Wiza do Egiptu – przewodnik jak wyrobić wizę do Egiptu i ile kosztuje?

Czy Polacy potrzebują wizy do Egiptu? Ile kosztuje wiza do Egiptu? Gdzie wyrobić wizę do Egiptu? Lepiej kupić wizę na lotnisku czy wnioskować o nią online? Jak wygląda cały proces wyrabiania wizy do Egiptu? Przeczytajcie przewodnik krok po kroku po egipskich wizach.

Wiza do Egiptu

Czy do Egiptu potrzebny jest paszport?

Polacy wyjeżdżający do Egiptu muszą mieć ze sobą paszport. Nie ma możliwości przekroczenia granicy z dowodem osobistym. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Egiptu. Termin ważności paszportu jest bardzo ważny, jeśli wygasa on wcześniej, nie uda wam się wjechać do Egiptu.

Wiza do Egiptu na Synaju

Jeśli jedziesz tylko na Półwysep Synaj nie musisz kupować wizy. Na lotnisku dostaje się pieczątkę do paszportu, która uprawnia do pozostania na Półwyspie Synaj przez 15 dni. Tak więc jeśli spędzasz urlop w Sharm el-Sheikh lub Dahab, wiza nie będzie potrzebna. Jeśli natomiast wybierasz się na jakąś wycieczkę do pozostałej części Egiptu, do Luksoru, Asuanu czy Kairu lub jedziesz do Hurghady, musisz kupić wizę.

Wiza do Egiptu na lotnisku

Najprościej jest kupić wizę w Egipcie na lotnisku, zaraz po przylocie. Jest to tzw. visa on arrival. To wiza turystyczna jednokrotnego wjazdu, która jest ważna 30 dni od daty przylotu. Wizę na lotnisku kupuje się w stanowisku banku i kosztuje ona 25$. To ważne dlatego, że na wielu lotniskach wizy sprzedają też biura podróży, które liczą za nie nawet 30$. Jeśli jedziesz do Egiptu po raz pierwszy, może cię to zaskoczyć i łatwo nabierzesz się na wyższą cenę. Pamiętaj więc aby od razu udać się do stanowiska banku oraz, że wiza do Egiptu kosztuje 25$. Stanowiska sprzedaży wiz działają 24h na dobę tak więc bez względu na godzinę przylotu, możesz kupić wizę.


Wiza do Egiptu online

Przed wyjazdem możesz również złożyć wniosek o wizę przez internet na tej stronie. Kupując wizę online masz do wyboru dwa rodzaje wizy turystycznej:

Jednokrotna – kosztuje 25$

Wielokrotna – kosztuje 60$

Wiza jednokrotna

Jest to wiza jednokrotnego wjazdu, ważna 30 dni. Dokładnie taka sama jaką możesz kupić też na lotnisku.

Wiza wielokrotna

To wiza wielokrotnego wjazdu, ważna 6 miesięcy. Ten rodzaj wizy uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy egipskiej w ciągu trwania jej ważności, przy czym jeden pobyt nie może przekroczyć w sumie 30 dni.

Wiza do Egiptu online – kiedy aplikować?

O wizę online należy wnioskować przynajmniej 7 dni przed planowaną podróżą. Wizę otrzymasz na podany przy rejestracji adres mailowy.

Jak wypełnić wniosek o wizę online?

Wniosek o wizę wypełnia się w języku angielskim tutaj. Należy podać dane osobowe, numer paszportu, informacje o ostatnim pobycie w Egipcie oraz miejscu zakwaterowania w czasie tego pobytu, podać daty planowanego pobytu oraz gdzie będzie się w tym czasie przebywać, a także załączyć zdjęcie paszportu. Wizę dostaniecie na maila w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Należy ją wydrukować przed podróżą.


Jak wygląda kontrola paszportowa na lotnisku?

Po przylocie należy wypełnić kartę przylotową. Najprawdopodobniej obsługa rozda je jeszcze w samolocie przed lądowaniem. Jeśli nie, znajdziesz je przy stanowiskach gdzie kupuje się wizę. Na karcie trzeba wpisać numer lotu, miejsce przylotu, podać imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, narodowość, numer paszportu, zaznaczyć powód podróży do Egiptu oraz wpisać adres pobytu w Egipcie czyli np. adres hotelu.

Jeśli nie masz jeszcze wizy to po przylocie najpierw udaj się do stanowiska banku aby kupić wizę. Następnie (lub jeśli macie kupioną wizę online robisz to od razu) należy udać się do kontroli paszportowej. Tam pogranicznik sprawdzi czy masz ważną wizę i wbije do paszportu pieczątkę z datą wjazdu do Egiptu. Chwilę później jest kolejna kontrola gdzie sprawdza się wizę i pieczątkę wjazdową. Następnie możesz odebrać bagaż i udać się na ostatnią kontrolę gdzie skanowane są właśnie bagaże.

Więcej o kontroli na lotnisku oraz o tym czego nie można wwozić do Egiptu napisałam tutaj.

Co jeszcze warto wiedzieć o wizach do Egiptu?

  • Aby wyrobić wizę turystyczną online nie jest potrzebne żadne zaproszenie z Egiptu. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie i wnieść opłatę za wizę.
  • Na wielu lotniskach poza stanowiskami banku, wizę można kupić też od biura podróży. Zazwyczaj w takich miejscach wiza kosztuje więcej i trzeba zapłacić nawet do 30$. Nie dajcie się nabrać na to, że jest to jedyna możliwość kupienia wizy. W Egipcie niestety nie brakuje oszustów, którzy na każdym kroku próbują wyłudzić od turystów pieniądze. Aktualnie wiza na lotnisku kosztuje 25$ i nie powinniście płacić więcej.

2 komentarze

  1. Ja mam pytanie. Czy jadąc do Egiptu by zostać żoną Egipcjanina, muszę posiadać specjalną wizę?

    1. Author

      Kilka lat temu tak właśnie było. Aby wziąć ślub w Egipcie trzeba było przedłużyć wizę turystyczną (kupioną na lotnisku) na wizę półroczną. Polecam jednak dowiedzieć się dokładnie na miejscu jak to wygląda w egipskich urzędach. Ja mam informacje z 2013 roku, być może coś się w tym czasie zmieniło 🙂

Comments are closed.