Jeśli zastanawiasz się czy warto w Egipcie kupić samochód i jak to w ogóle zrobić, ten wpis rozwieje twoje wątpliwości. Opowiem ci o wszystkim co musisz wiedzieć zanim kupisz auto w Egipcie, na co się przygotować i co wcześniej sprawdzić zanim zdecydujesz się na zakup samochodu. Dowiesz się jakie są ceny aut oraz jakie marki są najchętniej kupowane w Egipcie.

Czy samochód w Egipcie jest potrzebny?

Jadąc do Egiptu na wakacje, bez problemu możesz zwiedzać najważniejsze atrakcje turystyczne komunikacją publiczną tj. autobusami lub pociągami. Tanim i popularnym środkiem transportu są też taksówki. Jeśli jednak planujesz dłuższy pobyt, a nawet zamieszkanie w Egipcie, może przydać ci się samochód. Dzięki temu bez problemu dojedziesz do mniej popularnych miejsc w Egipcie.

W pierwszej połowie roku 2022 kupiliśmy w Egipcie auto. Chcieliśmy być niezależni od transportu publicznego i bez problemu móc zwiedzać nawet bardzo mało znane miejsca. Bez posiadania samochodu, nie byłoby nam tak łatwo dojechać chociażby do Ras El Bar, stracilibyśmy dużo więcej czasu na oczekiwaniu na autobusy i bylibyśmy dużo bardziej zmęczeni.

O naszym poszukiwaniu auta w Egipcie posłuchasz tutaj.

Wynajem samochodu w Egipcie

Przy stosunkowo krótkim pobycie w Egipcie, możesz wynająć samochód. Oszczędzi ci to mnóstwo czasu, który musisz zainwestować w szukanie dobrego, używanego auta. Jednak jeśli planujesz podróżować po Egipcie przez kilka miesięcy, wynajem coraz mniej się opłaca. Gdy w maju 2022 roku sprawdzaliśmy ceny wynajmu auta, najtańsza opcja jaką znaleźliśmy kosztowałaby nas 15000 le miesięcznie. Przy wynajmie na nawet 3 miesiące, zapłacilibyśmy 1/3 wartości dobrego auta. Właśnie dlatego nie było to dla nas najlepsze rozwiązanie.


Kupno samochodu w Egipcie – co musisz wiedzieć?

Ceny samochodów w Egipcie

Pierwszą rzeczą, o której musisz wiedzieć zanim rozważysz zakup auta, to fakt, że samochody w Egipcie są bardzo drogie. Te same modele aut, kosztują w Egipcie przynajmniej dwa razy więcej niż w Polsce. Skąd tak wysokie ceny? Na samochody w Egipcie nakładane jest bardzo wysokie cło. Wartość cła zależy od modelu auta i liczby cylindrów, ale sięga nawet 100% co oznacza, że auto kosztuje dwa razy więcej niż w Europie, bo poza opłatą za auto, musimy zapłacić jego równowartość jako cło.

To sprawia, że nawet stare i zniszczone samochody sprzedaje się w kraju faraonów za wartość kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze pamiętam, gdy dwa lata temu moja koleżanka sprzedała swoje stare i małe auto, które ledwie jeździło, za kwotę 40 000 le, które wtedy równała się 10 000 zł. Tak wysokie ceny są również powodem, dla którego po kraju jeździ tak dużo starych aut, które w Polsce nie przeszłyby nawet przeglądu. Ludzi zwyczajnie nie stać na kupienie nowego auta.

Innym powodem wysokich cen samochodów jest spadająca wartość funta egipskiego. Auta importowane są z zagranicy i opłacane w dolarach. Gdy wzrasta wartość dolara w stosunku do funta egipskiego, ceny samochodów w funtach egipskich automatycznie idą w górę.

Ile kosztują samochody w Egipcie?

Samochody w Egipcie są drogie, ale jakie są rzeczywiste ceny i za ile można kupić dobrej jakości auto? Kupując nowy samochód w Egipcie, trzeba liczyć się z kwotą przynajmniej 300 000 le. Tyle kosztują nowe, najtańsze modele chińskich marek tj. MG czy Cherry, które są tutaj coraz bardziej popularne. Jeśli jednak chcesz kupić nowy model marek tj. Toyota, Kia czy Honda, ceny zaczynają się od 400 000 le, a sięgają nawet 1 000 000 le.

Dużo tańszym rozwiązaniem jest zakup auta używanego. Musisz jednak pamiętać, że samochód używany przez 5 lat w Egipcie, nie będzie takiej samej jakości jak pięcioletnie auto w Polsce. Egipskie drogi są w fatalnym stanie, a tutejsi kierowcy nie przestrzegają żadnych zasad. Co za tym idzie, auta bardzo szybko są porysowane, poobcierane, zniszczone, a części nadają się wymiany dużo szybciej niż u nas. Wiele aut miało też za sobą liczne stłuczki i wypadki, a później po prostu zostały „wyklepane” aby dalej jeździły.

Ile kosztują używane samochody? Zaletą używanych aut jest jednak cena. Takie samochody wciąż są drogie jeśli przeliczymy cenę na złotówki i porównamy z cenami w Polsce, ale nie aż tak jak nowe modele. Za dobre używane auto trzeba tu zapłacić minimum 160 000-200 000 le.

Pewnie zastanawiasz się czy nie można kupić samochodu taniej? Owszem, znajdziesz też auta za 100 000 a nawet 60 000 le. Pamiętaj jednak, że Egipt to ogromny kraj, gdzie drogi są słabej jakości i gdzie wiele dróg pozbawionych jest jakichkolwiek możliwości wezwania pomocy. Jeśli planujesz długie podróże przez mniej uczęszczane drogi np. do oazy Siwy, nie chcesz aby stare auto gdzieś się popsuło pozostawiając cię bez pomocy na środku pustyni.

Jak kupić samochód taniej?

Czy jest możliwość kupić samochód taniej niż wspominane wcześniej ceny? Tak, można, ale nie są to opcje dostępne dla wszystkich.

Rejestracja samochodu w strefie bezcłowej

W Port Saidzie, gdzie sami kupowaliśmy auto, jest możliwość zarejestrowania auta w strefie bezcłowej. Całe miasto Port Said jest strefą bezcłową i wszystkie produkty importowane tu bezpośrednio i sprzedawane na własny użytek, nie są objęte opłatami celnymi. Tak samo jest z samochodami. Można kupić auto, które zarejestrowane jest tylko w strefie wolnocłowej w Port Saidzie, ale jest to opcja tylko dla osób, które tutaj mieszkają i tutaj zrobiły swoje prawo jazdy. Po zakupie takiego auta, może ono przebywać poza strefą bezcłową tylko przez 90 dni w ciągu każdych 180 dni. Tak więc, nie ma możliwości sprzedania takiego samochodu komuś spoza strefy bezcłowej i nie można wyjechać nim na dłużej niż 3 miesiące w ciągu pół roku poza granice Port Saidu.

Rejestracja na osobę z niepełnosprawnością

Innym sposobem wykorzystywanym przez Egipcjan, aby uniknąć opłat celnych, jest rejestracja samochodu na osobę z niepełnosprawnością. Egipskie prawo przewiduje ulgę dla osób z udokumentowanym stopniem niepełnosprawności i kupując samochód, nie muszą opłacać za niego cła. Dzięki temu samochód jest tańszy i więcej osób może sobie na niego pozwolić. Niestety powoduje to wiele nadużyć. Wielu Egipcjan kupuje samochody i tylko rejestruje je na osoby z niepełnosprawnością, w rzeczywistości samodzielnie z nich korzystając. Po upływie 3 lat, w czasie których osoba z niepełnosprawnością nie może sprzedać auta, podpisuje się nową umowę sprzedaży. Wtedy oficjalnie własność auta przechodzi na jego rzeczywistego właściciela.


Jakie samochody są popularne w Egipcie?

W Egipcie popularne są zupełnie inne auta niż w Europie. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli chcemy później sprzedać auto. Im popularniejszy model kupimy, tym łatwiej będzie nam znaleźć kupca i tym tańsze części zamienne będziemy mogli dostać. Na egipskich drogach najwięcej jest modeli koreańskich, japońskich i chińskich. Najczęściej kupowane marki to: Hyundai, Honda, KIA, Toyota, Chevrolet, MG czy Cherry.

Wyposażenie samochodów

Może zaskoczyć cię fakt, że wyposażenie aut w Egipcie jest zupełnie inne niż w Europie. Wiele modeli sprowadza się tutaj w 5 różnych wersjach. Najtańsze wersje mają najprostsze wyposażenie, a im więcej opcji chcemy mieć w samochodzie, tym więcej zapłacimy. Dodatkowym kosztem w danej wersji modelu będą automatycznie sterowane lusterka, poduszki powietrzne (często nie montuje się ich w ogóle, albo montuje się tylko jedną dla kierowcy), czy czujniki parkowania.

Gdzie kupić samochód w Egipcie?

W Egipcie podobnie jak w Polsce, możesz kupić auto od osoby prywatnej lub w komisie. Nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to, co jest lepszym rozwiązaniem, bo w obydwu sytuacjach można źle trafić i kupić auto, gdzie później wszystko trzeba wymienić. Warto jednak wiedzieć, że wiele aut sprzedawanych w komisach wcale nie należy do właścicieli prywatnych. Osoby zajmujące się naprawami aut, często skupują samochody z różnych części kraju, naprawiają najbardziej widoczne usterki i zostawiają na sprzedaż w komisie. Takim autem przez jakiś czas nikt nie jeździ i prezentowane jest jako auto bezwypadkowe i bez usterek. Po zakupie okazuje się jednak, że wiele części jest do wymiany i rzeczywisty koszt auta jeszcze bardziej rośnie.

Jeśli decydujesz się na zakup auta, warto przejrzeć oferty znajdujące się na Facebookowym Marketplace oraz egipskim olx. Możesz tam porównać ceny i zobaczyć ile aktualnie kosztują auta. Jeśli już jesteś w Egipcie, warto też zajrzeć do komisów, chociażby po to aby zobaczyć i porównać ceny pojazdów.

Co musisz wiedzieć przed zakupem auta?

Zanim w ogóle kupisz samochód w Egipcie, sprawdź auto u mechanika, którego sam wybierzesz i któremu zapłacisz, a nie tego, którego poleci ci właściciel komisu. Ten może polecić ci swojego znajomego, który specjalnie zignoruje poważne usterki, żeby cię zachęcić do kupna. Zazwyczaj za taki przegląd płaci się 200 le tak więc nie jest to wysoki koszt. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić tyle i wiedzieć w jakim stanie jest samochód, niż zapłacić 200 000 le za auto, które okaże się ruiną.

Co więcej, cały proces poszukiwania auta zajmie ci więcej czasu niż zająłby w Polsce, a wynika to z tego, że jest tu mniej dostępnych na sprzedaż aut niż chętnych na ich kupienie. Zwłaszcza w momentach, gdy tak bardzo niestabilna jest wartość funta egipskiego, ludzie boją się sprzedawać samochody, bo przez rosnące ceny, mogą nie być w stanie kupić nowego samochodu.

Musisz też pamiętać, że właściciele aut i komisów, będą podnosić cenę jeśli zobaczą, że kupującym jest cudzoziemiec. Większość z nich nie zna też języka angielskiego więc wszystkie rozmowy będą odbywały się w dialekcie egipskim. Jeśli nie znasz języka, koniecznie musisz poprosić o pomoc w zakupie i negocjacjach kogoś miejscowego, kogo dobrze znasz i do kogo masz zaufanie. Bez tego ryzykujesz, że sporo przepłacisz i kupisz auto, które wcale nie jest w dobrym stanie.

Dodatkowo, pamiętaj, że aby zarejestrować samochód w Egipcie musisz posiadać status rezydenta w tym kraju. Nie możesz zarejestrować auta przebywając w Egipcie na wizie turystycznej.


Czy zakup samochodu w Egipcie się opłaca?

Na pewno zastanawiasz się czy w ogóle warto kupić samochód w Egipcie. Nie odpowiem ci na to pytanie, bo wszystko zależy od sytuacji. Rozważając za i przeciw, weź pod uwagę czas jaki będzie ci potrzebny na znalezienie auta oraz ewentualne naprawy, kwotę jakiej potrzebujesz na zakup oraz czas przez jaki zamierzasz użytkować auto. Samochód opłaca się kupić, jeśli mieszkasz na stałe w Egipcie lub planujesz podróżować po kraju przynajmniej kilka miesięcy.

Nazwy samochodów w Egipcie

Ciekawostką jest, że wiele modeli samochodów w Egipcie ma swoje ksywki. Tak jak w Polsce mamy legendarnego malucha, tak tutaj wiele aut ma swoje przezwiska luźno nawiązujące to ich wyglądu. I tak np. Mitsubishi Lancer 2007 to قرش (‘irsz) czyli „rekin”, Mitsubishi Lancer 2003 to بوما (buma) czyli „puma”, ta sama marka w modelu z 2000 to مكواة (makua) czyli „żelazko”, Mitsubishi Lancer 1995 to كريستالة (kristala) czyli „kryształ”, a Mitsubishi Lancer 1988 nazywany był عيون صفية العمرى (ajun Safija Alamari) czyli „oczy Safiji Alamari”. Safija to popularna od lat 70-tych egipska aktorka, której oczy oraz ich charakterystyczny makijaż, przypominały ludziom przednie światła tego modelu.

Wśród innych modeli możemy znaleźć np. Hyundai Elentra HD, który nazywany jest جمل (gamal) czyli „wielbłąd”, Honda 1991 to بطة (batta) czyli „kaczka”, modele Mercedesa od W120 do W123 to خنزيرة (chanzira) czyli „świnia”, a Mercedes W124 to تمساحة (timsaha) czyli „krokodyl”. Ciekawego przezwiska doczekał się też model BMW 1991-1998, który znany jest pod nazwą دبانة (dibana) czyli „mucha”.

Tak więc w dialekcie egipskim bardzo popularne jest mówienie اشتريت بوما „kupiłam/em pumę” albo بركب عربية جمل  „jeżdżę samochodem wielbłądem”.