańskim Gozo nazywane jest Għawdex (czyt. ałdesz) i jest zamieszkane przez niecałe 40 000 osób (w 2015 roku było to dokładnie 37 342 mieszkańców). Wyspa ma 67 km2, 13,34 km długości i 7,15 km szerokości. Wydawać by się mogło, że zwiedzanie Gozo nie zajmie wiele czasu i na tak niewielkiej przestrzeni nie ma wielu ciekawych miejsc. Jednak nic bardziej mylnego! Na samej Malcie jest mnóstwo miejsc do zobaczenia, a mniejsze od niej Gozo nie ustępuje jej pod względem turystycznej atrakcyjności. Widoki na Gozo zachwycają od pierwszego wejrzenia, a sama wyspa jest dużo spokojniejsza niż Malta, co sprawia, że można tam naprawdę odpocząć i się wyciszyć.

Zobacz najpiękniejsze miejsca na Gozo w naszym filmie.

Jak dojechać na Gozo?

Ċirkewwa (Malta) – Mġarr (Gozo)

Najszybciej na Gozo można dotrzeć z maltańskiego portu w Ċirkewwa. Promy działają codziennie 24 godz/dobę i odpływają z częstotliwością co 15/30/45 lub 60 min w zależności od pory dnia. Prom przewozi pasażerów pieszych, samochody, motocykle oraz rowery. Na pokładzie znajduje się kawiarnia, można usiąść przy stoliku, napić się kawy a nawet coś zjeść. Miejsca siedzące znajdują się także na pokładzie promu skąd można podziwiać otaczające widoki. Podróż promem trwa ok. 25 minut.

Pełen rozkład promów znajdziesz tutaj.


Ile kosztuje przejazd promem na Gozo?

Cena przejazdu zależy od tego czy poruszamy się pieszo czy też płyniemy promem z autem lub motocyklem.

Ceny przejazdu dotyczą podróży w dwie strony:

Pasażer pieszy 4,65 €
Dziecko od 3 do 12 roku życia 1,15 €
Samochód + kierowca 15,70 € (pozostali pasażerowie płacą dodatkowo opłatę jak za pasażera pieszego)
Motocykl + kierowca 8,15 €
Rower 1,15 € + opłata za bilet jak dla pasażera pieszego czyli 4,65 €

Co jeszcze warto wiedzieć?

Bilety na przejazd promem kupuje się tylko w drodze powrotnej czyli w porcie Mġarr na Gozo. Dlatego powyższe ceny biletów dotyczą podróży w dwie strony, mimo tego iż płacimy dopiero wracając z Gozo.

Ceny biletów są różne w zależności od tego czy ktoś jest rezydentem Gozo czy tylko turystą lub mieszkańcem Malty. Co więcej w sezonie zimowym (od listopada do marca) ceny na nocne przejazdy promem są niższe niż przejazdy w ciągu dnia.

Opłatę za przejazd promem można uiścić w kasie gotówką lub kartą.

Więcej o cenach przeczytasz na Gozo Channel.

Valletta – Mġarr (Gozo)

Od czerwca 2021 roku działa też linia promowa Gozo Fast Ferry. Prom z Valletty na Gozo zabiera jedynie pasażerów pieszych, podróż trwa ok. 45 min, a prom kursuje co 1 lub 2 godziny. Pierwszy prom z Valletty odpływa o godz. 6:45 a ostatni o 19:45 (lub 21:45 w piątki i soboty), za to pierwszy prom z Gozo odpływa o 5:45, a ostatni o 20:45 (lud 22:45 w piątki i soboty).

Bilety dla osoby dorosłej kosztują od 7,99 do 12 € w zależności od tego czy płacimy kartą na transport publiczny Tallinja (7,99 €), kupujemy bilet przez aplikację lub na stronie internetowej (9,99 €) lub kupujemy bilet tuż przed podróżą, wsiadając na prom (12 €).

Bilety dla dzieci w wieku 4-10 lat kosztują odpowiednio: 3,99 € (płacąc kartą Tallinja), 5,99 € (kupując bilet przez aplikację lub stronę internetową), 6 € (kupując bilet przed wejściem na prom).

Więcej informacji o tym połączeniu promem znajdziesz tutaj.

Uwaga!

Jeśli planujesz podróż na Gozo, sprawdź najpierw czy promy nie zostały odwołane. Zdarza się, że z powodu złych warunków atmosferycznych, promy są odwołane.

Jak poruszać się po Gozo?

Gozo może wydawać się niewielką wyspą, ale nie na tyle by zwiedzić ją w jeden dzień pieszo. Dystans między najciekawszymi atrakcjami jest zbyt duży by pokonać go spacerem i zobaczyć wszystko mając niewiele czasu.

Komunikacja miejska na Gozo działa wyjątkowo dobrze w porównaniu do transportu na Malcie. Autobusy są tutaj punktualne i dzięki niewielkiej liczbie mieszkańców, nie zdarza się by autobus nie zatrzymał się dla nowych pasażerów bo jest już zapełniony. Jest jednak inny problem jeśli chodzi o poruszanie się komunikacją miejską na Gozo. Autobusy jeżdżą rzadko i linii jest niewiele. Często trzeba czekać godzinę na kolejny autobus, a przystanki i tak znajdują się z dala od takich atrakcji jak jaskinia Tal-Mixta, czy Wied il-Mielah. Niestety do wielu atrakcji nie da się dotrzeć bezpośrednio komunikacją miejską, ta sprawdzi się jedynie w podróżach między miejscowościami na Gozo.

Aby sprawnie zwiedzić Gozo, warto wynająć samochód lub skuter. Wtedy najważniejsze atrakcje zwiedzisz w 1-2 dni. Komunikacja miejska sprawdzi się na wolniejsze zwiedzanie Gozo, jeśli możesz spędzić tam więcej niż dwa dni.

Więcej o komunikacji miejskiej na Malcie i rodzajach biletów przeczytasz tutaj.

Ile dni wystarczy na zwiedzanie Gozo?

Turyści często jeżdżą na Gozo tylko na jeden dzień. Jeśli nie masz wiele czasu, jeden dzień jest lepszy niż nic, jednak jeśli planujesz dopiero podróż na Maltę, zarezerwuj sobie na Gozo przynajmniej 2-3 dni. Osobiście uwielbiam Gozo i uważam, że jest o wiele przyjemniejszą wyspą do zwiedzania. Może ze względu na ciszę i spokój, o który tak trudno na Malcie? Może ze względu na brak korków i pośpiechu? A może ze względu na przepiękne widoki? Chyba każda z tych rzeczy przyczyniła się do mojej miłości do Gozo.


Co zobaczyć na Gozo?

Gozo pełne jest przepięknych miejsc, które warto odwiedzić chociaż na krótką chwilę. Dla mnie najpiękniejsze atrakcje Gozo związane są z zapierającą dech w piersiach naturą i niesamowitymi widokami. Właśnie większość takich miejsc znajdziecie w tym poście. Zapraszam was na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc na Gozo.

Jaskinia Tal-Mixta i plaża Ramla

Zwiedzanie Malty najlepiej zacząć od wschodniej strony wyspy. Właśnie po tej stronie Gozo znajduje się przepiękne piaszczysta plaża Ramla. Samo słowo „ramla” w języku maltańskim (tak samo jak w języku arabskim) oznacza po prostu piasek i jest to moim zdaniem najpiękniejsza plaża na Gozo. Niesamowity widok na plażę jest z góry, z drogi prowadzącej do jaskini Tal-Mixta.

Do samej jaskini Tal-Mixta prowadzą wąskie schodki, a z wnętrza rozpościera się widok na zatokę Ramla oraz plażę. Miejsce wygląda jak z filmu! Jeśli będziecie mieć szczęście, to spotkacie też w środku kota, który jest stałym bywalcem jaskini.

Panwie solne

Malta oraz Gozo słyną w produkcji soli. Sól pozyskiwana jest tutaj z wody morskiej. Cały proces rozpoczyna się gdy woda morska wpływa w szczeliny w linii brzegowej. Po ośmiu dniach jest ona przenoszona do mniejszych solanek, które są cieplejsze i znajdują się dalej od morza. Na początku procesu suszenia woda nabiera czerwonawego odcienia i zaczynają formować się kryształki soli.

Przepiękne panwie solne na Gozo znajdują się na zachód od miejscowości Marsalforn. Jeśli wybierzesz się tam wcześnie rano to może uda ci się zobaczyć jak miejscowi zbierają sól. Zbieranie soli z panwi solnych jest coraz rzadziej praktykowane, ze względu na fakt, iż jest to wyjątkowo męcząca fizycznie praca. Jeśli zwiedzasz panwie solne w sezonie zbierania soli, możesz kupić też tam prawdziwą gozytańską sól!

Jeśli przejdziesz dalej na zachód od Marsalforn, na brzegu przy panwiach solnych możesz zobaczyć wyrytego w skale ślimaka. Ślimak jest autorstwa pewnego niemieckiego artysty, który mieszkał na Gozo, a przez miejscowych nazywany był właśnie Bebbuxu co w języku maltańskim oznacza ślimaka i było tłumaczeniem nazwiska autora.

Wied il-Għasri

Najpiękniejsze miejsca na Gozo to właśnie natura! Wied il-Għasri to przepiękna dolina gdzie wąski fragment morza wpływa między wysokie klify. Warto zejść po schodach na sam dół doliny i rozkoszować się pięknym widokiem. A jeśli jesteś tam latem to idealnym rozwiązaniem by się schłodzić będzie kąpiel w Wied il-Għasri.

Warto wiedzieć

Do samej doliny prowadzi nierówna, polna droga. Nie jest łatwo przejechać tam autem i trzeba bardzo uważać. Droga jest na tyle wąska, że trudno jest minąć się z innym samochodem. Jeśli jednak przejedziesz po tej kamienistej drodze, przy samym zejściu do Wied il-Għasri znajduje się bezpłatny parking.

Wied il-Mielaħ

Niedaleko od Wied il-Għasri znajduje się inne naturalne cudo na Gozo. Mowa oczywiście o Wied il-Mielaħ czy nadal istniejącym oknie skalnym. Miejsce oddalone jest od wszystkiego, pełne ciszy i pięknych widoków. Do samego łuku skalnego prowadzi ścieżka ze schodkami zabezpieczona poręczą, tak więc dojście jest bardzo bezpieczne. Na szczęście jest to jedno z tych miejsc, do których nie docierają tłumy turystów.

Azure Window

Azure Window położone na zachodzie Gozo było ikoną nie tylko tej wyspy, ale i całej Malty. To tutaj przyjeżdżali wszyscy turyści docierający na Gozo, to tutaj nagrywano ślub Daenerys Targaryen z khalem Drogo z pierwszym sezonie „Gry o tron”. Atrakcja zjawiskowa i niestety już nieistniejąca. W marcu 2017 roku okno Azure Window się zawaliło. Obecnie możemy zobaczyć tylko miejsce, gdzie znajdowało się to okno skalne, oraz jego część, która po zawaleniu znajduje się pod wodą.

Mimo braku Azure Window, warto wybrać się w to miejsce ponieważ z Zatoki Dwejra można oglądać najpiękniejszy zachód słońca na Gozo.

Inland Sea

Tuż obok miejsca gdzie znajdowało się Azure Window jest inna naturalna atrakcja Gozo, a jest nią Inland Sea. Inland Sea czyli dosłownie „wewnętrzne morze” to niewielkie jeziorko połączone z morzem jaskinią. Miejsce idealne na kąpiel przy wysokich temperaturach oraz na nurkowanie! Inland Sea jest niewzykle lubianą i piękną lokalizacją dla miłośników tego sportu. Jeśli jest ładna pogoda, można też wybrać się na wycieczkę łodzią, która przewiezie was przez jaskinię oddzielającą Inland Sea od morza.

Cytadela w Victorii (Rabacie)

Victoria to stolica wyspy Gozo, która przez lokalnych mieszkańców nazywana jest również Rabat. Rabat to dawna nazwa miasta, za to nazwa Victoria została nadana miastu przez Brytyjczyków w 1887 roku z okazji 50-lecia panowania Królowej Wiktorii.


Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Gozo jest cytadela. Teren cytadeli zamieszkany był już w epoce brązu, w czasach punicko-rzymskich istniało tam miasto, a w Średniowieczu zostało ono przekształcone w zamek, który miał służyć Gozytańczykom za schronienie. Nie do końca spełnił jednak swoją funkcję. Gdy w 1551 Osmanie zaatakowali Gozo, cytadela szybko się poddała, a ok. 6000 osób, a więc większość mieszkańców wyspy i obrońców cytadeli, została wzięta w niewolę. Osmanie oszczędzili jedynie zakonnika i 40 starszych Gozytańczyków. Dodatkowo ok. 300 osób uciekło z oblężonej cytadeli. Mimo to, 150 lat zajęło odbudowanie populacji Gozo do czasów sprzed ataku wojsk osmańskich.

Victoria położona jest w samym centrum wyspy, a cytadela znajduje się na wzniesieniu w stolicy dlatego z ruin cytadeli rozciąga się piękny widok na każdą część Gozo. Jeśli dokładnie się przyjrzysz zobaczysz z niej nawet pomnik Chrystusa Zbawiciela, Tas-Salvatur, znajdujący się w pobliżu Marsalforn.

Mapa

Oczywiście atrakcji Gozo jest dużo więcej, te jednak są moimi ulubionymi. A jeśli tak jak ja wolicie atrakcje naturalne, to jestem pewna, że zachwycą też was.

Na poniższej mapie znajdziesz zaznaczone wyżej wymienione atrakcje: