Jak przygotować się do podróży do Egiptu? Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Jaką walutę zabrać ze sobą do Egiptu? Jakie są potrzebne dokumenty? Czy w Egipcie będzie ciepło? To najczęściej zadawane pytania przez osoby, które planują odwiedzić Egipt. Poniższy praktyczny poradnik to wszystko co powinniście wiedzieć przed podróżą do Egiptu.

Podróż do Egiptu to często dla wielu osób pierwsza podróż poza Europę. Egipt przyciąga dobrą pogodą przez cały rok oraz pięknymi zabytkami. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków wybiera ten kierunek jako cel swoich wakacji. Jednak pierwszy wyjazd do kraju faraonów może budzić wątpliwości w kwestiach formalnych. Dzisiaj wyjaśnię wam jakie dokumenty są potrzebne, jaką walutę ze sobą zabrać do Egiptu oraz o czym pamiętać wybierając się do tego kraju.

Czy Polacy potrzebują wizy do Egiptu?

Polacy są objęci obowiązkiem wizowym w Egipcie. Wiza nie jest wymagana tylko w przypadku pobytu na Półwyspie Synaj. Jeśli jedziecie na wakacje do Sharm el-Sheikh czy Dahab, które znajdują się właśnie na Półwyspie Synaj, nie musicie kupować wizy. Przy kontroli dostajecie do paszportu pieczątkę, która uprawnia do przebywania na Synaju przez 15 dni. Jeśli natomiast planujecie pobyt poza półwyspem lub wybieracie się z Synaju na jakąkolwiek wycieczkę np. zobaczyć piramidy w Gizie lub Luksor, wtedy wykupienie wizy jest konieczne.

Dokument podróży

Jadąc do Egiptu należy mieć ze sobą paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu na teren Egiptu. Nie ma możliwości przekroczenia egipskiej granicy z dowodem osobistym. Jeśli wasz paszport ważny jest krócej niż pół roku to również nie uda się wjechać do Egiptu. Tak więc przed podróżą sprawdźcie dokładnie date ważności waszych paszportów.

Jak wyrobić wizę do Egiptu?

Wizę do Egiptu można wyrobić online przed wyjazdem wypełniając wniosek na tej stronie lub kupić ją na lotnisku w Egipcie. Na lotnisku wizę kupuje się w stanowisku banku i kosztuje ona 25$. Taka wiza jest ważna przez 30 dni od daty przylotu. Stanowiska sprzedaży wiz działają 24h na dobę tak więc bez względu na godzinę przylotu, będziecie mogli wizę kupić na miejscu. Pamiętajcie tylko żeby mieć ze sobą gotówkę bo bardzo rzadko akceptowane są płatności kartą.

Więcej o rodzajach wiz turystycznych i o tym jak wyrobić wizę online przeczytasz tutaj.


Jak wygląda kontrola paszportowa na lotnisku?

Zawsze przylatuję do Egiptu na lotniskio w Kairze, ale w innych miastach wygląda to bardzo podobnie. Po kupieniu wizy należy udać się do kontroli paszportowej. Tam pogranicznik sprawdzi czy mamy zakupioną wizę i wbije nam do paszportu pieczątkę z datą wjazdu do Egiptu. Zaraz później jest kolejna kontrola gdzie inny urzędnik sprawdza, czy na pewno mamy wizę i pieczątkę wjazdową do Egiptu.

Po tych dwóch kontrolach możecie odebrać z taśmy bagaże. Dalej idziecie, nigdzie indziej jak na kolejną kontrolę. Tym razem skanowane są wasze bagaże aby sprawdzić czy nie przewozicie żadnych niedozwolonych substancji ani produktów.

Czego nie można wwozić do Egiptu?

Całkowicie zabronione jest wwożenie do Egiptu dronów każdego rozmiaru. Aby latać dronem w Egipcie, potrzebne jest specjalne pozwolenie, które właściwie jest niemożliwe do uzyskania przez turystów. Przywożenie drona, na którego nie mamy pozwolenia, skutkuje jego konfiskatą już na lotnisku.

Dodatkowo zabronione jest przywożenie do Egiptu niektórych leków. Zakazane są głównie silne leki przeciwbólowe takie jak Tramadol oraz leki zawierające morfinę. Jeśli celnicy na lotnisku mają wątpliwości co do danego leku, zostaje on zarekwirowany do sprawdzenia. Nie istnieje żadna oficjalna lista zakazanych lekarstw, ale jeśli chcecie mieć pewność czy dany lek możecie ze sobą zabrać, skontaktujcie się z ambasadą Egiptu w Polsce.

Czego nie można wywozić z Egiptu?

Ograniczenia dotyczą również turystów wyjeżdżających z Egiptu. Karane są próby wywożenia przedmiotów o wartości zabytkowej tj. artefaktów historycznych oraz fragmentów rafy koralowej czy też muszli.

Waluta w Egipcie

Jaka jest waluta w Egipcie?

Obowiązująca waluta w Egipcie to funt egipski (ar. جنيه – geneh). Zwyczajowo nazwa skracana jest do LE, z francuskiego livre égyptienne. Funt egipski dzieli się na 100 piastrów.

Czym płacić w Egipcie: gotówka czy karta?

Egipt jest krajem gdzie płatności odbywają się głównie gotówką. W większości hosteli, restauracji, sklepów, a nawet w muzeach można płacić tylko gotówką. Rzadko jest możliwość płacenia kartą dlatego warto mieć zawsze ze sobą zapas gotówki. Kartą zapłacisz jedynie w dużych marketach i centrach handlowych.

Jaką walutę zabrać do Egiptu: dolary czy euro?

Na miejscu najlepiej płacić oczywiście funtami egipskimi. Nie warto jednak wymieniać złotówek na funty egipskie w Polsce ani wymieniać gotówki na lotnisku. Kurs będzie po prostu bardzo niekorzystny. Aktualnie 1 zł = ok. 4,3 le, dlatego porównujcie zawsze ceny przed wymianą.

Jaką walutę zabrać jeśli jedziemy zwiedzać Egipt? Czy lepiej mieć ze sobą euro czy dolary? Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Tak samo euro jak i dolary bez problemu możesz wymienić na miejscu na funty egipskie aby mieć pieniądze na swoje wydatki. Obca waluta przyda ci się też do rezerwacji wycieczek na miejscu. Biura podróży organizujące wyjazdy do Kairu czy Luksoru pobierają opłaty w dolarach ze względu na bardzo niestabilny kurs funta egipskiego. Warto mieć też ze sobą banknoty jednodolarowe na napiwki dla pracowników hotelu. Zdecydowanie lepiej dać napiwek w obcej walucie gdyż funt egipski każdego dnia traci na wartości.

Dolary przydadzą się również jeśli będziesz podróżować po Egipcie na własną rękę i rezerwować noclegi. W przypadku znacznej większości hoteli, nawet jeśli zarezerwujesz go wcześniej przez internet, zapłacić musisz gotówką na miejscu. Według prawa egipskiego, cudzoziemcy są zobowiązani do uiszczenia opłaty za nocleg w dolarach, natomiast Egipcjanie muszą zapłacić w funtach egipskich. Oczywiście nie musisz się o to martwić jeśli podróżujesz z biurem podróży i masz z góry opłacony hotel. Pamiętaj jednak o tym jeśli będziesz zwiedzająć Egipt na własną rękę.

Revolut w Egipcie

Poza gotówką w dolar lub euro, warto na wszelki wypadek mieć ze sobą kartę do bankomatu i na miejscu wypłacić od razu funty egipskie. Podczas pobytu w Egipcie na początku 2020 roku oraz w 2022, korzystaliśmy z karty Revolut. Niestety nigdzie nie mieliśmy okazji zapłacić w Egipcie kartą, ale bez problemu wypłacaliśmy pieniądze z bankomatów. Jeśli chcesz uniknąć prowizji za wypłatę z bankomatu z karty Revolut, wypłacaj z Banque Misr, ten bank nie pobiera dodatkowych opłat.

Kiedy jechać do Egiptu?

Termin od listopada do lutego jest najlepszy na zwiedzanie Egiptu. Ze względu na niższe w tym okresie temperatury w ciągu dnia, można bez problemu zwiedzać. Warto jednak pamiętać, że jest to sezon turystyczny w samym Egipcie, więc atrakcje są zatłoczone. Na przełomie stycznia i lutego są też ferie zimowe w egipskich szkołach i dlatego wiele rodzin przyjeżdża do Luksoru czy Asuanu na wakacje. Tak więc z jednej strony, temperatury w ciągu dnia nie są wyższe niż 30ºC na samym południu kraju więc można wygodnie zwiedzać. Z drugiej strony, w tym czasie Egipt odwiedza sporo turystów.

Jaka jest pogoda w Egipcie?

Jednym z powodów, dla którego turyści wybierają Egipt na wakacje jest dobra pogoda przez cały rok. Pamiętajmy jednak, że Egipt jest krajem 3 razy większym od Polski i temperatury są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu. Najłatwiej będzie omówić nam pogodę biorąc pod uwagę część kraju.

Północ Egiptu (Kair, Aleksandria, Port Said)

W sezonie (od listopada do lutego) temperatury oscylują między 6-25ºC. Najzimniej jest oczywiście wieczorami, w nocy i nad ranem, dlatego jeśli wybieracie się w tym czasie na północ kraju, zabierzcie ciepłe ubrania. Naprawdę przydadzą wam się długie spodnie i bluza, a na zimne wieczory nawet kurtka. W grudniu oraz styczniu trzeba być też przygotowanym na dni deszczowe. Za to od maja do października temperatura utrzymuje się powyżej 20ºC, a od czerwca do sierpnia sięga nawet ponad 40ºC w ciągu dnia.

Południe Egiptu (Luksor, Asuan)

Na południu kraju jest zdecydowanie cieplej niż na północy. Oznacza to, że zimą są znikome szanse na deszcz, a latem czuje się jak w piekarniku. Od grudnia do lutego temperatury wynoszą od 8 do nawet 30ºC. Noce są dosyć chłodne, więc warto mieć coś cieplejszego na wieczorne spacery, za to w ciągu dnia jest naprawdę gorąco. Od maja do listopada temperatury utrzymują się powyżej 30ºC i sięgają nawet 50ºC w najcieplejszych miesiącach czyli w czerwcu i lipcu.

Podane temperatury są średnimi temperaturami, które występują w Egipcie w danym miesiącu w ciągu dnia i nocy. Dokładne dane z poprzedniego roku możecie sprawdzić m.in tutaj.


Dni wolne od pracy

W Egipcie dniami wolnymi od pracy są piątek oraz sobota. Jednak zarówno sklepy jak i restauracje czy atrakcje turystyczne otwarte są 7 dni w tygodniu. Wyjątkiem są dni ustawowo wolne od pracy z powodu świąt państwowych. Wtedy nie uda wam się zwiedzić muzeów, ani większości świątyń. O świętach państwowych opowiadałam wam już tutaj.

Szczepienia

Do Egiptu nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Warto jednak mieć na uwadze odmienną florę bakteryjną tego kraju, która powoduje wśród wielu turystów tzw. „zemstę faraona” czyli inaczej biegunkę podróżnych. Należy uważać na spożywane jedzenie, nie pić wody z kranu oraz dbać o higienę. Więcej o zemście faraona i o tym jak się przed nią uchronić, możecie przeczytać tutaj.

Ubezpieczenie

Jak przy każdej podróży zagranicznej, pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Publiczna służba zdrowia w Egipcie nie jest najlepsza, za to prywatna dosyć droga. Jeśli planujecie zwiedzać Egipt to upewnijcie się również, że wasze ubezpieczenie pokrywa rodzaje aktywności z jakich będziecie korzystać na miejscu tj. nurkowanie.


2 Comments

  1. Czy możesz potwierdzić/zaprzeczyć, bo słyszałem o takiej sytuacje, że jak wleci się do Egiptu lotem czarterowym, to nie można wylecieć lotem rejsowym, tylko trzeba zrobić to również lotem czarterowym. Czy to prawda?

    1. Author

      Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Z tego co wiem nie ma to znaczenia. Kiedyś było jedynie ograniczenie dotyczące czasu jaki można spędzić w Egipcie aby móc wrócić do Polski lotem czarterowym. Jeśli było się w Egipcie zbyt długo to trzeba było wracać lotem rejsowym. Ale niestety nie wiem czy to ograniczenie ciągle funkcjonuje…

Comments are closed.