Hurghada jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków podróży wsród Polaków podróżujących do Egiptu. Często jest to pierwsze spotkanie z tym krajem. Co warto zobaczyć w Hurghadzie? Jakie są najciekawsze atrakcje Hurghady? Zobacz jak zwiedzić Hurghadę w 1 dzień.

Hurghada jest dosyć młodym miastem jak na egipskie warunki bo powstała na początku XX wieku. Wtedy była to jedynie wioska rybacka, a w latach 80-tych rozpoczęły się inwestycje w bazę hotelową, centra nurkowe i biura podróży. Obecnie Hurghada jest popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów zarówno dla turystów zagranicznych jak i egipskich.

Jeśli mam być szczera, to Hurghada nie jest tym miastem, do którego każdy musi pojechać chociaż raz w życiu. Nie jest to miejsce pełne atrakcji tj. muzea czy zabytki. Jeśli ktoś już był w innych miastach w Egipcie, to w Hurghadzie nie znajdzie nic nowego i zaskakującego. Ja do Hurghady pojechałam po 10 latach podróży do Egiptu i po odwiedzeniu kilkunastu innych egipskich miast i mogę powiedzieć, że takie atrakcje jak w Hurghadzie można znaleźć w każdym mieście w tym kraju. Mimo to, właśnie Hurghada jest dla wielu turystów pierwszym spotkaniem z Egiptem i to tutaj mają możliwość poznać jego różnorodność.

Jedziesz do Hurghady? Obejrzyj nasz film z tego miasta!

Co warto zobaczyć w Hurghadzie?

Bazar w dzielnicy Dahar

W Hurghadzie na stałe mieszka wielu cudzoziemców. Są jednak dzielnice w większości zamieszkane przez Egipcjan i takim miejscem jest właśnie Dahar. Lokalny bazar odwiedzany jest głównie przez Egipcjan, masz więc pewność, że nie powstał tylko na potrzeby turystów. Na bazar warto się wybrać aby kupić chociażby świeże, egipskie owoce. W zalezności od sezonu polecam mango, opuncję i guavę. Poniższe zdjęcia przedstawiają stary bazar w dzielnicy Dahar, obecnie został on przeniesiony w nowe miejsce. Mimo nowej lokalizacji, warto zajrzeć na lokalny egipski bazar.


Katedra koptyjska św. Szenudy

Wiele osób jest zaskoczonych, że w Egipcie mieszkają też chrześcijanie i nie są to tylko cudzoziemcy. Ok. 10% mieszkańców Egiptu to chrześcijanie, a większość z nich należy do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Tradycje egipskich chrześcijan są niezwykle ciekawe i często pomijane gdy mówi się o religii w Egipcie. Jeśli jesteś już w dzielnicy Dahar, zajrzyj koniecznie do katedry św. Szenudy – to największy koptyjski kościół w okolicy. W środku zwróć uwagę na malowane ikony koptyjskich świętych.

Wybierasz się do Hurghady? Sprawdź jak załatwić wizę do Egiptu.

Meczet Al-Mina

Po zwiedzeniu dzielnicy Dahar, jedź w okolice portu. Jest tam kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. Pierwszym z nich jest meczet Al-Mina. „Mina” (ميناء) oznacza w języku arabskim właśnie „port”. Meczet można zwiedzać poza godzinami modlitw i oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Kobiety powinny zasłonić nogi, ramiona, a także włosy. Jeśli akurat nie masz ze sobą odpowiedniego stroju, możesz założyć jedną a abaji (długa suknia) dostępnych dla turystów w meczecie.

Targ rybny

Obok meczetu Al-Mina znajduje się targ rybny gdzie możesz kupić świeże ryby i owoce morza poławiane w Morzu Czerwonym. Znajdziesz tam zupełnie inne rodzaje ryb niż w Polsce, dlatego jeśli lubisz takie jedzenie, na pewno warto ich spróbować.


Marina

Z targu rybnego idź od razu do pobliskiej mariny. Często nazywana jest „nową mariną” chociaż powstała już ponad 10 lat temu. Marina jest utrzymana w idealnym stanie, pełna eleganckich jachtów i łodzi, a także kawiarni i restauracji, w których możesz spróbować kuchni z całego świata.

Ulice Sheraton i Sherry

To chyba najbardziej znane ulice w Hurghadzie. Pełno przy nich hoteli, a także sklepów z pamiątkami czy ubraniami. Warto się tam wybrać również do jednej z licznych kawiarni lub restauracji, w których spróbujesz m.in. kuchni egipskiej.

Mamsza

W języku arabskim „mamsza” (ممشى) oznacza „promenada”. Ta w Hurghadzie ciągnie się przez kilka kilometrów między hotelami, restauracjami i centrami handlowymi. To jedno z miejsc, do których warto wybrać się na spacer.

Mapa

Na poniższej mapie znajdziesz zaznaczone najciekawsze atrakcje Hurghady.

Powyższy plan zwiedzania Hurghady pozwoli ci zobaczyć miasto w jeden dzień. Resztę czasu możesz wykorzystać na wycieczki fakultatywne, nurkowanie, snurkowanie czy odpoczynek na plaży.

Oczywiście to nie są wszystkie atrakcje miasta. Możesz zwiedzić też Muzeum w Hurghadzie, Sand City czyli park z figurami z piasku, a w Makadi Bay znajdziesz park Mini Egipt z odwzorowanymi egipskimi zabytkami. Osobiście odpuściłam zwiedzanie muzeum, ponieważ jest ono niewielkie, a jeśli ktoś już miał okazję zwiedzać muzea w Kairze czy Luksorze, w Hurghadzie nie znajdzie już nic nowego. Jeśli jednak masz czas i ochotę, warto zainteresować się też tymi atrakcjami.


Przydał Ci się nasz wpis? Korzystasz z wiedzy z naszego bloga?
Będzie nam miło jeśli postawisz nam kawę!

1 Comment

  1. Bazar już zburzony , jest nowa lokalizacja bazaru, niestety to już nie ten klimat

Comments are closed.