Dania samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się po Danii samochodem? Czy Dania samochodem to dobry i bezpieczny pomysł? Jakie są wymagane dokumenty? Jak przygotować samochód przed podróżą? Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Danię odwiedziliśmy w trakcie podróży dookoła Bałtyku. Był to właściwie nasz ostatni przystanek przed powrotem do Polski. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Danii samochodem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Danii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

apteczka

gaśnica

kamizelka odblaskowa

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Autostrady w Danii bezpłatne, nie ma żadnych winiet dla samochodów osobowych. Istnieją jednak opłaty za przejazd przez niektóre mosty. Przykładowo za przejazd mostem Øresund między Malmö a Kopenhagą trzeba zapłacić 49 €. Warto kupować bilety online, bo jeśli tego nie zrobimy, wtedy cena wzrasta do 54 €.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– autostrady 130 km/h (na niektórych odcinkach obowiązuje ograniczenie do 110 km/h)

Parkowanie

Dania nie jest tanim krajem do zwiedzania i parkowanie w Danii jest naprawdę drogie. W Kopenhadze są trzy różne strefy parkowania: czerwona (31 DKK/godz.), zielona (18 DKK/godz.) i niebieska (11 DKK/godz.). Opłaty za parkowanie pobierane są nawet w godzinach wieczornych i w nocy, chociaż wtedy koszt jest trochę niższy. Więcej informacji na temat parkingów w stolicy Danii znajdziesz tutaj.

Spanie w samochodzie

Dania jest droga dla osób przyjeżdżających z Polski. Na szczęście legalne jest w Danii kempingowanie i rozbijanie namiotu. Gdyby nie to, naprawdę łatwo w tym kraju zbankrutować. W Danii nie mieliśmy problemów z noclegami w samochodzie, a zdarzało nam się spać po prostu na parkingach. Co więcej zawsze czuliśmy się w Danii bezpiecznie.


Ceny paliwa

Ceny paliwa w Danii są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 9,36 DKK kr (ok. 5,66 zł)

Benzyna 95 – 10,9 DKK (ok. 6,6 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Byłam bardzo zadowolona z podróży po Danii samochodem. Jakość dróg jest na najwyższym poziomie, kierowcy przestrzegają zasad ruchu drogowego. Po Danii prowadzi się naprawdę bezpiecznie. Warto uważać na nawet najmniejsze przekroczenie limitu prędkości i naruszenie zasad ruchu drogowego ze względu na bardzo wysokie mandaty.

Jeśli planujesz podróż do Danii samochodem, pamiętaj, że mnóstwo ludzi porusza się tam rowerami, a Kopenhaga jest jednym z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie! Rowerzyści zawsze mają pierwszeństwo, dlatego jako kierowca musisz mieć oczy dookoła głowy aby nie spowodować żadnej kolizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *