Bez względu na religię czy kulturę w każdej części świata znajdziemy jakieś przesądy. We wszystkich krajach są też osoby, które w nie wierzą. Nie inaczej jest w Egipcie. Egipskie przesądy różnią się oczywiście w zależności od części kraju. Natomiast dzisiaj chcę wam pokazać te najbardziej popularne przesądy, w które wierzą Egipcjanie.

Egipskie przesądy dotyczą właściwie wszystkich sfer życia. Wiele z nich odnosi się np. bycia w ciąży oraz narodzin dziecka. Inne to zabobony dotyczące życia codziennego. I o nich właśnie wam opowiem. A jeśli wolicie posłuchać na temat przesądów to polecam wam film na YouTube na ten temat.

Złe oko

Wiara w „złe oko” co prawda została opisana w Koranie, jednak jest na tyle popularna w wielu krajach na świecie, w których dominują różne religie, że postanowiłam zawrzeć ją również w egipskich przesądach. Ze „złym okiem” spotkacie się między innymi w krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz w Grecji czy Rumunii. Egipcjanie wierzą, że gdy przydarzy im się coś dobrego, spotka ich jakieś szczęście, inna osoba może spojrzeć na nich „złym okiem” i sprowadzić na nich pecha. Kiedy Egipcjanin kupi sobie nowy samochód, a ten kilka dni później się zepsuje to znak, że spowodowała to zawiść np. sąsiadów. Jeśli ktoś niespodziewanie zachoruje, Egipcjanie często wytłumaczą to właśnie „złym okiem”. Właściwie to „złe oko” jest odpowiedzią na wszelkiego rodzaju nieszczęścia, które spotykają Egipcjan.

Jak chronić się przed złym okiem?

Przed złym okiem chroni przede wszystkim hamsa czyli tzw. ręka Fatimy. Jest to bardzo popularny symbol na całym Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz na Bałkanach. Można go znaleźć na różnego rodzaju pamiątkach, koszulkach czy w biżuterii. Inny bardzo popularny symbol chroniący przed złym okiem to niebieskie oko proroka. Zobaczycie je często w taksówkach czy autobusach przy lusterku obok kierowcy.


Dotknięcie drewna

Dotknięcie drewna ma podobne działanie co ręka Fatimy oraz oko proroka, zabezpiecza przed ludzką zawiścią. Kiedy Egipcjanin opowiada innym o swoich osiągnięciach, słuchacze często powiedzą mu, aby dotknął czegoś drewnianego, żeby uniknąć negatywnego działania złego oka. Przypomina to trochę nasze powiedzenie „odpukać w niemalowane drewno” aby nie zapeszyć.

Odwrócony klapek

To jeden z najzabawniejszych egipskich przesądów. Egipcjanie twierdzą, że klapek odwrócony podeszwą do góry, sprowadza do domu zło. Dlatego też bardzo pilnują aby zawsze odstawiać je poprawnie i żadnego przypadkiem nie przewrócić. Wtedy żadne zło nie wejdzie do ich domu i mogą czuć się bezpiecznie.

Czarny kot

Podobnie jak w Polsce, w Egipcie istnieje przesąd mówiący, że czarny kot przebiegający ci drogę oznacza pecha. Egipcjanie poszli jednak o krok dalej i uważają, że dłuższy pechowy okres spotka osobę, której czarny kot nie tylko przebiegnie drogę, ale jeszcze się zatrzyma i przed przechodniem usiądzie. Według egipskich przekonań w czarnym kocie siedzi diabeł lub zły dżin i dlatego przynos on nieszczęście.

Rozłożone nożyczki

Pecha przynosi również zostawienie otwartych nożyczek. Jeśli ktoś odłoży rozłożone nożyczki, sprowadzi do domu jakieś nieszczęście. Z tego powodu niewskazane jest też otwieranie i zamykanie nożyczek bez potrzeby. Taka zabawa nożyczkami rani złe dżiny, a te później przychodzą się zemścić i dlatego sprowadzają na ludzi pecha. Wiele osób w Egipcie twierdzi również, że zostawienie otwartych nożyczek lub bawienie się nimi zwiastuje kłótnie w najbliższym otoczeniu, np. między małżonkami i dlatego aby kłótni uniknąć należy zawsze odkładać nożyczki zamknięte.

Odchody ptaka

Co ciekawe Egipcjanie wierzą, że kiedy narobi na ciebie ptak to będziesz mieć szczęście i przytrafi ci się coś dobrego. Jest to kolejny przesąd, który jest wspólny dla Egiptu i Polski. Wiele osób w Polsce również uważa, że gdy narobi na kogoś ptak, to oznacza szczęście.

Rozlana kawa

Inną rzeczą, która w Egipcie przynosi szczęście jest rozlanie kawy. Nie chodzi oczywiście o to aby specjalnie rozlewać kawę, ale jeśli komuś wyleje się trochę kawy z filiżanki to nikt nie myśli o tym jako czymś złym. Wręcz przeciwnie, Egipcjanie powiedzą, że to na szczęście.

Posiadanie córek

Panuje stereotyp, że wszyscy Arabowie i wszyscy muzułmanie marzą tylko o posiadaniu syna. Poza tym nie chcą mieć córek, a nawet jeśli je mają to nie zwracają na nie uwagi. W Egipcie posiadanie syna jest ważne przede wszystkim dlatego, że zapewnia on ciągłość nazwiska, a co za tym idzie rodu. Co więcej to na synach spoczywa obowiązek opieki nad starszymi rodzicami i w razie potrzeby utrzymanie rodziny w tym rodziców oraz sióstr. Jednak według zasad nałożonych przez Koran jest zupełnie odwrotnie. To posiadanie córek przynosi ludziom szczęście i pomyślność.

Wchodzenie do domu prawą nogą

W Egipcie szczęście można zapewnić sobie również przekraczając próg domu prawą nogą. Przypomina to trochę polskie powiedzenie, że ktoś ma zły dzień bo wstał lewą nogą. Za to przesądni Egipcjanie uważają aby tą lewą nogą nie przekraczać progu. Po co kusić los jeśli to wejście do domu prawą nogą może przynieść trochę szczęścia?

To byłoby na tyle jeśli chodzi o popularne egipskie przesądy. Jeśli znacie jakieś inne ciekawe zabobony z Egiptu lub innego kraju, możecie napisać o nich w komentarzach.

Inne przydatne wpisy o Egipcie

Egipt informacje praktyczne: wizy, waluta, pogoda i ubezpieczenie

Służba wojskowa w Egipcie

Kuchnia egipska

Zemsta faraona i jak się przed uchronić