Wycieczka do Troi była moim marzeniem odkąd po raz pierwszy usłyszałam o wojnie trojańskiej na lekcji historii. Zastanawiałam się jak obecnie wygląda to miejsce oraz co z niego pozostało. W końcu udało nam się do marzenie spełnić i pojechać do Troi. Jak wygląda teraz starożytna Troja? Jak ją zwiedzać na włąsną rękę?

Gdzie się zatrzymać w Troi?

Troja położona jest w pobliżu wsi Tevfikiye, 30 km na południe od Çanakkale. W pobliżu samych ruin niewiele jest możliwości noclegu, a te które są mają bardzo wygórowane ceny. Jeśli więc wybieracie do Troi na własną rękę, polecam wam zatrzymać się właśnie w Çanakkale. Jest tam dobra baza noclegowa oraz łatwy dojazd do Troi.

W Çanakkale polecam wam zatrzymać się w Yellow Rose Pansiyon mają naprawdę dobre ceny i ładne, czyste pokoje. Na dodatek pensjonat położony jest w samym centrum miasta.

Booking.com

Jak dojechać do Troi?

Jeśli zatrzymujecie się w Çanakkale, co godzinę odjeżdża stamtąd dolmusz do Troi. Przystanek znajduje się pod mostem przy Atatürk Caddesi. Przejazd dolmuszem kosztuje 10 lir od osoby w jedną stronę i zajmuje ok. 30 minut.

Zobacz jak wygląda zwiedzanie Troi w naszym vlogu.

Troja – zwiedzanie

Ruiny Troi nie są duże. Zwiedzanie zajmuje ok. 1 godz. i całe miejsce jest bardzo dobrze oznaczone. Opisy odpowiednich stanowisk przetłumaczone są na język angielski, dostępne są też przewodniki audio.


Tuż przy wejściu do ruin znajduje się replika konia trojańskiego, do której można wejść. Replika ma w sumie dwa poziomy, na które prowadzą wąskie schody. W środku nie ma wiele miejsca, dlatego nie powinno wchodzić tam zbyt dużo osób na raz.

Pierwsze badania archeologiczne na terenie Troi przeprowadzono w II poł. XIX w. Odkryto pozostałości 9 miast, które istniały w tym miejscu od 3000 p.n.e do ok. IV w. n.e. Szacuje się, że wojna trojańska, znana nam z „Iliady” Homera, miała w rzeczywistości miejsce w XIII/XII w. p.n.e.

Ceny biletów wstępu

Ceny biletów wstępu w Turcji zmieniają się co jakiś czas ze względu na kurs liry. We wrześniu 2020 roku wstęp do ruin Troi kosztował 50 lir od osoby. Za bilet łączony do ruin oraz pobliskiego muzeum Troi trzeba było zapłacić 80 lir.

Planujesz podróż do Turcji? Zobacz nasz przewodnik po Stambule.

Co zobaczyć w Çanakkale?

Jeśli skończycie już zwiedzanie ruin Troi warto też poświęcić trochę czasu miejscowości Çanakkale. W centrum miasta znajduje się wieża zegarowa, a tuż przy cieśninie Dardanele możecie zobaczyć symbol miasta czyli replikę konia trojańskiego. Nie jest to ta sama replika, którą znajdziecie przy ruinach Troi. Ta w Çanakkale powstała na potrzeby filmu „Troja” z 2004 roku, w którym zagrali Orlando Bloom, Brad Pitt oraz Eric Bana. Po zakończeniu prac nad filmem, replika stanęła w centrum miasta.


Çanakkale to miejsce, w którym w 1915 roku miała miejsce bitwa o Gallipoli. Była to największa operacja desantowa I wojny światowej, zakończona zwycięstwem Imperium Osmańskiego, a porażką państw ententy. Niedaleko portu znajdziecie wystawę zdjęć, dotyczącą tego wydarzenia. Po drugiej stronie cieśniny Dardanele możecie zwiedzić zamek Kilitbahir czy twierdzę Namazgah.

Czy warto jechać do Troi?

Przed wyjazdem do Troi słyszeliśmy wiele opinii, że nie warto tam jechać bo jest nudno i tak naprawdę zwiedzania jest niewiele. To prawda, że Troję zwiedza się szybko. Nawet jeśli robicie sporo zdjęć, nie zajmie wam to dłużej niż 2 godziny. Czy w takim razie warto tam jechać? Jeśli interesuje was historia, a zwłaszcza historia Troi, to na pewno warto. Natomiast w innej sytuacji możecie się tam nudzić.