Co działo się w 2019? Podsumowanie roku podróży i blogowania

Rok 2018 był dla nas bardzo owocny jeśli chodzi o podróże. Kiedy pisałam podsumowanie 2018 roku nie śmiałam nawet marzyć i napisać, że mam nadzieję iż 2019 będzie lepszy. Nie sądziłam, że to w ogóle możliwe i nie chciałam też marzyć zbyt wiele aby później się nie zawieść. Okazało się jednak, że ten rok był dla nas równie pełen podróży (jeśli nawet nie pełniejszy) co poprzedni. Spełniliśmy kilka naszych podróżniczych marzeń, odwiedziliśmy nowe kraje, wiele rzeczy zrobiliśmy po raz pierwszy. To był niesamowity czas dlatego zapraszamy was na podsumowanie tego roku.

Podsumowanie 2019 w liczbach

Odwiedziliśmy 11 państw (w tym 8 nowych)

Przejechaliśmy ponad 13 000 km samochodem

Spędziliśmy w podróży 40 dni

Pojechaliśmy na 2 dłuższe wyjazdy samochodem (Rumunia i Bułgaria oraz podróż dookoła Morza Bałtyckiego).

Zrobiliśmy 1 prelekcję podróżniczą w Poznaniu


Spotkanie blogerów podróżniczych w Cieszynie

Pierwsza nasza podróż w tym roku była dopiero w kwietniu, a pojechaliśmy do Cieszyna na spotkanie blogerów podróżniczych. Nigdy wcześniej nie byliśmy na takim spotkaniu, a teraz bardzo tego żałuję. Cieszyn to wspaniała atmosfera, dużo pouczających prelekcji i masa niesamowitych ludzi, których poznaliśmy! Naprawdę nie jestem w stanie wymienić nawet wszystkich twórców, których w końcu mieliśmy okazję poznać na żywo. Samo miasto też zrobiło na nas ogromne wrażenie. Weekend okazał się zbyt krótki żeby wszystko dokładnie zobaczyć i nagadać się z innymi blogerami.

Majówka na road tripie

Majówka nie byłaby majówką gdybyśmy nie pojechali w podróż samochodem po Europie. Tym razem padło na Rumunię i Bułgarię. W końcu pojechaliśmy między innymi do Sapanty zobaczyć Wesoły Cmentarz, zwiedziliśmy Bukareszt i kilka mniejszych miast. O ile Rumunia ostatecznie trochę nas zawiodła, tak zakochaliśmy się w Bułgarii. Zwiedziliśmy zarówno wybrzeże jak i centrum kraju. Byliśmy między innymi w Burgas, Warnie, Sozopolu, Płowdiw, Sofii czy Bełogradczik. Jak wiecie rok wcześniej byliśmy w podróży po Bałkanach, ale wtedy musieliśmy pominąć Bułgarię. Ostatecznie chyba dobrze się stało bo teraz mieliśmy ponad tydzień aby zwiedzać ten kraj. Bułgaria nas zachwyciła i na pewno jeszcze tam wrócimy.

 

Influencer Life Poznań

Po pozytywnych wrażeniach w Cieszynie postanowiliśmy udać się też na konferencję Influencer Live Poznań. Tam ponownie spotkaliśmy znajomych blogerów, uczyliśmy się od specjalistów co robić lepiej w blogowaniu i vlogowaniu, poznaliśmy też wiele nowych osób. Na Atlantydę oprowadzała nas po Poznaniu, w którym Mohamed był po raz pierwszy.

Weekend na Litwie

Na czerwcowy przedłużony weekend wybraliśmy się do Wilna. To była nasza pierwsza wizyta na Litwie. Dwa dni spędziliśmy w stolicy, a poźniej wybraliśmy się zwiedzić zamek w Trokach. Te kilka dni pozwoliło nam odpocząć, naładować baterie i zobaczyć kawałek nowego dla nas państwa.

W drodze powrotnej pojechaliśmy do Ełku na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Tęcza, na którym wystąpiła grupa taneczna z Port Saidu, rodzinnego miasta Mohameda.

Wolontariat

W lipcu niezmiennie po raz czwarty z rzędu spędziliśmy na wolontariacie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Dzieci z Domów Dziecka. Ja po raz kolejny zajmowałam się drużyną z Hiszpanii, Mohamed w tym roku grupą z Czarnogóry. Po całym weekendzie byliśmy wykończeni, ale przeszczęśliwi. Praca z dzieciakami i młodzieżą na takich wydarzeniach daje ogromną ilość motywacji na dalsze miesiące pracy.Dookoła Bałtyku

Chociaż nie planowaliśmy żadnych wyjazdów aż do jesieni, niespodziewanie mieliśmy ponad dwa tygodnie wolnego już w sierpniu. Wybraliśmy się więc w najdłuższą w tym roku podróż samochodem dookoła Morza Bałtyckiego. Odwiedziliśmy Rygę, Tallinn, popłynęliśmy promem do Helsinek. W Finlandii spełniliśmy marzenie zobaczenia reniferów, pojechaliśmy do Wioski Muminków, popłynęliśmy na Wyspy Alandzkie, a także przekroczyliśmy koło podbiegunowe. Zażywaliśmy fińskiej sauny, zwiedzaliśmy niewielkie miasteczka, odpoczywaliśmy spacerując po lasach. To był najspokojniejszy wyjazd jaki mieliśmy od lat. Finlandia całkowicie nas zrelaksowała i oczarowała. Nigdy nie sądziliśmy, że jest to tak ciekawy kraj.

Z Finlandii pojechaliśmy do Szwecji. Odwiedziliśmy Sztokholm, Kalmar, Karlskronę. Kilka dni spędziliśmy też w Skanii. Po Malmö oprowadzała nas Ania, Nowa w Szwecji. Po Szwecji przyszedł czas na Kopenhagę, a później Berlin. Wróciliśmy do Polski, okrążywszy Bałtyk po 16 dniach.

Życie prywatne

Nie tylko podróżami żyje człowiek. Ostatni rok był też pełen małych sukcesów w życiu prywatnym. Od początku roku wprowadzaliśmy w życie dietę wegetariańską, ciągle uczyliśmy się też jak zużywać mniej plastiku. Ja przez cały rok biegałam, aż w końcu przebiegłam swój pierwszy półmaraton. Nie żaden oficjalny bieg, po prostu, moje pierwsze 21,097 km. Po raz kolejny oddaliśmy też włosy na rzecz Fundacji Rak’n’Roll. Ja kontynuowałam naukę arabskiego oraz powoli koreańskiego.

W tym roku Mohamed otrzymał też polskie obywatelstwo. Bardzo nas to ucieszyło i mamy nadzieję, że pozwoli nam to spełnić nasze kolejne podróżnicze marzenia w 2020 roku.Blogowanie i vlogowanie

Mogę też z dumą powiedzieć, że chociaż na blogu pojawiało się w tym roku mniej tekstów to znacznie większą wagę przykładaliśmy do ich jakości. Poza konferencjami dla twórców jak Influencer Live czy spotkanie blogerów podróżniczych w Cieszynie, braliśmy też udział w Środa Dzień Bloga. Dzięki jednej z tych konferencji mogłam wziąć udział w warsztatach fotograficznych, na których sporo się nauczyłam.

We wrześniu mieliśmy też swój debiut jeśli chodzi o prelekcje podróżnicze. Wystąpiliśmy na Caravans Salon Poland w Poznaniu gdzie opowiedzieliśmy o podróży samochodem do Finlandii i Szwecji.

Kanał na YouTube

Największym projektem tego roku było rozwinięcie naszego kanału na YouTube. Marzyło nam się nagrać serię vlogów o Egipcie. Takie vlogi z prawdziwego zdarzenia skąd ludzie faktycznie będą mogli czerpać wiedzę o kulturze, tradycjach i ludziach w Egipcie. Jestem ogromnie dumna, że ten plan udało nam się zrealizować. Vlogi o Egipcie pojawiały się co niedzielę praktycznie przez okrągły rok. Nagrałam ich w sumie 42, a kiedy nie było vlogów o Egipcie to pokazywaliśmy Wam naszą podróż dookoła Morza Bałtyckiego, z której też powstało kilka odcinków.

Plany na 2020

Wiecie już doskonale, że nie lubimy mówić o planach bo nie chcemy zapeszać. Plany na przyszły rok mamy jeszcze większe niż mieliśmy na ten. Zarówno jeśli chodzi o podróże jak i twórczość na blogu i kanale. Nie możemy Wam jeszcze nic zdradzić, ale jeśli wszystko się uda to będzie niesamowity rok, rok spełniania naszych największych marzeń!

Na pewno nadal będziemy rozwijać i bloga i kanał. Wciąż będą pojawiały się vlogi z serii o Egipcie. O to nie musicie się martwić. Jeśli chodzi o resztę to musicie trochę poczekać. Już za dwa tygodnie ruszamy w pierwszą podróż w 2020 roku, która przyniesie i sporo nowych tekstów na blogu i vlogów podróżniczych.

7 komentarzy

 1. Piękny rok, 11 krajów to wow. I to w mój ukochany, objazdowy sposób. Mogłabym tak życie spędzać, przenosząc się z miejsca na miejsce. Gratuluję obywatelstwa i półmaratonu. I zdjęć, bo są przepiękne.

 2. Gratuluję tak owocnego roku (zwłaszcza otrzymania polskiego obywatelstwa:) ) i życzę kolejnych spełnionych marzeń !

  1. Author

   Dziękujemy bardzo 🙂 To dla nas naprawdę duża zmiana, która na pewno ułatwi nam podróżowanie!

 3. Wow! Jestem pod wrażeniem Waszych wyczynów. Za taką majówkę dałbym wiele, bo uwielbiam te rejony. <3 U mnie 2019 był zupełnie odwrotny, więc jeszcze większe zazdro! Życzę Wam jeszcze więcej podróży i wspaniałych przygód w 2020 roku. 😉

 4. Cudowny rok. Jesteście niezwykle pozytywnymi ludźmi. Życzymy Wam, żeby ten 2020 był jeszcze bardziej ekscytujący i owocny. I niech uśmiech nie znika z Waszych twarzy przez 366 dni 🙂

  1. Author

   Mamy nadzieję, że tak będzie chociaż nawet jeśli będzie taki sam to będziemy bardzo zadowoleni! 🙂

 5. Mieliście fantastyczny rok 🙂 Życzę Wam, aby 2020 był jeszcze bardziej obfity w pozytywne wrażenia 🙂

Comments are closed.