Jak podróżuje się po Danii samochodem? Czy Dania samochodem to dobry i bezpieczny pomysł? Jakie są wymagane dokumenty? Jak przygotować samochód przed podróżą? Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Danię odwiedziliśmy w trakcie podróży dookoła Bałtyku. Był to właściwie nasz ostatni przystanek przed powrotem do Polski. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Danii samochodem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Danii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

apteczka

gaśnica

kamizelka odblaskowa

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Autostrady w Danii bezpłatne, nie ma żadnych winiet dla samochodów osobowych. Istnieją jednak opłaty za przejazd przez niektóre mosty. Przykładowo za przejazd mostem Øresund między Malmö a Kopenhagą trzeba zapłacić 49 €. Warto kupować bilety online, bo jeśli tego nie zrobimy, wtedy cena wzrasta do 54 €.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– autostrady 130 km/h (na niektórych odcinkach obowiązuje ograniczenie do 110 km/h)

Parkowanie

Dania nie jest tanim krajem do zwiedzania i parkowanie w Danii jest naprawdę drogie. W Kopenhadze są trzy różne strefy parkowania: czerwona (31 DKK/godz.), zielona (18 DKK/godz.) i niebieska (11 DKK/godz.). Opłaty za parkowanie pobierane są nawet w godzinach wieczornych i w nocy, chociaż wtedy koszt jest trochę niższy. Więcej informacji na temat parkingów w stolicy Danii znajdziesz tutaj.

Spanie w samochodzie

Dania jest droga dla osób przyjeżdżających z Polski. Na szczęście legalne jest w Danii kempingowanie i rozbijanie namiotu. Gdyby nie to, naprawdę łatwo w tym kraju zbankrutować. W Danii nie mieliśmy problemów z noclegami w samochodzie, a zdarzało nam się spać po prostu na parkingach. Co więcej zawsze czuliśmy się w Danii bezpiecznie.


Ceny paliwa

Ceny paliwa w Danii są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 9,36 DKK kr (ok. 5,66 zł)

Benzyna 95 – 10,9 DKK (ok. 6,6 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Byłam bardzo zadowolona z podróży po Danii samochodem. Jakość dróg jest na najwyższym poziomie, kierowcy przestrzegają zasad ruchu drogowego. Po Danii prowadzi się naprawdę bezpiecznie. Warto uważać na nawet najmniejsze przekroczenie limitu prędkości i naruszenie zasad ruchu drogowego ze względu na bardzo wysokie mandaty.

Jeśli planujesz podróż do Danii samochodem, pamiętaj, że mnóstwo ludzi porusza się tam rowerami, a Kopenhaga jest jednym z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie! Rowerzyści zawsze mają pierwszeństwo, dlatego jako kierowca musisz mieć oczy dookoła głowy aby nie spowodować żadnej kolizji.