Przed podróżą na Maltę warto sprawdzić kiedy wypadają święta państwowe, a co za tym idzie długie weekendy. Jakie święta państwowe obchodzi się na Malcie? Kiedy Maltańczycy mają dni wolne od pracy? Skąd właściwie wzięły się poszczególne święta? O tym wszystkim opowiem ci w poniższym wpisie.

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że większość świąt państwowych na Malcie to święta religijne lub święta upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Święta państwowe na Malcie są dniami wolnymi od pracy i jest ich w roku 14. Ciekawostką było dla mnie to, że mimo iż zarówno w Polsce jak i na Malcie często dniami wolnymi są święta katolickie, zdarza się, że są to zupełnie różne święta.

Święta państwowe na Malcie

Nowy Rok (New Year’s Day) – 1 stycznia

Pierwsze święto państwowe na Malcie w roku to oczywiście 1 stycznia czyli Nowy Rok. Podobnie jak w Polsce, tego dnia nie załatwimy żadnych spraw urzędowych, nie pójdziemy do szkoły ani pracy, a możemy za to odespać Sylwestra.


Święto Rozbicia Statku św. Pawła (Feast of St. Paul’s Shipwreck) – 10 lutego

W 60 roku n.e. statek św. Pawła płynący z Rzymu do Jerozolimy rozbił się u wybrzeża Malty. Miało to miejsce dokładnie na północy wyspy, przy Wyspach św. Pawła, które z kolei znajdują się obok miejscowości St. Paul’s Bay. Ten moment uznawany jest za początek chrześcijaństwa na Malcie, a co roku 10 lutego upamiętnia się właśnie to wydarzenie.

Wyspy św. Pawła zobaczysz w naszym vlogu.

Dzień św. Józefa (Feast of St. Joseph) – 19 marca

Ciekawym świętem państwowym i religijnym jest Dzień św. Józefa, które obchodzi się 19 marca. Celebracjom tego dnia towarzyszy uroczysta msza, a także kolorowa procesja z figurą św. Józefa. Wieczorem można za to zobaczyć pokaz fajerwerków.

Dzień Wolności (Freedom Day) – 31 marca

Dzień Wolności upamiętnia wycofanie się z Malty Brytyjskich Sił Zbrojnych, które nastąpiło dokładnie 31 marca 1979 roku. Co za tym idzie Malta przestała być bazą wojskową Wielkiej Brytanii i w końcu w praktyce odzyskała całkowitą niepodległość.

Wielki Piątek (Good Friday) – 15 kwietnia 2022*

Wielki Piątek to jedyne święto państwowe na Malcie, które jest świętem ruchomym. W roku 2022 wypada akurat 15 kwietnia, a w 2023 7 kwietnia. Wielkanoc na Malcie, podobnie jak w Polsce, jest bardzo ważnym czasem i te święta spędzane są w gronie najbliższej rodziny.

Święto Pracy (International Workers’ Day) – 1 maja

1 maja to kolejne święto, które jest nam bardzo dobrze znane bo właśnie wtedy przypada Święto Pracy. Akurat na Malcie początek maja nie kojarzy się z długim weekendem, ale mamy przynajmniej jeden dodatkowy wolny dzień.

Sette Giugno – 7 czerwca

Sette Giugno czyli dosłownie Siódmy Czerwca, upamiętnia wydarzenia z 1919 roku. Tego dnia na maltańskich ulicach miały miejsce zamieszki skierowane przeciwko brytyjskiej kolonizacji. W odpowiedzi na protesty, brytyjskie wojsko strzeliło w tłum i zginęły 4 osoby. Wydarzenia z 7 czerwca uznaje się początek maltańskiej drogi do niepodległości. Na placu św. Jerzego (St. George’s Square) w Valletcie, znajduje się pomnik dedykowany tym wydarzeniom.


Dzień św. Piotra i Pawła (Feast of St. Peter and St. Paul) – 29 czerwca

Uroczystość św. Piotra i Pawła to kolejne święto religijne. Obchodzi się je 29 czerwca ku czci męczenników Pawła i Piotra. Ze względu na swój pobyt na Malcie, spowodowany rozbiciem statku, św. Paweł jest patronem kraju. Stąd wiele miejscowości, placów, ulic oraz kościołów na Malcie i Gozo zawdzięcza swoją nazwę właśnie temu świętemu. Św. Piotr nigdy nie był na Malcie, jednak ze względu na to iż jest patronem rybaków, również jest ważną postacią dla religijnych Maltańczyków.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assumption of Mary) – 15 sierpnia

15 sierpnia na Malcie, tak samo jak w Polsce, obchodzi się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak w przypadku innych świąt religijnych, tego dnia odbywa się uroczysta msza. Jednak 15 sierpnia oznacza też lokalne festy w kilku maltańskich i gozytańskich miejscowościach tj. Hal Għaxaq, Gudja, Attard, Mosta, Mqabba, Qrendi i Victoria. A festa oznacza uroczystą procesję i mszę, dekoracje na ulicach i pokaz fajerwerków po zachodzie słońca.

Dzień Zwycięstwa (Victory Day) – 8 września

Maltański Dzień Zwycięstwa upamiętnia 3 różne wydarzenia. Po pierwsze zakończenie Wielkiego Oblężenia Malty z 1565 roku gdy po prawie 4 miesiącach heroicznej walki, Maltańczycy wraz z rycerzami Zakonu Maltańskiego obronili się przed atakiem Imperium Osmańskiego. Drugie wydarzenie to zakończenie oblężenia Valletty, nazywanego też „francuską blokadą” czyli dwuletniej francuskiej okupacji trwającej w latach 1798-1800. Po trzecie, zakończenie niespełna 2,5 rocznego oblężenia Malty z czasów II wojny światowej. Te trzy wydarzenia oraz odzyskanie przez Maltę niepodległości są uważane za najważniejsze momenty w historii Malty.

Dzień Niepodległości (Independence Day) – 21 września

Po zakończeniu francuskiej okupacji Malty w 1800 roku na wyspie ustanowiono Protektorat Malty, a w 1813 roku przekształcono go w kolonię Korony Brytyjskiej. Dopiero 21 września 1964 Malta uzyskała niepodległość od Imperium Brytyjskiego i dołączyła do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Po wielu latach bycia ziemią Fenicjan, Rzymian, Greków, Zakonu Maltańskiego, czasach okupacji francuskiej i kolonii brytyjskiej, Malta odzyskała swoją niezależność. Cały czas jednak Malta była monarchią konstytucyjną z Elżbietą II jako królową.

W miejscowości Floriana, niedaleko stolicy Valletty, znajduje się pomnik niepodległości. Co roku 21 września władze kraju składają kwiaty pod pomnikiem, a w stolicy Malty odbywa się parada wojskowa.


Święto Niepokalanego Poczęcia (Feast of the Immaculate Conception) – 8 grudnia

Grudzień do mój ulubiony miesiąc na Malcie jeśli chodzi o dni wolne od pracy. W tym miesiącu mamy ich aż trzy. Pierwszym świętem jest religijne Święto Niepokalanego Poczęcia obchodzone 8 grudnia.

Dzień Republiki (Republic Day) – 13 grudnia

Za to 13 grudnia obchodzony jest Dzień Republiki. Po odzyskaniu niepodległości w 1964 roku, Malta wciąż była monarchią konstytucyjną, na której czele stała królowa Elżbieta II. Dopiero 10 lat później, dokładnie 13 grudnia 1974 roku Malta stała się republiką, na której czele stanął wybrany prezydent. Pierwszym prezydentem Malty został Sir Anthony Mamo.

Boże Narodzenie (Christmas Day) – 25 grudnia

Święta Bożego Narodzenia oznaczają na Malcie tylko jeden dzień wolny od pracy. 25 grudnia spędzany jest w gronie najbliższych, a najważniejszym posiłkiem świątecznym jest śniadanie. Po Pasterce, która odbywa się w nocy z 24 na 25 grudnia, Maltańczycy spotykają się z bliskimi na uroczystym świątecznym śniadaniu.

Więcej o Bożym Narodzeniu na Malcie i lokalnych tradycjach przeczytasz tutaj.