Jak działa transport publiczny w Stambule? Jak poruszać się komunikacją miejską? Jaki kupić bilet? Ile kosztuje komunikacja miejska? Z jakiej aplikacji dotyczącej transportu warto korzystać?

Kiedy przyjechaliśmy do Stambułu bardzo trudno było nam się odnaleźć w lokalnym transporcie. Liczne linie autobusowe, tramwajowe czy promowe przyprawiały nas o ból głowy. Jednak po miesiącu w Stambule udało nam się zrozumieć ten początkowo skomplikowany system.

Jedziesz do Stambułu? Zobacz jakie darmowe atrakcje warto zobaczyć!

Środki transportu w Stambule

W Stambule można poruszać się autobusami, tramwajami, metrem, promami oraz kolejkami linowymi. Wszystkie te środki transportu działają w ramach transportu publicznego. Poza tym działają również dolmusze czyli prywatne minibusy.


Bilety na transport w Stambule

Jaki kupić bilet?

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem poruszania się po mieście jest kupić i doładować kartę Istanbulkart. Przejazdy są wtedy tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów.

Gdzie kupić Istanbulkart?

Kartę na transport kupicie w żółtych automatach biletmatik. Kosztuje ona 6 lir. W tych samych automatach możecie też później kartę doładować wybraną kwotą. Automaty przyjmują jedynie banknoty 5, 10 oraz 20 lir. Nie można zapłacić monetami ani kartą, więc pamiętajcie aby mieć ze sobą gotówkę. Automaty znajdziecie w Stambule wszędzie przy większych przystankach autobusowych, promach, a nawet na samym lotnisku.

Co warto wiedzieć o karcie Istanbulkart?

Z karty Istanbulkart może korzystać kilka osób. Wystarczy zeskanować kartę przy każdej przechodzącej przez bramki osobę tak więc jeśli podróżujecie w parze lub grupie, wystarczy kupić tylko jedną kartę. Kartę warto też zachować na kolejne wizyty w Stambule.

Posiadając Istanbulkart można się przesiadać między różnymi rodzajami transportu oraz dowolnymi liniami w ciągu 90 min. od rozpoczęcia podróży. Tzn. możecie skorzystać z dwóch linii promów, przesiąść się z promu na autobus czy tramwaj, z tramwaju na kolejkę linową, a przy przesiadce nie zostanie pobrana kolejna opłata.

Kartę można wykorzystać jedynie w publicznych środkach transportu. Nie będzie ona przydatna jeśli będziecie podróżować dolmuszami czyli prywatnymi minibusami.


Ile kosztują przejazdy w Stambule?

Ceny transportu różnią się w zależności od rodzaju transportu. Przejazd autobusem kosztuje 3,5 liry. Za prom w zależności od odległości płaci się 3-4 liry. Wyjątkiem jest tutaj przejazd promem na Wyspy Książęce, na który trzeba kupić oddzielny bilet, który kosztuje 10 lir w jedną stronę.

Rozkłady jazdy i trasy promów

Przejazdy promem w Stambule to nie tylko łatwy sposób na przemieszczanie się między różnymi dzielnicami, ale też ciekawa atrakcja turystyczna. Z samego centrum Stambułu, możecie wybrać się na godzinną wycieczkę promem do Anadolu Kavağı, dzięki której zobaczycie cały Bosfor. A taka wycieczka wciąż kosztuje niecałe 4 liry w jedną stronę, jest więc znacznie tańsza niż organizowane specjalnie dla turystów rejsy po Bosforze.

Zobacz vlog z wycieczki po Bosforze.

Na terenie Stambułu działa kilka firm świadczących przejazdy promem: Şehir Hatları, Turyol, İdo, Dentur, Prenstur, Mavi Marmara oraz Beyden.  Dokładne trasy oraz godziny odjazdów znajdziecie na stronie każdej firmy dlatego łatwiej będzie wam skorzystać ze wspólnej aplikacji. Jednak bez problemu będziecie mogli podróżować promami między dzielnicami Eminönü, Beşiktaş, Karaköy, Kadıköy, Ortaköy czy Üsküdar.

Aplikacja transportu w Stambule

Jeśli chodzi o podróżowanie wszystkimi środkami transportu publicznego w Stambule to warto zainstalować sobie aplikację Trafi. Łatwo można sprawdzić tam zarówno godziny odjazdów, wyszukać dokładne trasy po numerze autobusu oraz dowiedzieć jak dojechać w konkretne miejsce. Aplikacja znacznie ułatwia poruszanie się również promami, dlatego że nie musimy sprawdzać tras i rozkładów na stronach różnych przewoźników, wszystkie mamy w tej samej aplikacji.

Transport prywatny

W całej Turcji funkcjonują prywatne minibusy nazywane dolmuş (dolmusz). Dolmuszem można dojechać naprawdę wszędzie. Niektóre jeżdżą w obrębie miast, inne z mniejszych miejscowości dowożą pasażerów do większego miasta. Nie inaczej jest w Stambule. Podróżowanie dolmuszem kosztuje 3-4 liry w zależności od trasy. Za przejazd płaci się bezpośrednio kierowcy przy wsiadaniu do busa. Nie można podróżować dolmuszem korzystając z Istanbulkart.


Masz dodatkowe pytania dotyczące podróżowania po Stambule? Chcesz wiedzieć coś więcej na temat transportu w mieście? Daj znać w komentarzu!

3 Comments

  1. Oj przydadzą. Cała wiedza w pigułce! Dzięki za dobrą robotę. Jeszcze, jak ta appka Trafi pokazuje przystanki, to będzie pełnia szczęścia.

  2. Właśnie kupiłam bilety do Stambułu i szukam info o komunikacji miejskiej. Ogromne dzięki za post! Çok teşekkür ederim 😍

    1. Author

      Bardzo się cieszę, że komuś się przydają te informacje 🙂

Comments are closed.