Jeśli przeprowadzasz się na Maltę, musisz pokonać pierwsze wyzwanie, które stawia przed tobą emigracja, czyli wynajem mieszkania. Szukanie mieszkania na Malcie jest osobiście moim najgorszym wspomnieniem z początków życia w tym kraju. Rynek mieszkaniowy znacznie różni się od polskiego, a i same mieszkania wyglądają zupełnie inaczej. Co musisz wiedzieć szukając mieszkania na wynajem na Malcie?

Jak wyglądają maltańskie mieszkania?

Po przekroczeniu progu maltańskiego mieszkania od razu rzucają nam się w oczy różnice. Mieszkania na Malcie budowane są na planie długiego prostokąta. Gdy czytacie długi, mam na myśli bardzo długi! Czasem śmieję się, że po korytarzach w maltańskich mieszkaniach można biegać maratony. I nie jest to dalekie od prawdy! Sama w trakcie choroby gdy nie mogłam wychodzić, a potrzebowałam ruchu, urządzałam sobie godzinne spacery po mieszkaniu.

Jedną część mieszkania zajmuje zazwyczaj salon z kuchnią (najczęściej wspólne pomieszczenie, ale można znaleźć też takie z oddzielną kuchnią), a drugą długi korytarz, gdzie po jednej stronie znajdują się pozostałe pomieszczenia: sypialnie, łazienka. Większe mieszkania mają też dodatkowe pomieszczenie przeznaczone na pralnię lub schowek.

Nasze maltańskie mieszkanie możesz zobaczyć w tym vlogu.

Liczba pokoi

Na Malcie rzadko można znaleźć kawalerki. Jest to typ mieszkań zupełnie niepopularny w tym kraju. Co prawda zmienia się to w ostatnich latach ponieważ zauważono, że kawalerki są na rynku wynajmu pożądane, jednak wciąż nie ma takich mieszkań tyle co w Polsce. A nawet jeśli można je znaleźć, cena jest taka sama lub niewiele niższa od mieszkania z oddzielną sypialnią czy nawet dwiema.

Standardem na Malcie jest liczenie pokoi na podstawie liczby sypialni. Mieszkanie jednopokojowe to więc jedna oddzielna sypialnia z salonem, kuchnią i łazienką. Generalnie mieszkania na Malcie są dosyć duże. Bez problemu można znaleźć mieszkanie dwu i trzypokojowe. Co więcej w mieszkaniach trzypokojowych są też zwykle dwie łazienki.


Domy na Malcie

Była mowa o mieszkaniach, a co z domami? Są i też można je wynająć. Ceny wynajmu domów są oczywiście wyższe ze względu na większą przestrzeń. Można jednak wynająć niewielkie, jednopiętrowe domy. Czy warto wynająć dom na Malcie? Wszystko zależy od tego, czego szukasz i gdzie chcesz mieszkać. Jedna ważna różnica miedzy domami w Polsce i na Malcie jest taka, iż tutaj domy rzadko mają ogrody. Ziemia na Malcie jest bardzo droga dlatego przestrzeń między domami, a ogrodzeniem wokół nich jest niewielka. Rzadko obok domu ma się jeszcze ogród. A jeśli jest jakaś przestrzeń zielona, cena najmu idzie odpowiednio w górę.

Wyposażenie

Kolejna ciekawa różnica przy wynajmie mieszkań na Malcie to fakt iż są całkowicie umeblowane. Oczywiście można wynająć puste mieszkanie, ale zdecydowana większość jest w pełni wyposażona. Jest to ogromne ułatwienie biorąc pod uwagę to, jak skomplikowany może być transport własnych mebli na wyspę.

Wyposażenie mieszkania zawiera wszystko co potrzebne: meble, łóżka, nawet pościel, za to w kuchni są wszystkie potrzebne naczynia, patelnie i garnki do gotowania. W naszym mieszkaniu mieliśmy też suszarkę na ubrania, żelazko i deskę do prasowania, a nawet tak niewielkie rzeczy jak spinacze. Mieszkanie było gotowe do wprowadzenia się.

Jedyna rzecz jakiej brakuje mi w wyposażeniu mieszkań tutaj to odkurzacz! Nie jest to tak niezbędna rzecz, skoro na podłogach nie ma dywanów, jednak nawet przy braku dywanów, zamiatanie całego mieszkania jest męczącym zajęciem. Rzeczywiście można zatęsknić za posiadaniem odkurzacza na wyposażeniu. Jeśli wynajmujesz wyposażenie mieszkania, sprawdź czy jest w nim odkurzacz bo nie jest to wcale standard!

Ciekawostki o maltańskich mieszkaniach

Jest jeszcze kilka rzeczy, które zaskoczyły mnie w maltańskich mieszkaniach, chociaż po roku życia tutaj, już się do nich przyzwyczaiłam.

  • włączniki przy kontaktach – przy każdym kontakcie w mieszkaniu czy domu jest włącznik. Nie wystarczy podłączyć wtyczki aby podładować telefon, trzeba jeszcze wcisnąć guzik, a po skończonym ładowaniu go wyłączyć. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie zważywszy na wysokie ceny prądu
  • grzanie wody – podobnie działa sprawa z ciepłą wodą. Wodę do mycia naczyń w kuchni oraz kąpieli w łazience trzeba najpierw zagrzać. Oczywiście wynika to również z wysokich opłat za prąd. Nie opłaca się mieć bojlera włączonego cały czas.
  • brak kontaktów w łazience – jakim zaskoczeniem był dla mnie fakt, że nie mogę podłączyć suszarki do włosów w łazience bez przeciągania przedłużacza z korytarza. W maltańskich łazienkach nie ma kontaktów. Jak w takim razie podłączona jest np. pralka? W naszym mieszkaniu kabel od pralki przechodzi przez dziurę w ścianie i podłączony jest do kontaktu, który jest na zewnątrz w korytarzu.

Jak spędzić budżetowe 3 miesiące na Malcie? Sprawdźnasze pomysły na tani pobyt tutaj.

Gdzie szukać mieszkań?

Gdzie najlepiej szukać mieszkań na wynajem na Malcie? Tu pojawia się kolejna różnica w maltańskim rynku mieszkaniowym. Większość mieszkań na Malcie wynajmowana jest przez agencje. Maltańczykom nie chce się samodzielnie szukać najemców i wolą zlecić to agencji i zapłacić prowizję. Jest to też utrudnienie dla poszukujących mieszkań, którzy również muszą zapłacić agencji prowizję.

Mieszkanie z agencji

Oferty mieszkań można przejrzeć na stronach agencji. Jednymi z bardziej znanych są: QuickLets, FrankSalt, ReMax, Simon Mamo. Warto jednak pamiętać, że często agencje nie aktualizują na bieżąco swoich ofert na stronie. Częściej aktualne oferty znajdziesz na ich stronach na Facebooku lub grupach związanych z wynajmem mieszkań.

Mieszkania od właściciela

Jeśli szukasz mieszkania bezpośrednio od właściciela to najszybciej można znaleźć je właśnie na grupach na Facebooku. Możesz spróbować zajrzeć m.in. na: Malta Rent Share Flats Only, Accommodation Malta, Malta Rent – direct from owner. Niech nie zwiedzie cię jednak nazwa. Nawet jeśli w nazwie grupy jest informacja, iż to mieszkania bezpośrednio od właściciela, 90% ofert jest z agencji…

Agencje a osoba prywatna

Jak najlepiej wynająć mieszkanie? Przez agencję czy bezpośrednio od właściciela? Mieszkania bezpośrednio od właściciela rozchodzą się na Malcie w kilka minut. Jak tylko pojawi się ogłoszenie online i wynajem rzeczywiście jest bezpośrednio od właściciela, od razu zgłasza się kilku potencjalnych najemców, którzy często wynajmą mieszkanie od razu przy oglądaniu. To sprawia, że nawet tego samego dnia mieszkanie będzie już wynajęte.

Wynajem mieszkania na Malcie przez agencje daje większy wybór, ale musimy zapłacić jednorazową prowizję. Wydawać by się mogło, że wynająć przez agencję jest łatwiej, jednak agencje często ignorują potencjalnych klientów i nawet nie odpowiadają na wiadomości i nie wysyłają obiecanej oferty. Zdarzały nam się takie sytuacje i również okazało się to stratą czasu.

Ostatecznie sami wynajęliśmy mieszkanie przez agencję. Trafiliśmy na niewielką jednoosobową agencję działającą w rejonie St. Paul’s Bay, Buġibba i Qawra i właśnie w tej ostatniej miejscowości znaleźliśmy swoje idealne mieszkanie. Trafiliśmy na naprawdę uczciwego agenta i właścicieli mieszkania, miejsce nam się spodobało więc nie było nad czym się zastanawiać. Jednak wasz wynajem mieszkania po prostu zależy od tego jakie mieszkanie uda wam się znaleźć. Polecam szukać zarówno bezpośrednio od właściciela jak i przez agencję i wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla was korzystniejsze.


Sprawdzanie najemców

Wynajem mieszkania na Malcie zarówno od osoby prywatnej jak i przez agencję oznacza też sprawdzenie najemców. Nie tylko my szukając mieszkania chcemy trafić na uczciwych właścicieli, oni też chcą uczciwych najemców.

To co mnie zaskoczyło, a co jest tutaj powszechną praktyką, to pytanie potencjalnych najemców o narodowość. Agent nie umówi się nawet na oglądanie mieszkania, jeśli najpierw nie powiesz mu jaki posiadasz paszport. W pierwszej chwili wydaje się, że to pytanie całkiem logiczne, w końcu właściciel chce mieć pewność, że najemca ma legalny pobyt na Malcie. Jednak narodowość wcale tego nie potwierdza… A wszystko robi się jeszcze bardziej problematyczne, gdy po prostu właściciel decyduje, że osobom danej narodowości mieszkania nie wynajmie. Tak, mieliśmy taką sytuację. Oczywiście, gdy ktoś w taki sposób reaguje na cudzoziemców, lepiej od niego mieszkania nie wynajmować, bo pewnie prędzej czy później pojawiłyby się kłopoty. Jednak niesmak po takiej sytuacji pozostaje i pokazuje większy problem ogromnych uprzedzeń w stosunku do cudzoziemców, na które możemy trafić mieszkając na emigracji.

Poza narodowością oczywiście zawsze pada pytanie o wykonywany zawód i pracę na Malcie, aby właściciele też mieli pewność, że będziemy płacić w terminie.

Wynajem mieszkania ze zwierzętami

Sporym wyzwaniem jest znalezienie mieszkania jeśli masz zwierzę. Wielu właścicieli nie zgadza się na trzymanie w mieszkaniu zwierząt ponieważ obawiają się zniszczeń. Jeśli masz pas lub kota, informuj o tym od razu. Nie warto tracić czas na oglądanie mieszkania, gdzie i tak nie zaakceptują zwierzaka. Informacja o zakazie trzymania zwierząt w mieszkaniu lub też o potencjalnym poniesieniu kosztów w przypadku wyrządzonej przez zwierzę szkody powinna znaleźć się w umowie najmu.

Ceny mieszkań

Mieszkania na Malcie mają przeróżne ceny. Niestety w porównaniu do zarobków są bardzo wygórowane. Cena zależy oczywiście od wielkości mieszkania i lokalizacji. Najtańsze mieszkania jakie widzieliśmy w trakcie szukania kosztowały 500 € miesięcznie. Najdroższe sięgają nawet 1500-2000 €. Ceny naprawdę przeróżne.

Gdzie najtaniej wynająć mieszkanie?

Najwięcej osób chce mieszkać w „centrum Malty” czyli centrum biznesowym i towarzyskim, które znajduje się w miejscowościach: Sliema, St. Julian’s, Msida, Valletta. W tym rejonie wynajem jest najdroższy. Za mieszkania jednopokojowe trzeba zapłacić min. 600 €, a dwupokojowe kosztują od 700 € w górę.

Dużo taniej jest w rejonie St. Paul’s Bay, Bugibba, Qawra gdzie jednopokojowe mieszkania zaczynają się od 500 €, a dwupokojowe od 550-600 €.

Najtańsze mieszkania można wynająć na Gozo. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie gdy codziennie musisz dojeżdżać do pracy na Malcie. Nawet będąc rezydentem Gozo, ceny promów są zbyt wysokie by opłacały się takie codzienne podróże.

Planujesz podróż na Gozo? Zobacz nasz przewodnik po wyspie tutaj.

Co wpływa na cenę mieszkań?

Poza metrażem i lokalizacją warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Im wyżej położone mieszkanie tym drożej. Przeciwnie do tego co w Polsce, prawda? U nas raczej jest tendencja do niższych cen w przypadku mieszkań na piętrach w blokach bez windy. Na Malcie jednak jest odwrotnie. Im niżej położone jest mieszkanie tym mniej naturalnego światła i więcej wilgoci. Dlatego cenę warto negocjować jeśli decydujesz się na wynajęcie mieszkania na parterze. Chociaż osobiście odradzam mieszkanie tak nisko właśnie ze względu na wilgoć i mniej światła słonecznego.


Ile kosztuje wynajęcie mieszkania?

Poza ceną miesięcznego najmu, przy podpisaniu umowy musisz jeszcze zapłacić:

  • Depozyt – równy kwocie jednego czynszu i zwracany jeśli nie naruszysz warunków umowy ani nie zniszczysz niczego w mieszkaniu
  • Zaliczkę na rachunki – bo rachunków nie dostajesz na swój adres, rachunek i tak dostaje właściciel. W przypadku wynajmu dla dwóch osób zaliczka na miesiąc wynosi zwykle 50 €.
  • Prowizję dla agencji – prowizja równa jest kwocie jednego czynszu z czego 50% płaci właściciel, a drugie 50% najemca. Często do prowizji trzeba doliczyć jeszcze podatek VAT, jednak np. my przy wynajmie u agenta, nie musieliśmy go płacić.

Umowa najmu

Przed podpisaniem umowy

Sprawdź na kim spoczywa odpowiedzialność w przypadku napraw. Nie wiesz kto mieszkał w danym miejscu przed tobą, nie możesz być więc całkowicie pewny, że nic się nie zepsuje. Nawet jeśli wydaje ci się, że mieszkanie jest w stanie idealnym, przygotuj się na to, że coś może się zepsuć. Np. nagle włącznik do piekarnika się przepali i nie będziesz w stanie nic ugotować (tak, to właśnie przydarzyło się nam) albo kran w kuchni zacznie przeciekać.

Obejrzyj mieszkanie! Nigdy nie wynajmuj mieszkania w ciemno, przed przyjazdem na Maltę i wcześniejszym dokładnym obejrzeniu. Sprawdź czy działają podstawowe sprzęty tj. lodówka, pralka, piekarnik, jakie masz wyposażenie kuchni (różnie z tym bywa), a także czy są inne potrzebne ci urządzenia tj. telewizor czy żelazko. Zobacz też czy w mieszkaniu jest już Internet czy musisz załatwić go samodzielnie.

Na jak długo wynajmuje się mieszkania?

Standardem jest wynajmowanie mieszkań na rok. Zdarzają się umowy też na dwa lata. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jak dogadasz się z właścicielem. Jednak zwykle minimum to rok najmu. Na upartego można wynająć mieszkanie na pół roku, ale szczerze mówiąc, nie ma to większego znaczenia. Przy podpisywaniu umowy, trzeba pamiętać, że złamanie jej warunków oznacza, że właściciel nie musi zwracać ci depozytu. Jeśli więc np. podpisujesz umowę na rok, a rezygnujesz z mieszkania po 3 miesiącach, depozyt ci przepada. Trzeba tutaj jednak pamiętać jakie ma się prawa wynajmując mieszkanie na Malcie. Zgodnie z ostatnimi zmianami, (na pewno funkcjonują one już od 2021 roku kiedy sami wynajęliśmy mieszkanie), przy umowie trwającej rok, depozyt nie jest zwracany jeśli rezygnujesz z najmu przed upływem 6 miesięcy. Po pierwszych 6 miesiącach możesz zrezygnować z najmu z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia i nie tracisz prawa do zwrotu depozytu.

Co warto zapisać w umowie?

Nie wiem jak wyglądają umowy najmu w innych krajach, ale o wielu rzeczach pewnie bym nie pomyślała wynajmując mieszkanie na Malcie. Z własnego doświadczenia polecam więc zwrócić uwagę na to by w umowie znalazł się stan licznika prądu oraz wody. Co miesiąc i tak musisz go sprawdzać, a co dwa miesiące dostajesz od właściciela rachunek.

Rejestracja umowy

Upewnij się, że właściciel zarejestruje umowę. Jest to bardzo ważne, inaczej w razie złamania warunków umowy przez właściciela, nie masz podstaw by dochodzić swoich praw. Umowa powinna być zarejestrowana w Housing Authority, a po jej rejestracji dostanieszod nich maila. Rejestracją umowy zajmuje się właściciel.

Rachunki

Jak już wspomniałam, rachunki za prąd i wodę nie przychodzą na twój adres. Na początku wydawało mi się to dziwne, ale tak tutaj jest. Rachunek nie jest wysyłany na adres mieszkania, którego dotyczy, tylko do właściciela mieszkania, który najczęściej mieszka w zupełnie innym miejscu. Rachunki przychodzą co 2 miesiące i opłaca je właściciel, jednak ty i tak co miesiąc musisz z góry płacić zaliczkę na poczet tych rachunków. To jak później rozliczasz ewentualną nadpłatę czy dopłacasz gdy zaliczka jest zbyt niska, zależy tylko od twojej umowy z właścicielem. Ja polecam ustalić z właścicielem, że co dwa miesiące będzie wysyłał ci zdjęcie rachunku. Jeśli zapłacona wcześniej zaliczka nie wystarczyła, dopłacisz brakującą kwotę razem z opłatą za kolejny miesiąc. Jeśli zaliczka była odpowiednio wyższa niż ostateczny rachunek, w kolejnym miesiącu nie musisz płacić zaliczki na rachunki.

Szanuj landlorda swego, bo możesz mieć gorszego

O landlordach na Malcie krążą legendy. Przyznaję, że wiele z nich jest niestety prawdziwa. Po wysłuchaniu licznych historii moich znajomych, którzy mieszkają tu już od kilku lat i zmieniali mieszkania wielokrotnie, wiem jak trudno jest trafić na dobrego właściciela.

Z najczęstszych historii, które się powtarzają o landlordach: nie pokazują najemcom rachunków za prąd i wodę, a po prostu podają kwotę do zapłaty (później okazuje się, że rzeczywisty rachunek jest niższy), nie są skłonni do naprawiania większych usterek i obarczają kosztami najemców, nie zwracają depozytu pod byle pretekstem, nie rejestrują umowy najmu.

Jak sprawdzić właściciela? Na 100% nigdy nie można mieć pewności jaki okaże się właściciel gdy zepsuje się pralka albo wydarzy się inna awaria w mieszkaniu. Warto jednak zabezpieczyć się na ile możemy i porozmawiać wcześniej z właścicielem, a jeśli jest taka możliwość to też z poprzednimi najemcami. Nie wynajmuj też mieszkania na odległość przed zobaczeniem go na żywo i sprawdzeniem czy wszystko działa. Polecam też sprawdzić grupę na Facebooku: Landlords to avoid in Malta i zobaczyć czy wasz potencjalny landlord nie figuruje tam na czarnej liście.

Jak poruszać się po Malcie? Skorzystaj z naszego przewodnika po transporcie publicznym.

Jakich mieszkań nie wynajmować?

Na parterze

Jeśli miałabym coś Ci doradzić z własnego doświadczenia jeśli chodzi o szukanie i wynajem mieszkań na Malcie, nie wynajmuj mieszkania na parterze. Naprawdę nie warto mieszkać na samym dole gdzie jest większa wilgoć i mniej światła dziennego. Nie wspominając o większym hałasie dochodzącym z ulicy.

Zwróć też uwagę na lokalizację. Nie mówię tu tylko o podstawach tj. wybór odpowiedniego miejsca, w centrum lub z dala od centrum, bo to zależy tylko od ciebie. Mam na myśli to w jakim miejscu położony jest budynek. Czy twoja ulica jest położona nisko, poniżej innych, które ją otaczają? Czy twój budynek jest w miejscu, gdzie woda deszczowa nie będzie miała gdzie spływać? Może te pytania wydają ci się dziwne, bo Malta to wyspa wiecznego słońca, ale pamiętaj o tym, że każdej jesieni i zimy Maltę nawiedzają silne deszcze. Silne do tego stopnia, że ulice są pozalewane, woda sięga ludziom do kolana, wlewa się do garaży i uniemożliwia otworzenie drzwi na parterze bez dostania się wody do środka. W takich dniach niemożliwe jest nawet przejechanie samochodem przez niektóre ulice.

Rozejrzyj się po okolicy jeśli idziesz oglądać mieszkanie i zobacz czy woda przy budynku ma gdzie spływać na wypadek silnego deszczu. A przy okazji, silne deszcze to kolejny powód by nie wynajmować mieszkania na parterze.


Bez klimatyzacji

Początkowo może ci się wydawać, że klimatyzacja nie jest aż tak potrzebna, w końcu wystarczy włączyć wiatrak i po sprawie. Jeśli tak sądzisz to dlatego, że nie masz za sobą lata spędzonego na Malcie. A ono potrafi dać w kość upałami ponad 40°C i brakiem powietrza. Latem w mieszkaniach jest gorąco do tego stopnia, że nie jesteś w stanie pracować bo leje się z ciebie pot i po 5 minutach chce ci się spać. Klimatyzacja to rzecz, która umożliwia przeżycie tutaj letnich miesięcy.

Z drugiej strony zimą, klimatyzacja przydaje się do ogrzania mieszkania. W maltańskich mieszkaniach nie ma ogrzewania, a na podłogach nie ma dywanów. Tak, na Malcie jest ciepło. Dopóki nie przeżyjesz pierwszej maltańskiej zimy, gdy w mieszkaniach (zwłaszcza w nocy) można naprawdę zmarznąć. Wtedy doceniasz posiadanie klimatyzacji lub przenośnego grzejnika by trochę się ogrzać.

Obok budowy

Lokalizacja mieszkania zależy od twoich preferencji, pracy i masy innych czynników. Jeśli mogę coś doradzić to… zwróć uwagę na okolicę pod kątem możliwej budowy. Malta to jeden wielki plac budowy. Stare budynki są wyburzane, na ich miejsce powstają nowe, a na jakichkolwiek wolnych placach też buduje się nowe bloki. Nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć czy akurat sąsiedniego budynku nikt nie zacznie burzyć. Możesz jednak zobaczyć czy tuż za ścianą nie zaczyna się właśnie budowa. Nie ma nic gorszego niż budowa tuż pod twoim oknem przez kilka miesięcy.

Ani obok hotelu

Takie miejscowości jak St. Paul’s Bay poza miejscem do życia są też popularnym miejscem turystycznym. Co oznacza całą masę ogromnych hoteli w okolicy. Nie, nie chcesz mieszkać z widokiem na hotelowy basen, no chyba, że lubisz hałas. Przy okazji nie polecam też wynajmowania mieszkania tuż obok barów, zwłaszcza tych z muzyką na żywo. Mieszkanie z miejscowościach nadmorskich ma swoje plusy, mamy obok morze, ale mieszkanie obok taki miejsc w sezonie turystycznym pozbawia cię resztek ciszy i spokoju. Im dalej od wielkich hoteli i barów otwartych do późnych godzin nocnych, tym lepiej dla ciebie.

Wpis jest długi, ale chciałam zawrzeć w nim wszystko co powinniście wiedzieć, jeśli szukacie mieszkania na Malcie. Jak widzicie, jest wiele do opowiedzenia. Mam nadzieję, że ten tekst pomoże ci w procesie emigracji i wynajem mieszkania na Malcie nie będzie aż tak trudny. Jeśli masz dodatkowe pytania, zadaj je w komentarzu. W razie potrzeby rozszerzę tekst o nowe informacje.