Co kupić z Polski dla obcokrajowca? Pomysły na polskie prezenty

Kiedy podróżujemy za granicę i poznajemy nowych ludzi często chcemy pokazać im coś typowo polskiego. Odwiedzamy znajomych w innych krajach i chcemy przywieźć im jakiś prezent albo po prostu chcemy się odwdzięczyć komuś za bezinteresowną pomoc. Nie ma lepszego sposobu aby to zrobić niż dając komuś za granicą jakieś prezenty z Polski. Co warto w takim razie kupić z Polski dla obcokrajowca? Jaki prezent dać cudzoziemcowi?

Często kiedy podróżujemy, spotykamy znajomych mieszkających za granicą lub korzystamy z pomocy ludzi na miejscu. Zawsze staramy się zostawić po sobie dobre wrażenie i w jakiś sposób się odwdzięczyć za pomoc lub gościnę. Dlatego też przywozimy znajomym cudzoziemcom typowo polskie prezenty. Poniższe pomysły przetestowałam więc na moich znajomych oraz rodzinie. Zanim przejdziecie do czytania, zapraszam was również do obejrzenia vloga na ten temat.

Polskie słodycze

Subiektywnie uważam, że polskie słodycze są jednymi z najlepszych na świecie i warto je promować poza granicami Polski. Co prawda w wielu miejscach za granicą można już kupić polskie słodkości, ale na pewno znajomi cudzoziemcy ucieszą się takiego prezentu przywiezionego prosto z Polski. Jakie słodycze warto więc kupić? Krówki, ptasie mleczko, słodycze Wedla tj. torcik Wedlowski, mieszanka wedlowska, Prince Polo, Grześki, śliwki w czekoladzie czy pierniki. To typowe polskie słodycze, których nie produkuje się w innych krajach.

Chusty z motywem ludowym

Dobrym pomysłem na prezent dla kobiet są chusty z motywem ludowym. Przepiękne wzory i kolory mają chusty góralskie oraz te łowickie. Ale myślę, że chusty z innych regionów również się spodobają. Co więcej jest to prezent, który ma wiele zastosowań. Niektóre moje koleżanki cudzoziemki używają ich jako szale, a te które są muzułmankami wiążą je na włosach.


Rękodzieło: obrusy, serwetki i kolczyki

Dla osób, które lubią rękodzieło można znaleźć w Polsce sporo prezentów. Przede wszystkim ręcznie robione serwety czy obrusy. Zarówno te robione na szydełku, jak i te z wyszywanymi wzorami są bardzo oryginalne. Poza tym polecam wam też ręcznie robione na szydełku kolczyki. Wiele moich koleżanek za granicą nosi takie już od kilku lat.

Kapcie i ciepłe skarpety

Jeśli wybieracie się do krajów, które kojarzone są wysokimi temperaturami, a gdzie zimą wcale nie jest tak ciepło, dobrym prezentem będą ciepłe wełniane skarpety lub ocieplane w środku bambosze. Np. w Egipcie czy Hiszpanii  jest ciepło przez większą część roku jednak zima jest tam ciężka, ze względu na brak ogrzewania w większości mieszkań, zwłaszcza na północy kraju.

Ceramika

Cermika produkowana w Polsce jest niezwykle oryginalna i przepiękna. Takiej ceramiki jak z Bolesławca, nie widziałam w żadnym miejscu na świecie. Wielu moich znajomych kupuje polskie wyroby ceramiczne kiedy przyjeżdżają do Polski na wakacje i to mówi samo za siebie. Ceramika na pewno jest oryginalnym pomysłem na prezent.

Biżuteria z bursztynu

Biżuteria robiona z bursztynu to coś wyjątkowego dla krajów leżących nad Bałtykiem. Kolczyki, naszyjniki, bransoletki czy broszki z bursztynem robią wrażenie na kobietach w różnych częściach świata, gdzie taka biżuteria nie występuje. Z pewnością jest to piękny prezent z Polski.

Książki po polsku/płyta z polską muzyką

Jeśli macie znajomych za granicą, którzy uczą się języka polskiego, na pewno ucieszą się z prezentu takiego jak książka w języku polskim lub płyta z polską muzyką. Warto wykorzystać taką okazję i dać komuś w prezencie książkę polskiego autora lub płytę polskiego zespołu.

To już wszystkie moje pomysły na prezenty z Polski dla cudzoziemca. A co wy dajecie typowo polskiego w prezencie swoim znajomym za granicą? Macie inne pomysły na sprawdzone prezenty z Polski?