Jakie pamiątki warto przywieźć z Malty? Które produkty są dobrym i oryginalnym pomysłem na prezent z wakacji na Malcie? Czy w ogóle warto kupować maltańskie produkty? O tym co kupić na Malcie opowiem wam w poniższym tekście.

Chociaż Malta jest ostatnio coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych podróży, maltańskie produkty nie są tak powszechnie znane. A szkoda, bo Malta pomimo niewielkiej powierzchni produkuje kilka ciekawych i unikatowych produktów, które warto kupić i przywieźć do Polski. Polecę wam pamiątki typowo maltańskie, bo w taki sposób najlepiej wspieramy lokalną ekonomię i niewielkie miejscowe biznesy.

Posłuchaj o maltańskich pamiątkach w moim vlogu.

Maltańskie produkty spożywcze

Na Malcie znajdziesz kilka ciekawych lokalnych przysmaków, których musisz spróbować w czasie pobytu. Po pierwsze polecam ci Kinnie czyli maltański napój o smaku pomarańczy chinotto. Kinnie ma ciekawy słodko-gorzki smak, którego nie potrafię porównać do niczego innego. Po prostu spróbuj! Ja Kinnie uwielbiam.

Jeśli chodzi o produkty, które łatwo przewieźć w bagażu nawet jeśli masz tylko bagaż podręczny, koniecznie kup Twistees. To serowe chrupki maltańskiej produkcji, które wyglądem przypominają maczugi. Uprzedzam jednak, że są uzależniające! A najlepsze są te w bordowym opakowaniu.

Polecam też spróbować pysznych ciastek Regal z nadzieniem figowym! Znajdziesz też takie z nadzieniem jabłkowym, truskawkowym oraz figowo-daktylowym, ale to te figowe są moim zdaniem najlepsze.

Kinnie oraz Twistees kupisz dosłownie w każdym maltańskim sklepie spożywczym. A wszystkie trzy produkty możesz kupić nawet w lokalnym Lidlu.

Maltańskie wino

Wino kojarzone jest z innymi regionami świata, jednak na Malcie również produkuje się lokalne wino. Najwięksi maltańscy producenci wina to: Marsovin, Emmanuel Delicata, Camilleri Wines, Montekristo oraz Meridiana. Ciekawostką jest, że na Malcie produkowane są dwa rodzaje wina, których nie znajdziesz w innych miejscach na świecie. To czerwone wino Ġellewża (czyt. dżelełza) i białe wino Girgentina.


Nugat

Innym popularnym maltańskim przysmakiem jest nugat czyli „qubbajt” (czyt. ‘ubbajt). Jest tutaj cała masa rodzajów nugatów: truskawkowe, czekoladowe, miętowe, waniliowe, naprawdę jest w czym wybierać. Szukaj oczywiście lokalnego nugatu czyli „qubbajt malti. Ciekawostką jest, że nugat jest tradycyjnym przysmakiem, który można kupić na lokalnych festach. Festa to święta obchodzone w maltańskich i gozytańskich miastach i wsiach na cześć dnia patrona. I tak jak na święta Bożego Narodzenia na Malcie można kupić miodowe ciasteczka (qagħaq tal-għasel), tak na festach zawsze kupisz nugat (qubbajt).

Więcej o Bożym Narodzeniu na Malcie przeczytasz też tutaj.

Produkty z opuncji

Jedną z roślin, które na pewno zobaczycie podróżując po Malcie jest opuncja. Jeśli nie miałeś/aś jeszcze okazji spróbować tego owocu to bardzo polecam. Świetnie znamy go z Egiptu i tutaj na Malcie też jest bardzo popularny. Z opuncji robi się między innymi pyszne dżemy oraz likier. Ten najbardziej znany nazywa się Bajtra Liqueur, bo w języku maltańskim opuncja to właśnie „il-bajtra tax-xewk”, za to w języku angielskim „prickly pear”. Polecam zapamiętać obydwie nazwy jeśli chcecie kupić produkty z opuncji.

Produkty z karobu

Inną dosyć oryginalną pamiątką z Malty są produkty z karobu. Na Malcie znajdziesz wiele drzew karobowych, jedno z najstarszych w kraju znajduje się przy Drodze Rzymskiej, w Xemxija. Czym właściwie jest karob? To owoc drzewa karobowego lub inaczej szarańczynu strąkowego. Strąki drzewa nazywane są też po polsku chlebem świętojańskim. Owoce tego drzewa można spotkać również w Turcji czy w Egipcie. A na Malcie, możesz kupić karob w proszku, który często zastępuje kakao, syrop z karobu, herbatę albo czekoladę.


Zobacz nasz vlog z Drogi Rzymskiej gdzie znajduje się jedno z najstarszych drzew karobowych.

Szkło

Maltańskie szkło to jedno z popularniejszych lokalnych wyrobów. Niezwykle popularne jest szkło produkowane w Mdinie, a w okolicy tego miasta, dokładnie w Ta’Qali, znajdziesz fabryki szkła, do których możesz pójść żeby zobaczyć jak powstają takie produkty. A ze szkła powstają prawdziwe arcydzieła, od dekoracji choinkowych w różnych kształtach po małe figurki w kształcie zwierząt, wazony, miski, kieliszki czy szklanki. Szklane wyroby to niewątpliwie bardzo oryginalne pamiątki z Malty.

Wyroby rzemieślnicze

Szkło to nie jedyne ręcznie robione produkty, którymi warto się zainteresować. Poza Ta’Qali na Malcie, polecam ci też wycieczkę do Ta’ Dbieġi Crafts Village w miejscowości Għarb na Gozo. Znajdziesz tam np. ręcznie robione świece, produkty z ceramiki, srebrną biżuterię, wyroby garncarskie oraz niezwykle popularne gozytańskie koronki.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże ci znaleźć ciekawe maltańskie pamiątki i jadąc na wakacje, będziesz już wiedzieć co warto kupić na Malcie. Masz inne pytania? Zadaj je w komentarzu.