Czy Turcja jest droga? Jakie są ceny w Turcji? Ile kosztuje życie w tym kraju? Czy podróżowanie po Turcji jest drogie? Ile zapłacimy za wakacje na własną rękę? Poniżej znajdziesz pełen koszt podróży do Turcji na dwa miesiące.

W Turcji rozpoczęliśmy swoją podróż z biletem w jedną stronę. 5 sierpnia wylądowaliśmy w Stambule. Z Turcji wyjechaliśmy dokładnie 7 października do Grecji. Spędziliśmy więc tam w sumie 63 dni. 

Nasz pobyt w Turcji

Spędziliśmy w Turcji dwa miesiące. Na początku mieszkaliśmy w hotelu w Stambule przez ok. 4 tygodnie. Drugi miesiąc podróżowaliśmy autostopem do Bursy, Troi, Izmiru, Pamukkale, Jeziora Salda, Antalyi, Side, Kapadocji i Trabzonu. Przez ten czas nocowaliśmy w hotelach, hostelach, na CouchSurfingu oraz u znajomych poznanych w drodze.

Turcja kojarzy się większości z wakacjami all-inclusive w hotelu na południowym wybrzeżu kraju. W takich kurortach ceny wcale nie są niskie. Jednak my podróżowaliśmy na własną rękę i trzymaliśmy się z daleka od miejsc typowo turystycznych.

W poniższym podsumowaniu nie doliczyliśmy kosztów przelotu z Polski do Turcji, za to wzięliśmy pod uwagę lot z Turcji do Wiednia (tam przesiedliśmy się na lot do Aten) oraz testów, które musieliśmy zrobić przed podróżą.

Koszty dotyczą 2 miesięcznego pobytu (dokładnie 63 dni) podanego na dwie osoby.

Chcesz zobaczyć naszą podróż po Turcji? Zajrzyj do naszych vlogów!

Koszt podróży do Turcji

Zakwaterowanie

Pierwsze tygodnie w Turcji przeznaczyliśmy na odpoczynek i dokładne zwiedzenie Stambułu. Mieszkaliśmy wtedy w hotelu, gdzie płaciliśmy ok. 80 lir za noc. W pobliżu Troi zakwaterowanie kosztowało nas już 140 lir za dobę, a w Antalyi 135. Za nocleg w Kapadocji i Uzungol płaciliśmy 100 lir. W pobliżu Jeziora Salda spaliśmy w namiocie przy restauracji, co kosztowało nas 40 lir. Często nocowaliśmy na CouchSurfingu, a raz u naszej przyjaciółki w Trabzonie.

Koszt: 3083 liry

Więcej o cenach w Stambule i kosztach życia w tym mieście przeczytasz tutaj.

Jedzenie

Turcja jest jednym z moich ulubionych państw jeśli chodzi o kuchnię. Kuchnia turecka jest tak różnorodna, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Poza tym ceny jedzenia na mieście są dla nas na tyle przystępne, że często mogliśmy pozwolić sobie na wyjście do knajpy zamiast samodzielnego gotowania.


Zakupy

W lokalnych piekarniach zazwyczaj kupowaliśmy pyszne wypieki na śniadanie. To jedna z tych rzeczy, za które uwielbiam Turcję, przepyszne bułki, simit i inne lokalne wypieki. Czasem robiliśmy też większe zakupy w sklepie i gotowaliśmy coś samodzielnie. Tak było w większości gdy zatrzymaliśmy się na dłużej w Trabzonie.

Koszt: 1579 lir

Jedzenie na mieście

Za obiady, składające się z dwóch dań w lokalnych knajpach płaciliśmy zazwyczaj 15 lir. Porcja çiğ köfte dla dwóch osób to koszt 20 lir, a duże pide (porcja obiadowa) kosztuje 20 lir. Za herbatę w lokalnych miejscach płaciliśmy 3 liry, a za kawę ok. 5 lir.

Koszt całego pobytu: 858 lir

Ciekawi cię kuchnia turecka? O tym czego musisz spróbować w lokalnej kuchni przeczytasz tutaj.

Transport

Po Turcji poruszaliśmy się głównie autostopem. Jednak w miastach korzystaliśmy w komunikacji miejskiej. Ze Stambułu do Bursy przejechaliśmy promem, a z Izmiru do Pamukkale, oraz z Pamukkale do Jeziora Salda, a później Antalyi musieliśmy jechać autobusem.

Koszt: 734 lir

Bilety lotnicze

Poruszając się po Turcji raz skorzystaliśmy z biletów lotniczych aby przedostać się z Trabzonu do Stambułu. Bilety kosztowały nas 180 lir od osoby i były nawet tańsze niż autobus. Ze Stambułu polecieliśmy do Wiednia i z Wiednia do Aten. Bilet Stambuł-Wiedeń kosztował nas 275 lir od osoby.

Koszt: 889 lir


Atrakcje turystyczne

W Turcji zwiedzaliśmy wszystko co chcieliśmy. Planując naszą trasę wiedzieliśmy, że musimy zobaczyć ruiny Starożytnej Troi (50 lir/osoba), Efez (100 lir) gdy byliśmy w Izmirze oraz Pamukkale (80 lir) W Trabzonie pojechaliśmy do Monasteru Sumela (50 lir), byliśmy też w tamtejszym muzeum Kanuni Evi (5 lir). W Kapadocji wchodziliśmy za to na płatny punkt widokowy (3 liry).

Koszt: 576 lir

Karta SIM i Internet

W Turcji nie mogliśmy korzystać z Internetu w roamingu dlatego kupiliśmy lokalną kartę SIM i doładowywaliśmy ją pakietem Internetu. Karty SIM są w Turcji dosyć drogie i sprzedawane turystom zazwyczaj na 3 miesiące. W pierwszym miesiącu gdy musimy zapłacić i za kartę i pakiet danych, musimy liczyć się z opłatą przynajmniej 150 lir.

Koszt: 272 liry.

Dodatkowe koszty

W Turcji trudno było się powstrzymać przed pójściem na zakupy czy kupieniem lokalnych pamiątek. Było to spore wyzwanie w tej podróży. Nie uniknęliśmy jednak dodatkowych kosztów. Ja musiałam dokupić sweterek na chłodne wieczory i sukienkę. Kupiliśmy też sobie w Turcji dwuosobowy namiot, którego nie mogliśmy zabrać już ze sobą z Polski. Wyjeżdżając do Grecji zrobiliśmy też testy na koronawirusa za 250 lir od osoby. Kupiliśmy też kilka pocztówek, które wysłaliśmy do rodziny i znajomych.

Koszt: 914 lir.

Podsumowanie

W sumie 2 miesiące (63 dni) w Turcji kosztowały nas: 8905 liry czyli ok.  4452 zł (1 lira = 0,5 zł).

Pamiętaj, że koszt podróży do Turcji zależy od bardzo wielu różnych czynników, a każdy z nas podróżuje w inny sposób i ma inne potrzeby. Twoje wydatki mogą wyglądać zupełnie inaczej. Tutaj przedstawiamy tylko przykładowe koszty, jakie ponieśliliśmy my.