Jak podróżuje się po Chorwacji samochodem? Jakie dokumenty będą ci potrzebne w czasie takiej podróży? Czy Chorwacja samochodem to w ogóle dobry pomysł? Co musisz wiedzieć przed podróżą? Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w Chorwacji?

Chorwację odwiedziliśmy w czasie naszej podróży na Bałkany. Odwiedziliśmy znany z „Gry o tron” Dubrownik oraz opuszczony kompleks hotelowy w Kupari. Jak podróżowało nam się po Chorwacji samochodem? Co warto wiedzieć planując podróż?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Chorwacji będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC. A w przypadku podróży do Dubrownika również Zieloną Kartę, ze względu na konieczność przejechania przez Bośnię i Hercegowinę.


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

apteczka

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

linka holownicza

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w zimie lub w przypadku złej widoczności.

Drogi i opłaty

Autostrady w Chorwacji są płatne. Nie istnieje jednak system winiet, płaci się za konkretny przejechany odcinek. Dokładne ceny możecie sprawdzić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 110 km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

Znalezienie parkingu w pobliżu atrakcji turystycznych w Chorwacji graniczy z cudem. W Dubrowniku był to dla nas nie lada problem. Ostatecznie zostawiliśmy samochód na bezpłatnym parkingu na wzgórzu Srd. Parkowanie w pobliżu centrum kosztuje od 10 do 40 kun/godz. w zależności od strefy lub 130-800 kn za dobę. Dubrownik jest pod tym względem chyba najdroższym miastem w Chorwacji. Przykładowo w stolicy kraju – Zagrzebiu za parking płaci się od 1,5 kn do 6 kn za godzinę.

Spanie w samochodzie

Niestety Chorwacja nie jest rajem dla osób lubiących spać pod namiotem. Rozbijanie namiotu poza wyznaczonymi do tego kempingami jest zabronione i karane wysokimi mandatami. Jest to egzekwowane zwłaszcza w turystycznych miejscowościach. Czy zdarzyło nam się spać w Chorwacji w samochodzie? Tak, a dokładniej na górze Srd, na parkingu gdzie później zostawiliśmy samochód. Nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów, ale spędziliśmy tam zaledwie kilka godzin i ruszyliśmy na zwiedzanie o wschodzie słońca.


Ceny paliwa

Kiedy byliśmy w Chorwacji w 2018 roku ceny paliwa były wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 8,85 kn (ok. 5,27 zł)

Benzyna 95 – 9,09 kn (ok. 5,41 zł)

Gaz – 4,43 kn (ok. 2,64 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę podróżowania po Chorwacji to ta jest na naprawdę wysokim poziomie. Samochodem po Chorwacji jeździ się bardzo dobrze i bezpiecznie. Na szczęście nie mieliśmy też żadnych niemiłych doświadczeń związanych ze sposobem prowadzenia lokalnych kierowców.