Z każdej podróży przywozimy jakieś pamiątki. Nie inaczej jest kiedy jeździmy do Egiptu. Co warto kupić w Egipcie? Jakie pamiątki przywieźć z Egiptu? Jakie egipskie produkty są dobrym, trwałym i oryginalnym pomysłem na prezent? O tym wszystkim opowiem w poniższym poście i polecę wam typowe egipskie produkty, które warto kupić.

Pamiątki z Egiptu we vlogu

Jeśli wolicie posłuchać o prezentach, a przy okazji zobaczyć co zawsze przywozimy z Egiptu, to zapraszam was na nasz kanał na YouTube gdzie pokazuję co przywozimy z kraju faraonów oraz ile te pamiątki kosztują. Dzięki temu będziecie wiedzieli jakie są rozsądne ceny za tego typu produkty.

Co kupić w Egipcie?

Zawsze kiedy kupujemy pamiątki staramy się wybierać rzeczy, które rzeczywiście produkowane są w odwiedzanym kraju. Tak samo robimy w Egipcie. Kupujemy produkty wytwarzane w Egipcie, bo w ten sposób wspieramy lokalną gospodarkę. Wam też polecam zwracać na to uwagę i wybierać lokalne produkty. Wszystkie pamiątki, które warto przywieźć z Egiptu i które wam pokażę powstały właśnie w Egipcie.


 

 

 

Egipskie słodycze

Chyba każdy kto chociaż raz byłw Egipcie, próbował lokalnych słodkości. Wystarczy pójść w Egipcie do cukiernii, a ta już przyprawi nas o zawrót głowy swoją różnorodnością ciastek i arabskich deserów. Do tych najbardziej popularnych należą bakława, basbusa, oraz kunafa. Każdą z nich robi się na różne sposoby. Kunafa może być z orzechami, przekładana jogurtem, czekoladą czy mango. Dodatkowo wszędzie można kupić chałwę, zwykłą, czekoladową, z orzechami czy pistacjami, na wagę lub zapakowaną już w pudełka. To co łączy wszystkie egipskie słodkości to, że są bardzo kaloryczne i bardzo słodkie, ale jednocześnie po prostu przepyszne.

Szale

Egipt jest rajem dla osób lubiących szale oraz turbany. Większość egipskich muzułmanek używa ich jako hidżabu aby zasłonić włosy. Za to ja używam ich jako zwykłych szali. W Egipcie znajdziecie szale z różnego materiału, w różnych wzorach oraz kolorach. Ja polecam wam kupić te, które rzeczywiście produkowane są w Egipcie oraz są zrobione z egipskiej bawełny. Mam takich kilka i są wciąż bardzo dobrej jakości.

Perfumy

Jedną z rzeczy, które trzeba zrobić, będąc w Egipcie, jest pójście do sklepu z perfumami. Tam nie tylko wybierzecie zapach spośród setek różnych olejków, ale też zobaczycie jak sprzedawca przygotuje wam perfumy. Możecie oczywiście kupić też sam olejek. W sklepach z perfumami można znaleźć pięknie wykonane butelki na perfumy, które zachwycą najbardziej wymagających i będą oryginalnym prezentem.

Kosmetyki

Poza perfumami w kraju faraonów znajdziecie też kosmetyki, które w Polsce nie są specjalnie popularne. Znanym kosmetykiem dostępnym w każdej egipskiej drogerii jest krem z mleka wielbłąda. Mleko wielbłąda poprawia kondycję skóry i jest często używane przez same Egipcjanki. W Egipcie znajdziecie też mnóstwo naturalnych kosmetyków My ciekawe produkty znaleźliśmy m.in. w oazie Siwa, a poza kosmetykami były to mydła w dodatkiem soli oraz mydła oliwkowe.

Daktyle

Do tej pory trudno mi zrozumieć, że kiedyś wcale nie lubiłam daktyli. Całkowicie się to zmieniło kiedy pojechaliśmy do oazy Siwa, która słynie z produkcji wielu odmian daktyli, a także produktów spożywczych tj. miód z daktyli. Dopiero tam spróbowałam różnych rodzajów tego owocu i odkryłam jego niesamowity smak. Poza wieloma odmianami daktyli, możecie kupić daktyle z czekoladą lub orzechami.

Przyprawy

Nie wyjeżdżamy z Egiptu bez pójścia na targ i zrobienia zapasów przypraw. Uwielbiam tę mieszankę zapachów na stoiskach z przyprawami! Ale przyprawy to nie wszystko. Jeśli polubiliście egipską zupę mulukhiya to możecie kupić suszone liście juty, z której przygotowuje się tę potrawę i zrobić ją samodzielnie w domu. Poza tym zawsze kupujemy w Egipcie zapas suszonego hibiskusa, aby w Polsce cieszyć się zimnym karkade.


Kubki, pocztówki, magnesy

Pocztówki, magnesy oraz kubki to takie typowe pamiątki z podróży, które kupujemy w każdym kraju. Co prawda w Egipcie pocztówki nie cieszą się dużą popularnością i czasem trudno je znaleźć, ale za to wszędzie dostępne są magnesy oraz kubki. Poniżej możecie zobaczyć jakie kubki, prdukowane właśnie w Egipcie, przywieźliśmy z podróży.

Papirus

Nie lubię pamiątek, które tylko zbierają kurz i na nic się nie przydają, ale mam słabość do egipskiego papirusu. Jest on dla mnie piękną i oryginalną ozdobą ścian. Za każdym razem kiedy na nie patrzę, po prostu myślę o Egipcie i naszych podróżach do tego kraju. Papirus w Egipcie można kupić faktycznie zrobiony z papirusu lub zrobiony z liści bananowca. Różnica jest oczywiście w cenie.

Co wy kupujecie w Egipcie? Macie swoje ulubione egipskie produkty?

2 komentarze

  1. A jak jest z cenami zwykłych kosmetyków, typu Old Spice? Bo na przykład w Indiach są one czterokrotnie tańsze niż w Polsce.

    1. Author

      Akurat nie sprawdzałam dokładnych cen tych kosmetyków, ale w Egipcie generalnie wszystkie „zachodnie” marki są dużo droższe niż w Polsce…

Comments are closed.