Ras El Bar to niewielka miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym w pobliżu Damietty. Ze względu na swoje położenie w miejscu gdzie Nil kończy swój bieg i wpływa do morza, jest niezwykle lubianym kierunkiem wycieczek dla Egipcjan z północno-wschodniej części kraju. Wiele osób z Kairu czy Port Saidu przyjeżdża tu nawet na jednodniowe wycieczki. Dlaczego warto pojechać do Ras El Bar? Co warto zobaczyć? Jak dojechać tam na własną rękę?

Z języka arabskiego, Ras El Bar (رأس البر) oznacza dosłownie „głowa lądu” i odnosi się do położenia miejscowości. Jest to jedno z dwóch miejsc w Egipcie, w których swój bieg kończy rzeka Nil. Chociaż wciąż nie ma zgody między specjalistami na temat tego czy najdłuższą rzeką na świecie jest Nil czy Amazonka, faktem pozostaje, iż Nil jest jedyną rzeką w Egipcie. Przepływa przez cały kraj od południa na północ. Na północ od Kairu rozwidla się i płynie na zachód – gdzie swój bieg kończy w Rasheed, oraz na wschód – gdzie przepływa przez Mansurę, Damiettę, a na końcu wpływa do Morza Śródziemnego w Ras El Bar.

Zobacz nasz film w Ras El Bar na YouTube.

Jak dojechać do Ras El Bar?

Samochodem

Zdecydowanie najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Z Port Saidu można tu dojechać w 1-1,5 godziny. Z Kairu w 3,5 godziny. Jaki jest koszt takiej podróży? Poza oczywiście kosztami paliwa, trzeba liczyć się z opłatami drogowymi. W przypadku podróży z Port Saidu opłaty wynoszą 30 le: 20 le za przejazd z Port Saidu do Damietty w dwie strony i 10 le za wjazd do Ras El Bar.

Jeśli jedziesz samochodem, po wjeździe do Damietty wybierz drogę do Ras wzdłuż Nilu. Jest dużo ciekawsza i możesz zobaczyć jak po przeciwnej stronie w Izbat Al Burg powstają statki.

Nie będziesz mieć też problemów z parkowaniem. Samochód możesz zaparkować wzdłuż promenady. Parkowanie w tej okolicy jest całkowicie darmowe.


Autobusem

Jeśli nie masz samochodu, możesz też dojechać na miejsce autobusem z Port Saidu lub Kairu. Ze stolicy, a dokładnie z dworca autobusowego Tourgoman, codziennie odjeżdżają autobusy zarówno do Damietty jak i do Ras. Autobus na trasie Kair-Damietta kursuje od 6:00 do 19:00 co 1-2 godziny w obydwu kierunkach. Za to na trasie Kair-Ras El Bar od 7:15 do 17:15 co 1-2 godziny. Jeśli dojedziesz do Damietty, stamtąd możesz podjechać mikrobusem lub taksówką do Ras El Bar.

Co warto wiedzieć o Ras El Bar?

Ras El Bar nie jest typową miejscowością pełną atrakcji turystycznych. W rzeczywistości jest to niewielki resort, z tym, że przeznaczony głównie dla turystów lokalnych. Przyjeżdża tu wielu Egipcjan z Port Saidu, Kairu czy Mansury, jednak cudzoziemców nie ma tu wiele. Egipcjanie z Kairu lubią przyjeżdżać do Ras na kilka dni, w pobliżu znajduje się plaża, a latem pogoda jest dużo przyjemniejsza niż w centrum miasta. Za to Egipcjanie z Port Saidu chętnie przyjeżdżają tam na jednodniowe wycieczki.

Kiedy pojechać do Ras El Bar?

Sezon turystyczny w trwa tutaj od czerwca do września. Właśnie w tym czasie przyjeżdża tu najwięcej osób i szacuje się, że mieszka tam wtedy 250 000 osób podczas gdy w pozostałe miesiące liczba mieszkańców to ok. 25 000 osób. Jeśli planujesz podróż do Egiptu latem, w lipcu lub sierpniu, jest zdecydowanie za gorąco aby odwiedzić Luksor czy Asuan, zdecydowanie lepiej jest wtedy zwiedzać północ Egiptu. Jednak nawet tutaj latem temperatury są dla nas męczące, dlatego polecam odwiedzić do miejsce w maju lub październiku gdy jest chłodniej i jest tam mniej turystów.

Co warto zrobić w Ras El Bar?

Zobacz gdzie kończy się Nil

Kiedy już dojedziesz do Ras El Bar, przejdź się promenadą wzdłuż Morza Śródziemnego i kieruj się w stronę latarni morskiej. W ten sposób po prawej stronie będziesz mijać hotele i piękne wille do wynajęcia dla turystów. Tutejsze ulice są do siebie równoległe i prostopadłe i są numerowane co sprawia, że miasto jest niezwykle uporządkowane.

Kiedy dojdziesz do końca promenady zobaczysz tablicę informacyjną w dwóch językach: arabskim z jednej i angielskim z drugiej strony, a po lewej stronie latarnię morską. Ta część miejscowości nazywana jest „lisan” czyli dosłownie „język”. To tutaj właśnie zobaczysz jak Nil wpływa do Morza Śródziemnego.

Przejdź się promenadą wzdłuż Nilu

Jeśli przejdziesz promenadą z drugiej strony, przespacerujesz się wzdłuż Nilu i zobaczysz Egipcjan łowiących ryby. Koniecznie zwróć uwagę na to jak wyglądają domy po drugiej stronie rzeki. Każdy z budynków jest innego koloru: czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, niebieskie, fioletowe. To cecha charakterystyczna dla miasta Damietta gdzie domy malowane są właśnie na różne kolory.

Wypożycz rower

Jeśli nie chcesz spacerować po promenadzie, na miejscu możesz wypożyczyć rower. Dzięki temu w godzinę objedziesz całą miejscowość i poza częścią położoną nad Morzem Śródziemnym i Nilem, zobaczysz też lokalną architekturę: maksymalnie trzypiętrowe domy, w których znajdują się hotele lub mieszkania do wynajęcia.


Idź na plażę

Egipcjanie przyjeżdżają do Ras El Bar również ze względu na dostęp do morza i możliwość spędzenia czasu na plaży. Jest to kolejna atrakcja tego miejsca, z której warto skorzystać. Pamiętaj jednak, że Ras nie jest miejscem dla turystów zagranicznych tak jak Hurghada czy Sharm El Shekih, co oznacza, że pójście na plażę w bikini nie spotka się aprobatą. Oficjalnie w Egipcie nie ma zakazu noszenia bikini na plażach, ale w miejscowościach, które nie są kurortami dla zagranicznych turystów, taki strój nie jest dobrze odbierany. Wzbudza duże zainteresowanie do tego stopnia, że Egipcjanie robią turystkom w bikini zdjęcia. Zdecydowanie nie polecam więc takiego stroju w tej części kraju.