Alicante jest coraz częściej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży. Nic dziwnego, w końcu można tam łatwo połączyć zwiedzanie miasta z odpoczynkiem na plaży. Co warto zobaczyć w Alicante? Gdzie w Alicante pójść na plażę? Poniżej przedstawiam ci nasz przewodnik po Alicante i jego najciekawszych atrakcjach. Co więcej, wszystkie poniższe miejsca możesz zwiedzić całkowicie za darmo, a na końcu tekstu znajdziesz również mapę, która ułatwi ci zwiedzanie miasta.

Chcesz zobaczyć więcej miejsc w Alicante? Obejrzyj nasz film o tym mieście.

Co zobaczyć w Alicante?

Ulica Grzybów (Calle de las Setas/Carrer dels Bolets)

Tak naprawde ulica nazywa się calle San Francisco jednak potocznie nazywana jest ulicą Grzybów, a to za sprawą figur grzybów, które zdobią ją już od dekady. Skąd na ulicy w Alicante wzięły się grzyby? Przez długi czas ulica San Francisco nie przyciągała turystów. Lokalnym biznesom trudno było się utrzymać, a uwaga przyjezdnych skierowana była na sąsiednią aleję Explanada de España. W 2013 postanowiono to zmienić i przeprowadzono renowację ulicy. Pomalowano chodnik oraz postawiono figury muchomorów. Inwestycja początkowo wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na koszt, który osiągnął kwotę 66 tys. euro. Jednak szybko okazało się, że grzyby stały się symbolem miasta i ciekawą atrakcją turystyczną, którą odwiedza każdy kto przyjeżdża do Alicante.

Plac Gabriela Miró (Plaza de Gabriel Miró)

Jeśli przespacerujesz się ulicą Grzybów znajdziesz się bardzo blisko placu Gabriela Miró, który skrywa bardzo ciekawe historie miasta. Kiedyś plac nazywał się placem Statków (Plaza de las Barcas) bo do miejsca, w którym się znajduje sięgało morze i tutaj właśnie cumowały kiedyś statki. W miejscu, w którym aktualnie znajduje się poczta, kiedyś stał budynek Casa del Rey (czyli dosłownie Domu Króla), który został zbudowany na polecenie Filipa II aby przechowywać zapasy soli transportowane do portu w Alicante. Aktualnie plac nosi nazwę Gabriela Miró, pisarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, który urodził się właśnie w tym mieście.

W centrum placu uwagę zwraca też fontanna z rzeźbą o nazwie La Aguadora. Autorem figury jest Vicente Bañuls, a rzeźba przedstawia młodą dziewczynę trzymającą dzban, z którego wylewa się woda. Inspiracją dla autora była 17-letnia Susana Llaneras Rico. Początkowo, gdy artysta zaproponował dziewczynie pozowanie do stworzenia rzeźby, jej ojciec nie wyraził na to zgody. Dopiero gdy rzeźbiarz obiecał zapłatę za jej pracę, ojciec zmienił zdanie. Susana przez rok pozowała rzeźbiarzowi aby powstała La Aguadora. Vicente Bañuls ukończył pracę w roku 1918 i od tego czasu jego rzeźba zdobi fontannę na placu.

Explanada de España

Tylko kilka kroków od placu Gabriela Miró dzieli cię od najbardziej znanej promenady w Alicante czyli Explanada de España. Przy promenadzie znajdziesz mnóstwo restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Sama promeanda wyłożona jest maleńkimi kostkami, które imitują fale morskie, a z dwóch jej stron ciągną się drzewa palmowe.

Plaża Postiguet

Na końcu Explanada de España znajduje się Plaza del Mar z dużą fontanną. Kiedy do niej dotrzesz, skieruj się w prawo, przejdź przez ulicę i przejdź jeszcze 100 m. Trafisz na plażę Postiguet, położoną najbliżej centrum miasta. W sezonie plaża zwykle jest dosyć zatłoczona, nawet w środku tygodnia, ale jest z niej niesamowity widok na wzgórze Benacantil i górujący nad plażą zamek św. Barbary. Warto tutaj odpocząć po zwiedzaniu Alicante.

Stare Miasto (Barrio de Santa Cruz)

Stara część Alicante to dzielnica Santa Cruz (Barrio de Santa Cruz), często nazywana po prostu El Barrio co oznacza po hiszpańsku „dzielnicę”. To tutaj znajduje się miejski ratusz, przed którym rozpoczynają się procesje na Wielki Tydzień (Semana Santa). Również tutaj znajdziesz wąskie klimatyczne uliczki i kolorowe fasady budynków. Spacerując po El Barrio możesz też dojść pieszo do zamku św. Barbary.

Zamek św. Barbary

Zamek znajduje się na szczycie wzgórza Benacantil na wysokości 167 m. Powstał już w IX w. i zbudowali go Maurowie. W 1248 roku Alfons X Mądry odbił zamek, a ponieważ miało to miejsce 4 grudnia, w dzień wspomnienia św. Barbary, nazwa zamku została zmieniona na obecną. Zamek ma kilka poziomów, a wejście na ostatni gwarantuje piękne widoki na całe Alicante.

Jak dostać się do zamku?

Do zamku możesz dotrzeć na kilka sposobów. Po pierwsze, możesz wejść do niego pieszo z dzielnicy Santa Cruz. Musisz jednak przygotować się na męczący spacer, zwłaszcza jeśli jesteś w Alicante latem. Druga możliwość to wjechanie windą, którą znajdziesz pod wzgórzem od strony plaży. Wjazd windą kosztuje 2,7 € od osoby. Trzeci sposób to pojechanie samochodem. Na wzgórzu znajdziesz bezpłatny parking, a od niego wejście do zamku zajmie ci ok. 5-10 minut. Ostatnia możliwość to podjechanie autobusem miejskim, na który bilet kosztuje 1,75 €.

Sam wstęp do zamku jest całkowicie bezpłatny.

El Palmeral

El Palmeral to park pełen drzew palmowych. Kiedyś było ich tutaj ponad 6000, aktualnie jest ponad 2000, ale mimo to park robi niesamowite wrażenie. Wstęp do niego jest całkowicie darmowy, a możemy pospacerować w cieniu palm i między wodospadami. Park znajduje się w południowej części miasta dosyć daleko od centrum, dlatego dojechać musisz tam autem lub komunikacją miejską.

Gdzie w Alicante iść na plażę?

Plaża Postiguet (Playa Postiguet)

Postiguet nie jest najlepszą plażą w Alicante, ale znajduje się w samym centrum miasta. Położona jest u stóp wzgórza Benacantil co robi naprawdę duże wrażenie. Jeśli tylko zmęczy cię zwiedzanie Alicante, swobodnie możesz odpocząć na plaży pośród naprawdę pięknych widoków. Plaża ma prysznice, w pobliżu znajdują się kawiarnie i restauracje.

Plaża San Juan (San Juan Playa)

Jeśli szukasz lepszej plaży na cały dzień to polecam ci plażę San Juan, w północnej części miasta. Właściwie to jedna z trzech plaż położonych obok siebie, dwie pozostałe to plaża Muchavista (Playa Muchavista) oraz plaża de las Huertas (Playa de las Huertas). Dzięki temu mamy długą plażę ciagnącą się przez aż 7 km! Bez problemu znajdziesz przy niej miejsce do zaparkowania auta, a tym bardziej miejsce na samej plaży. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej to łatwo dojedziesz tam tramwajem, który przejeżdża wzdłuż plaży. Na miejscu znajdziesz wszystkie udogodnienia tj. prysznice, toalety, ale też restauracje i kawiarnie.

La Caleta

Właściwie to La Caleta nie jest plażą a niewielką zatoczką, w której możemy popływać. Nie ma tu piaszczystej plaży, ale spokojnie można posiedzieć na wybrzeżu. Plusem jest to, że przyjeżdża tam niewiele osób, a obok jest duży (choć nierówny) parking. Minusem jest za to brak udogodnień tj. prysznice czy toalety. Do zatoki La Caleta trafiliśmy zupełnie przypadkiem i wróciliśmy jeszcze kilka razy w trakcie pobytu w Alicante ze względu na panującą tam ciszę i spokój.

Na poniższej mapie znajdziesz zaznaczone wszystkie atrakcje Alicante, o których wspomniałam we wpisie.

 

Booking.com

 

Przydał Ci się nasz wpis? Korzystasz z wiedzy z naszego bloga?
Będzie nam miło jeśli postawisz nam kawę!

 

1 Comment

  1. Dziękuję za wszystkie informacje, wskazówki i zdjęcia. Miasto wygląda pięknie, chyba się skuszę, aby je odwiedzić, ale nie w szczycie sezonu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *