Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia na Malcie? Jakie są lokalne maltańskie tradycje? W tym roku już drugi raz spędzamy święta na Malcie. Choć ten czas różni się od świąt spędzanych w Polsce, jest równie niezwykły, a niektóre świąteczne tradycje na Malcie mogą was zaskoczyć. Dlatego też opowiem wam o tym jakie są tradycyjne na ten czas maltańskie potrawy, jak celebruje się święta i jakie są lokalne tradycje bożonarodzeniowe.

Malta jest krajem katolickim. Według danych z 2019 roku, ponad 95% Maltańczyków to chrześcijanie, a wśród nich 93% to właśnie katolicy. Wiele tradycji świątecznych jest podobnych do tradycji polskich, inne są zupełnie różne. Wybrałam dla was te najciekawsze, które mogą was zainteresować oraz takie, które są charakterystyczne właśnie dla tego kraju.

Dni wolne od pracy

Na Malcie jedynie 25 grudnia czyli Boże Narodzenie jest jednocześnie świętem państwowym, a co za tym idzie jest to dzień wolny od pracy. 24 oraz 26 grudnia to zwykłe dni pracujące.


Jakie są nasze wrażenia po roku na Malcie? Posłuchaj nas tutaj.

Il-prietka tal-Milied – maltańska Pasterka

Na Malcie również istnieje tradycja uczestniczenia w Pasterce, która tutaj nazywana jest po prostu „midnight mass” lub w języku maltańskim il-prietka tal-Milied. Tradycja odprawiania Pasterki na Malcie sięga zaledwie 1883 roku, jest to więc stosunkowo nowa tradycja, jednak od tego czasu nie traci na popularności. Msza odprawiana jest o północy w nocy z 24 na 25 grudnia. Ważnym momentem w czasie maltańskiej Pasterki jest ten, gdy dziecko w wieku 7-10 lat, opowiada historię narodzenia Jezusa. Jest to niezwykły moment dla całej rodziny i ogromny zaszczyt dla wyróżnionej dziewczynki lub chłopca.

Świąteczne śniadanie

Tak jak u nas jest tradycja spożywania kolacji wigilijnej, tak na Malcie po Pasterce, Maltańczycy spożywają tradycyjne świąteczne śniadanie. Wśród lokalnych przysmaków powinien znaleźć się pudding (pudina tal-Milied) oraz krążki miodowe (qagħaq tal-għasel) czyli po prostu miodowe ciasteczka. Po śniadaniu następuje za to moment, na który najbardziej czekają najmłodsi Maltańczycy czyli wręczanie prezentów świątecznych.

Świąteczny obiad

Święta Bożego Narodzenia to na Malcie czas niezwykle rodzinny, czas, który spędza się w gronie najbliższych. To właśnie 25 grudnia odbywa się w maltańskich domach uroczysty, świąteczny obiad. Tak jak w Polsce na kolacji wigilijnej tradycyjnym daniem jest karp, tak na Malcie w Boże Narodzenie na stole musi pojawić się… pieczony indyk.


Dekoracje świąteczne

Oczywiście nie brakuje też dekoracji świątecznych, zarówno w maltańskich domach jak i na ulicach miast. Bardzo popularnym sposobem dekorowania domu jest ustawianie przed nim szopki czyli „presepju”. Podświetlane małe szopki, można przed świętami zobaczyć na rondach, placach lub przed kościołami na całej Malcie i Gozo. Niektórzy Maltańczycy ustawiają przed swoimi domami szopki naturalnej wielkości. Wiele z nich wyglądają naprawdę zjawiskowo.

Ciekawą częścią dekoracji, którą trzeba przygotować już kilka tygodni przed świętami jest „ġulbiena” (czyt. dżulbina). W języku angielskim roślina ta nazywa się „vetches” i jest to jeden z rodzajów wyki. Wyrośnięta ġulbiena wygląda jak długie, białe włosy i wykorzystywana jest aby udekorować żłobek z figurką Jezusa. Aby wyhodować roślinę o odpowiedniej długości, najlepiej zasadzić ją już pod koniec listopada.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rachel (@rach.sammut)

Oczywiście dekoracji nie brakuje też na ulicach miast na Malcie i Gozo! Na głównych placach ustawione są choinki, podświetlane napisy świąteczne, palmy przystrojone są światełkami, a nad ulicami zawieszone są dekoracje mieniące się kolorami. Stolica Malty jest pełna świątecznych ozdób, a na początku grudnia otwierana jest tam nawet świąteczna wioska Fairyland.

Wybierasz się na Maltę i Gozo? Zobacz tutaj co musisz zwiedzić na Gozo.