Najpiękniejsze biblioteki i księgarnie na świecie według blogerów podróżniczych

Poza podróżami naszą ogromną pasją są książki. Często to właśnie ulubiona literatura staje się inspiracją do podróży. Kiedy odwiedzamy nowy kraj lub miasto, staramy się też zwiedzić jakąś bibliotekę lub pójść do księgarni, z którą łączy się jakaś ciekawa historia. 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i z tej okazji zaprosiliśmy blogerów podróżniczych do podzielenia się z nami wrażeniami z najciekawszych miejsc związanych z książkami na świecie. Zobaczcie jakie są napiękniejsze biblioteki i księgarnie na świecie, które warto odwiedzić w czasie zagranicznych podróży.

Najpiękniejsze iblioteki

Biblioteka na Strahowie

Praga, Czechy

Agata i Krzysiek, Before We Get Old

Praska biblioteka znajdująca się w zabytkowym klasztorze norbertanów na Strahowie to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych bibliotek, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Znajduje się na wzgórzu Strahow i jest przepięknym miejscem, które warto zwiedzić przy okazji podziwiania pięknej panoramy Pragi, rozpościerającej się ze wzgórza. Biblioteka funkcjonuje od 1953 roku i jest zbiorem ok. 200 tysięcy tomów, z czego 3000 to rękopisy, a ok. 1500 to starodruki oraz inkunabuły. Podzielona jest na trzy części: Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną oraz łączący je Gabinet Osobliwości.

Salę Filozoficzną zwiedza się jako pierwszą. Trudno nie zachwycić się jej ogromem. Ma 14 m wysokości (!) i mieści w sobie 42 000 wolumenów. Przyznamy szczerze, że połączenie ogromnych regałów wykonanych z orzechowego drewna w połączeniu z przepięknymi freskami namalowanymi na suficie robi ogromne wrażenie!

W łączącym obie sale Gabinecie Osobliwości znajdują się gabloty, w których podziwiać można stare, drewniane księgi. W samym centrum łącznika znajduje się bogato zdobiony Ewangeliarz Strahowski z Trewiru z lat 860–865. Po opuszczeniu Gabinetu Osobliwości trafiamy do Sali Teologicznej. Tutaj również malownicze zdobienia na sklepieniu zachwycają odwiedzających. Księgozbiór jest nieco mniejszy, niż w Sali Filozoficznej – liczy 18 000 wolumenów. Na środku Sali Teologicznej ustawione są zabytkowe globusy ziemskie i astronomiczne.

Biblioteka na Strahowie należy do jednych z najpiękniejszych na świecie. Niestety musimy stwierdzić, że jej zwiedzanie ma też swoje minusy, albowiem nie ma wstępu na poszczególne sale. Wejście zagrodzone jest taśmą, a sale biblioteczne można podziwiać stojąc jedynie przy drzwiach danej sali. Aby móc zrobić zdjęcia należy wykupić specjalne pozwolenie (50 CZK), którego panowie strażnicy restrykcyjnie pilnują. Ale mimo to wnętrza biblioteki są przepiękne i warto tu przyjechać. Po zwiedzaniu polecamy udać się do pobliskiego Klášterní pivovaru, w którym skosztujecie przepyszny, warzony od lat klasztorny browar. Poza tym na wzgórzu Strahow znajduje się 65,5-metrowa wieża widokowa Petřín, na którą warto wybrać się o zachodzie słońca.

Biblioteka w Admont

Austria

Szymon, Znajkraj

Nazywana “ósmym cudem świata” biblioteka klasztorna w Admont była jedną z największych atrakcji naszej krótkiej rowerowej wyprawy po trasie rowerowej Ennsradweg w Alpach austriackich. Opactwo benedyktynów w niewielkim miasteczku leżącym nad rzeką Anizą jest najstarszym klasztorem w Austrii – został założony już w 1074 roku. Liczba aż 70 tysięcy zgromadzonych tu woluminów sprawia, że Admont szczyci się mianem największej biblioteki klasztornej na świecie!

Ta niezwykła kolekcja mieści się w oszałamiającym barokowym hallu o długości 70 metrów, szerokości 14 metrów i wysokości 13 metrów. Temu efektownemu miejscu blasku dodaje siedem kopuł wypełnionych freskami. Biblioteczne zbiory oświetla 60 okien, z których 12 jest niewidocznych. Według zamysłu projektanta Josepha Huebera, światło wypełniające przestrzeń bibliotecznego hallu ma symbolizować oświecenie ludzkiego intelektu. Wizytę w bibliotece Admont można połączyć ze zwiedzaniem muzeum historii naturalnej i muzeum sztuki sakralnej, mieszczącymi się w tym samym gmachu opactwa, a zakończyć posiłkiem w klasztornej restauracji.

Biblioteka Palafoxiana

Puebla, Meksyk

Agnieszka, Szwedacz

Biblioteka Palafoxiana mieści się w Puebli, mieście położonym nieco ponad 100 km od stolicy Meksyku. Jej historia sięga 1646 roku, a założył ją pochodzący z Hiszpanii Juan de Palafox y Mendoza. Mimo, że był biskupem, jego zainteresowania jak i działania wykraczały daleko poza teologię i duszpasterstwo. Ich pogłębianie, a także studia uniwersyteckie i działalność publiczna sprawiły, że książki towarzyszyły Palafoxowi niemal nieprzerwanie.

Po latach stał się posiadaczem pokaźnego księgozbioru, który w miarę możliwości poszerzał o nowe pozycje, również w czasach, gdy pełnił funkcję wicekróla Nowej Hiszpanii (obejmującej między innymi tereny dzisiejszego Meksyku). Przebywając już w Puebli Palafox nabywał książki na miejscu oraz sprowadzał z Europy. W 1646 roku postanowił ofiarować liczący ponad 5000 pozycji księgozbiór miejscowemu seminarium duchownemu. Jako propagator edukacji zastrzegł jednak, że ma on służyć nie tylko duchownym, ale każdemu, kto będzie zainteresowany ich zgłębianiem. W ten sposób w Puebli powstała pierwsza biblioteka publiczna na ziemiach amerykańskich.

Wnętrze biblioteki jest dość jasne, przestronne i nawiązuje do epoki meksykańskiego baroku. Kilkupoziomowe, rzeźbione regały wykonano z drewna egzotycznego, a zbiory spoczywają na blisko tysiącu półek. Zgromadzona kolekcja to obecnie ponad 40 tysięcy książek i ponad 5 tysięcy rękopisów. Do najważniejszych pozycji należą Dzieje Herodota w edycji z 1473 roku, Kronika Schedla z 1493 roku zbierająca ówczesną wiedzę na temat świata, dwujęzyczny słownik języka hiszpańskiego i azteckiego Alonsa de Moliny uznawany za fundamentalne dzieło dokumentujące język nahuatl oraz zbiór map Orteliusa, uważany za pierwszy nowożytny atlas świata.

Biblioteka została wpisana na sygnowaną przez UNESCO listę „Pamięć Świata”, jako miejsce chroniące dzieła o doniosłym znaczeniu historycznym i kulturowym.

Biblioteka Stormen

Bodø, Norwegia

Gosia, Gazela w Laponii

Arktyczna biblioteka Stormen znajduje się w mieście Bodø, w północnej Norwegii ok. 200 km na północny- zachód od samego koła podbiegunowego. Miasto w którym się znajduje cechują często występujące sztormy, wichury i silne wiatry, stąd nazwa biblioteki, która po polsku oznacza sztorm. Ponadto, to nie tylko zwykła biblioteka, ale nowoczesne centrum kultury, otwarte 7 dni w tygodniu, do którego wejście jest za darmo dla każdego! Poza ogromnym wyborem książek, audiobooków, gazet, filmów i kancelarii dla studentów do prac samodzielnych czy grupowych, w samej bibliotece również znajduje się mała kawiarnia! Jeśli jesteś turystą, możesz skorzystać z jednego z 10 komputerów z dostępem do internetu udostępnionym każdemu. Ta biblioteka to największe miejsce spotkań w całym mieście. Od wieczornych spotkań tematycznych i debat na interesujące polityczne tematy, po lekcje języka dla mniejszości narodowych, festiwale kulturalne, eventy okolicznościowe i koncerty dla 1000 ludzi.

Twój głos się liczy!

To właśnie tu znajduje się “Urban Living Lab”, część projektu z którym pracuje Gazela w Laponii, zachęcający mieszkańców do partycypacji w rozwoju miasta i wypowiedzenia się na tematy dotyczące przyszłości regionu, oraz zachęca tych najmłodszych do brania udziału w wydarzeniach, które dotyczą lokalsów. Możesz tu przyjść i spotkać się z pracownikami miasta, porozmawiać, oddać głos i aktywnie uczestniczyć w działaniach i decyzjach- czysta demokracja w praktyce. Miejsce to również łączy różne kultury, narodowości, dając możliwość różnym mniejszościom do spotkania się przy kubku kawy lub wystawienia swojej galerii lub serwowania swoich potraw. Nasze stowarzyszenie Polsko-Norweskie często wybiera właśnie tę bibliotekę do organizowania zakończenia roku szkolnego polskich dzieci, do świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka, czy w ubiegłym roku hucznie przeprowadzone były 100-letnie obchody Niepodległości 11 listopada! Co ciekawe, posiadamy tu również swoją półkę z książkami polskimi. Będąc w Bodø koniecznie zatrzymaj się na kubek gorącej kawy w najpiękniejszej bibliotece na Północy.

Biblioteka Starfield

Seul, Korea Południowa

Ewa, Kto podrożuje ten żyje dwa razy

Biblioteka Starfield to jedno z najmodniejszych, instragramowych miejsc w Seulu. Usytuowana w centrum handlowego COEX Mall, biblioteka Starfield jest otwartą przestrzenią publiczną, gdzie każdy może zanurzyć się w świecie książek z różnych gatunków. Do dyspozycji są książki naukowe, poświęcone różnym hobby, jak również całe kolekcje książek zagranicznych, znanych autorów oraz czasopisma. Łącznie to ponad 50 000 tytułów na imponujących, wysokich na dwa piętra regałach! Co ciekawe do czytania książek można używać również iPadów. Odbywają się tu także liczne eventy, spotkania autorskie, wieczorki poetyckie czy wykłady. Biblioteka została otwarta 31 maja 2017 roku i z miejsca podbiła serca mieszkańców Seulu i kochających instagramowe fotki turystów.

COEX Mall to jedno z największych centrów handlowych w Seulu i choć umiejscowienie tu publicznej biblioteki wydaje się lekkim szaleństwem, panują tu warunki jak na tego typu miejsce przystało: można w ciszy delektować się dowolną lekturą na komfortowych kanapach lub przy bardziej szkolnych ławkach. Nawet jeśli przewija się tu sporo turystów, wszyscy zachowują zasady i zachowują się bardzo cicho. Wstęp jest bezpłatny. Najbliższe stacje metra to: Samseong (linia 2), Bongeunsa (linia 9), Cheongdam (linia 7). Z ciekawostek, przed centrum handlowym znajduje się ogromny pomnik rąk prezentujących słynny gest z koreańskiego hitu, znanego na całym świecie, Gangnam Style.

Austriacka Biblioteka Narodowa

Wiedeń, Austria

Antek, Antek w podróży

Austriacką Bibliotekę Narodową odwiedziłem podczas zwiedzania Wiednia w maju 2018 roku. Na chwilę obecną jest to jedna z najpiękniejszych bibliotek, jakie udało mi się zobaczyć. Jej wnętrze jest tak niesamowite, że długo nie mogłem wyjść z podziwu.

Mieści się ona w Pałacu Hofburg. Jako ciekawostkę powiem, że kopia każdej książki wydanej w Austrii obowiązkowo trafia do zbiorów biblioteki. Jest największą barokową biblioteką w Europie. Wchodząc do środka uwagę zwracają nie tylko niesamowite ilości książek, ale również przepiękne freski na kopule biblioteki. Centralną częścią biblioteki jest tzw. Sala Paradna, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Sala Paradna ma 80 metrów długości oraz 20 metrów wysokości. Wrażenie robią również dwa barokowe globusy weneckie, z których każdy ma średnicę ponad jednego metra.

Bibliotekę zbudowano w latach dwudziestych XVIII wieku na zlecenie cesarza Karola IV. Na koniec grudnia 2012 roku zbiory biblioteki liczyły ponad 10 milionów pozycji, z czego ponad 3,6 miliona to pozycje drukowane. Jeśli będziecie kiedyś w Wiedniu, to nie możecie ominąć tego miejsca.

Biblioteka w Trinity College

Dublin, Irlandia

Patrycja, Tędy i owędy

Biblioteka w Trinity College w Dublinie (a dokładnie jedna z jej sal – Long Room), uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Odwiedziliśmy ją podczas weekendowego pobytu w stolicy Irlandii. To dla nas zdecydowanie numer 1 wśród wszystkich dublińskich atrakcji.

Samo Trinity College – Kolegium Świętej Trójcy to prestiżowa wyższa uczelnia, której studentami byli między innymi Samuel Beckett, Oscar Wilde, Bram Stoker, czy Jonathan Swift. Szczególnie ceniona jest w dziedzinie nauk humanistycznych, prawa i literatury. Biblioteka akademicka, założona w 1592 roku wraz z powstaniem uczelni, jest największą biblioteką w Irlandii i przechowuje 6 milionów tomów drukowanych i manuskryptów. Jest także biblioteką, do której trafia nieodpłatnie każda wydawana w Irlandii książka. Najcenniejszym jej rękopisem jest Księga z Kells – powstała około 800 roku. To jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych manuskryptów, jakie przetrwały do naszych czasów.

Słynny Long Room, cel tysięcy osób odwiedzających bibliotekę, jest długą na 65 metrów salą, wybudowaną w latach 1712-1732. Po jej bokach, od podłogi do sufitu, stoją dwukondygnacyjne drewniane regały z 200 tysiącami książek. Pomiędzy półkami znajdują się marmurowe popiersia sławnych Irlandczyków, jest tu mnóstwo galeryjek, drabin, schodów, ukrytych przejść. Chyba każdy, kto przekroczy próg tej sali reaguje tak samo – wydaje z siebie okrzyk zachwytu. Wnętrze jest naprawdę zachwycające.

Wiele osób mylnie twierdzi, że we wnętrzu Long Room kręcono sceny do serii filmów o Harrym Potterze. Prawdopodobnie była ona inspiracją dla scenarzystów, jednak ekipa filmowa nigdy w niej nie pracowała.  Innym filmem, w którym dopatrzono się jej obecności, są Gwiezdne Wojny, epizod II – Atak klonów. Archiwa Jedi przypominają Long Room. Jednak producenci filmu stanowczo zaprzeczyli, jakoby wzorowali się na dublińskiej bibliotece.

Dla nas pobyt w Trinity College Library był niezapomnianym doświadczeniem – przepiękne wnętrze, tysiące woluminów, zapach starych książek… Nie chcieliśmy stamtąd wychodzić.

Sir Duncan Rice Library

Aberdeen, Szkocja

Patryk i Milena, Wiecznie Wolni

Sir Duncan Rice Library to biblioteka znajdująca się przy Uniwersytecie w Aberdeen. Ten nowoczesny budynek został oddany do użytku studentom a także zwiedzającym 24 września 2012 roku przez Królową Elżbietę w towarzystwie księcia Edynburga.

Trzeba przyznać, że styl architektoniczny zachwyca jeszcze przed wejściem do środka. Projekt autorstwa duńskich architektów Schmidt Hammer Lassen Architects doskonale wkomponował się w otoczenie. Biblioteka przybrała nazwę Sir Duncan Rice ku pamięci byłego dyrektora Uniwersytetu.

Projekt wnętrza to prawdziwe dzieło sztuki. Pusta przestrzeń w centralnym punkcie budynku zmienia położenie na każdym z poziomów, tworząc niesamowity efekt. Liczba książek w zbiorze biblioteki robi ogromne wrażenie. Szacuje się, że na 24 kilometrach półek znajduje się około 400 tysięcy egzemplarzy. Wśród nich są pozycje z dziedziny sztuki, nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz historyczne zbiory rzadkich książek, rękopisów i archiwów.

Najpiękniejsze księgarnie

Lello

Porto, Portugalia

Renata i Mikołaj, Przekraczając Granice

Początek marca spędzaliśmy w słonecznej Portugalii. To właśnie podczas tego wyjazdu będąc w Porto, trafiliśmy do jednej z najbardziej klimatycznych księgarni, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Aby do niej wejść, trzeba nabyć bilet (5 euro) i odstać swoje w kolejce. Warto jednak to zrobić, żeby zobaczyć miejsce, które uważane jest za jedną z trzech najpiękniejszych księgarni na świecie. Tym bardziej, że jeśli zdecydujecie się kupić jakąś książkę, to wartość biletu zostanie odliczona od jej ceny.

Historia Księgarni Lello sięga przełomu XIX i XX wieku. To właśnie wtedy bracia Lello odkupili część udziałów w Międzynarodowej Księgarni Ernesto Chardron i zatrudnili architekta, by wybudował dla niej nową siedzibę. Ten wywiązał się z zadania perfekcyjnie.

Po przekroczeniu progu przenieśliśmy się jakby do innego świata. Dookoła czuć było magię drzemiącą w kartach okalających nas książek. Uczucie to potęgowane było wystrojem tego miejsca. Wysokie drewniane regały wykończono w stylu gotyckim. Wśród książek poukładanych na półkach poustawiano małe popiersia znanych portugalskich pisarzy. A całości dopełniają pięknie zdobione schody i sufit parteru.

Po wejściu na piętro pierwszym, co przyciąga wzrok poza książkami, jest duży witraż umieszczony na suficie. W jego centralnej części dostrzegliśmy łacińską sentencję: „Decus in Labore” („W pracy jest honor”). Nad schodami umieszczono latarnie, które od razu przywiodły nam myśl, że znajdujemy się w magicznej bibliotece. Nie tylko nam. To właśnie wnętrza Księgarni Lello były inspiracją dla J.K. Rowling, gdy pisała swoją sagę o przygodach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera. Zresztą fani jej książek będą na pewno szczęśliwi, bo przygotowano dla nich specjalne pomieszczenie.

Innym miejscem, do którego chcieliśmy zajrzeć, była część wydzielona dla badaczy i naukowców. To tam trwają prace nad poznawaniem i restaurowaniem najstarszych egzemplarzy dzieł wychodzących spod piór największych pisarzy. Niestety, drzwi do tego pomieszczenia pozostają zamknięte dla takich zwykłych śmiertelników jak my.

Prawie godzina, którą spędziliśmy w Księgarni Lello, minęła nam jak z bicza strzelił. Chętnie zostalibyśmy w niej dużo dłużej, a nawet moglibyśmy zamieszkać w tych niesamowitych wnętrzach. Jedynym mankamentem tego miejsca jest liczba ludzi, która codziennie je nawiedza. Wcale im się jednak nie dziwimy, bo wnętrza te przyciągają swoją magią wszystkich, którym czytanie nie jest obce. Jeśli będziecie w Porto, koniecznie wybierzcie się do Księgarni Lello.

Waanders in de Broeren

Zwolle, Holandia

Ola i Mohamed, PolEgyTravels

Księgarnia Waanders in de Broeren przyciąga i zachwyca przede wszystkim swoją niezwykłą lokalizacją. Znajduje się bowiem w byłym kościele Broerenkerk, w parku Broerenkerkplein w Zwolle. Broerenkerk powstał jako klasztor dominikański w 1465 roku. Od 1640 roku był wykorzystywany jako kościół protestancki. W 1983 kościół został zamknięty i pięć lat zajęła jego renowacja. Kiedy otwarto go ponownie w 1988 roku nie pełnił już roli świątyni. Zaczęto organizować tam wydarzenia oraz wystawy. W 2013 roku we wnętrzu kościoła otworzono księgarnię Waanders in de Broeren oraz kawiarnię.

Księgarnia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Można tam znaleźć zarówno literaturę holenderską jak i światową. W czasie remontu we wnętrzu dobudowano schody oraz piętro dzięki czemu mieści się tam jeszcze więcej książek. Co więcej w środku wciąż można podziwiać malowidła na suficie oraz kościelne organy z początku XIX wieku.

Shakespeare and Company

Paryż, Francja

Karolina, EthnoPassion

Drewniana, skrzypiąca podłoga, kręte schody prowadzące na piętro, na którym w kilku małych pokojach ukryte są różne skarby – maszyna do pisania, na której można napisać list do bliskiej osoby, wygodne fotele, w których można zapaść się z książką w ręku, stare pianino, na którym grają uzdolnieni odwiedzający. Tak wspominam moją pierwszą wizytę w księgarni Shakespeare and Company w Paryżu, położonej kilka kroków od słynnej Katedry Notre Dame. Ta anglojęzyczna księgarnia została otwarta w 1919 roku i stała się miejscem spotkań literackich osobistości takich jak Gertrude Stein, Ernest Hemingway, James Joyce, czy F. Scott Fitzgerald.

Odkryłam to miejsce w 2007 roku, zanim zaczęło być oblegane przez tłumy turystów. Można było wtedy na spokojnie zaszyć się w jednym z przytulnych pomieszczeń na piętrze i w spokoju przejrzeć książki, które wpadły nam w oko. Teraz jest to trochę trudniejsze, bowiem do księgarni często ustawia się kolejka osób chętnych „zaliczyć” miejsce, które pojawiło się w wielu filmach. W środku nie można już robić zdjęć. Legendarna księgarnia Shakespeare and Company swoją popularność „zawdzięcza” filmom „Przed zachodem słońca” Richard’a Linklater’a i „O północy w Paryżu” Woody’ego Allen’a. Pomimo swojej popularności, księgarnia nie straciła swojego uroku, a na przepełnionych książkami półkach wciąż można znaleźć nie tylko nowe pozycje, ale również używane perełki.

To nie tylko księgarnia, ale także miejsce spotkań autorskich, warsztatów pisarskich i innych wydarzeń kulturalnych. Zaraz obok znajdziemy Shakespeare and Company Café. Chociaż kawiarnia jest mała, to podobnie jak w księgarni jest w niej bardzo przyjemnie i przytulnie. Polecam usiąść przy dużych oknach, które wychodzą na katedrę Notre-Dame i typowo paryski park Saint-Julien-le-Pauvre. W słoneczny dzień można z kolei usiąść przy jednym ze stolików znajdujących się przed kawiarnią. Jakie jest menu kawiarni? Kawa, herbata, świeżo wyciskane soki, bajgle, tarty, a na ciepło codziennie inna zupa dnia oraz wegetariańska potrawka. Ceny wahają się od 4 do 10€, kawę można wypić już za 2-5€, co jest całkiem dobrą ceną, jak na taką lokalizację kawiarni!

Adres: 37 rue de la Bûcherie, Paryż
Metro: Saint-Michel Notre-Dame (stacja metra 4 lub RER B i C)

Dom Knigi

Petersburg, Rosja

Dorota, BornGlobals

Dom Knigi to słynna księgarnia w Petersburgu, której nie sposób ominąć, odwiedzając miasto. Poza tym, że znajduje się w pobliżu największych atrakcji miasta, takich jak Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (na Krwi), czy Newski Prospekt – ale i sama jest atrakcją turystyczną. Co jest w niej szczególnego? Z budynkiem, w którym się znajduje wiąże się ciekawa historia. Oryginalnie, budynek był siedzibą firmy Singer. Zarząd Singera na etapie przygotowywania projektu chciał, by ich siedzibą był wieżowiec, tak jak główny budynek w Nowym Jorku. W Petersburgu napotkali jednak pewien problem. W centrum Petersburga nie można było budować wyższych budynków niż Pałac Zimowy, rezydencja cara (limit wysokości budowli w centrum miasta, chociaż już nieco wyższy – obowiązuje do dzisiaj!). Architekt zdecydował się więc na budynek w stylu art nouveau ze szklaną wieżą, która sprawia wrażenie, że budynek jest wyższy, niż w rzeczywistości, a mieści się w zaleceniach. Do tego pięknie wpasowuje się w miejski krajobraz.

Niedługo po Rewolucji Październikowej, budynek został przekazany w posiadanie domu wydawniczego Petrograd i szybko stał się największą księgarnią w mieście. Pod nazwą Dom Knigi działa, z drobnymi przerwami już ponad 80 lat. Dziś to przyjemne miejsce, w którym można poczytać lub kupić literaturę zarówno rosyjską, jak i międzynarodową. Funkcjonuje tam też kawiarnia. Kawiarnia Singer.

The Last Bookstore

Los Angeles, USA

Hania, Hiha

Całkiem chwilę zajęło mi znalezienie w Los Angeles swojego miejsca. Włócząc się po krupówkowatych bulwarach Venice, wspinając na wzgórza Beverly Hills i przybijając piątkę Spidermanowi z nadwagą na Alei Gwiazd poszukiwałam przytulności, duszy i niewystudiowanej kreatywności. Okazało się, że wszystkie trzy spotkały się przy książce.

Szwędając się po Downtown L.A. trafiliśmy do The Last Bookstore – księgarniowej krainy czarów, miejsca równie nastrojowego, co fotogenicznego. Można się tu zanurzyć w fotelu z lekturą (uwaga, są limity czasowe), zwiedzić piętro z galerią obrazów, pooddychać książkowym powietrzem, ale przede wszystkim wskoczyć w króliczą norę i pokrążyć książkowymi labiryntami i tunelami.

Ostatnia Księgarnia powstała w 2005 roku, czyli że – jak na Stany – jest już miejscem niemal historycznym, a że oprócz sprzedawania nowych wydań skupuje też książki używane, organizuje wymiany i może się pochwalić zacną kolekcją płyt winylowych, da się w niej znaleźć prawdziwe antykwariatowe skarby. To kompletnie nie dziwi, biorąc pod uwagę, że wcześniej w tej kamienicy znajdował się bank, no i część regałów ustawiona jest w niegdysiejszym skarbcu.

Sklep znajdziesz tutaj: 453 S Spring Street, Downtown Los Angeles, i jest otwarty codziennie od 10 do 22, no chyba że na świecie panuje wirus, to wtedy nie.

A które piękne biblioteki i księgarnie wam udało się zobaczyć?