Co warto kupić na Malcie? Pomysły na maltańskie pamiątki

Jakie pamiątki warto przywieźć z Malty? Które produkty są dobrym i oryginalnym pomysłem na prezent z wakacji na Malcie? Czy w ogóle warto kupować maltańskie produkty? O tym co kupić na Malcie opowiem wam w poniższym tekście.

Chociaż Malta jest ostatnio coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych podróży, maltańskie produkty nie są tak powszechnie znane. A szkoda, bo Malta pomimo niewielkiej powierzchni produkuje kilka ciekawych i unikatowych produktów, które warto kupić i przywieźć do Polski. Polecę wam produkty typowo maltańskie, bo w taki sposób najlepiej wspieramy lokalną ekonomię i niewielkie miejscowe biznesy.

Posłuchaj o maltańskich pamiątkach w moim vlogu.

Maltańskie produkty spożywcze

Na Malcie znajdziesz kilka ciekawych lokalnych przysmaków, których musisz spróbować w czasie pobytu. Po pierwsze polecam ci Kinnie czyli maltański napój o smaku pomarańczy chinotto. Kinnie ma ciekawy słodko-gorzki smak, którego nie potrafię porównać do niczego innego. Po prostu spróbuj! Ja Kinnie uwielbiam.

Jeśli chodzi o produkty, które łatwo przewieźć w bagażu nawet jeśli masz tylko bagaż podręczny, koniecznie kup Twistees. To serowe chrupki maltańskiej produkcji, które wyglądem przypominają maczugi. Uprzedzam jednak, że są uzależniające! A najlepsze są te w bordowym opakowaniu.

Polecam też spróbować pysznych ciastek Regal z nadzieniem figowym! Znajdziesz też takie z nadzieniem jabłkowym, truskawkowym oraz figowo-daktylowym, ale to te figowe są moim zdaniem najlepsze.

Kinnie oraz Twistees kupisz dosłownie w każdym maltańskim sklepie spożywczym. A wszystkie trzy produkty możesz kupić nawet w lokalnym Lidlu.

Maltańskie wino

Wino kojarzone jest z innymi regionami świata, jednak na Malcie również produkuje się lokalne wino. Najwięksi maltańscy producenci wina to: Marsovin, Emmanuel Delicata, Camilleri Wines, Montekristo oraz Meridiana. Ciekawostką jest, że na Malcie produkowane są dwa rodzaje wina, których nie znajdziesz w innych miejscach na świecie. To czerwone wino Ġellewża (czyt. dżelełza) i białe wino Girgentina.


Nugat

Innym popularnym maltańskim przysmakiem jest nugat czyli „qubbajt” (czyt. ‘ubbajt). Jest tutaj cała masa rodzajów nugatów: truskawkowe, czekoladowe, miętowe, waniliowe, naprawdę jest w czym wybierać. Szukaj oczywiście lokalnego nugatu czyli „qubbajt malti. Ciekawostką jest, że nugat jest tradycyjnym przysmakiem, który można kupić na lokalnych festach. Festa to święta obchodzone w maltańskich i gozytańskich miastach i wsiach na cześć dnia patrona. I tak jak na święta Bożego Narodzenia na Malcie można kupić miodowe ciasteczka (qagħaq tal-għasel), tak na festach zawsze kupisz nugat (qubbajt).

Więcej o Bożym Narodzeniu na Malcie przeczytasz też tutaj.

Produkty z opuncji

Jedną z roślin, które na pewno zobaczycie podróżując po Malcie jest opuncja. Jeśli nie miałeś/aś jeszcze okazji spróbować tego owocu to bardzo polecam. Świetnie znamy go z Egiptu i tutaj na Malcie też jest bardzo popularny. Z opuncji robi się między innymi pyszne dżemy oraz likier. Ten najbardziej znany nazywa się Bajtra Liqueur, bo w języku maltańskim opuncja to właśnie „il-bajtra tax-xewk”, za to w języku angielskim „prickly pear”. Polecam zapamiętać obydwie nazwy jeśli chcecie kupić produkty z opuncji.

Produkty z karobu

Inną dosyć oryginalną pamiątką z Malty są produkty z karobu. Na Malcie znajdziesz wiele drzew karobowych, jedno z najstarszych w kraju znajduje się przy Drodze Rzymskiej, w Xemxija. Czym właściwie jest karob? To owoc drzewa karobowego lub inaczej szarańczynu strąkowego. Strąki drzewa nazywane są też po polsku chlebem świętojańskim. Owoce tego drzewa można spotkać również w Turcji czy w Egipcie. A na Malcie, możesz kupić karob w proszku, który często zastępuje kakao, syrop z karobu, herbatę albo czekoladę.


Zobacz nasz vlog z Drogi Rzymskiej gdzie znajduje się jedno z najstarszych drzew karobowych.

Szkło

Maltańskie szkło to jedno z popularniejszych lokalnych wyrobów. Niezwykle popularne jest szkło produkowane w Mdinie, a w okolicy tego miasta, dokładnie w Ta’Qali, znajdziesz fabryki szkła, do których możesz pójść żeby zobaczyć jak powstają takie produkty. A ze szkła powstają prawdziwe arcydzieła, od dekoracji choinkowych w różnych kształtach po małe figurki w kształcie zwierząt, wazony, miski, kieliszki czy szklanki.

Wyroby rzemieślnicze

Szkło to nie jedyne ręcznie robione produkty, którymi warto się zainteresować. Poza Ta’Qali na Malcie, polecam ci też wycieczkę do Ta’ Dbieġi Crafts Village w miejscowości Għarb na Gozo. Znajdziesz tam np. ręcznie robione świece, produkty z ceramiki, srebrną biżuterię, wyroby garncarskie oraz niezwykle popularne gozytańskie koronki.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże ci znaleźć ciekawe maltańskie pamiątki i jadąc na wakacje, będziesz już wiedzieć co warto kupić na Malcie. Masz inne pytania? Zadaj je w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.