Seul zwiedzanie – miejsca, które warto zobaczyć

Seul oferuje całe mnóstwo atrakcji turystycznych. Samej trudno było mi się zdecydować, które miejsca zobaczyć, a które pominąć. Zwiedzałam stolicę Korei Południowej przez dwa weekendy, więc musiałam z niektórych atrakcji zrezygnować. Cztery dni to zdecydowanie za mało aby zobaczyć wszystko, jednak wystarczająco aby chociaż trochę poznać miasto.

Seul to ponad dziesięciomilionowa metropolia. Miasto z niezwykle rozwiniętą technologią, w którym nowoczesność miesza się z tradycją, miasto gdzie liczne wojny i inwazje pozostawiły swój ślad aż do dzisiaj. Seul jest intrygujący. Pomiędzy wieżowcami i nowoczesnymi budynkami znajdziemy pałace i tradycyjne domy hanoki, a wszystko to otoczone górami. Dodatkowo jest to jedno z najdroższych miast do życia na świecie, a jednocześnie zwiedzanie  turystycznych atrakcji jest tam bardzo tanie. Brzmi ciekawie, prawda? Co w takim razie warto zobaczyć w Seulu?1. Pałac Gyeongbokgung i zmiana warty

Według mnie to najciekawsza atrakcja Seulu. Pałac Gyeongbokgung został zbudowany w 1395 roku przez dynastię Joseon. Wielokrotnie był później niszczony i ponownie odbudowywany. Od XV wieku przy bramie Gwanghwamun obecni byli królewscy strażnicy. W 1996 odnowiono dawną tradycję zmian warty przy bramie i obecnie jest ona atrakcją turystyczną pałacu. Odbywa się codziennie (poza wtorkami kiedy pałac jest zamknięty) o godzinie 11 i 13. Strażnicy mają na sobie tradycyjne stroje oraz broń. Ceremonia wygląda naprawdę zjawiskowo i cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających Seul.

Informacje praktyczne:

– we wtorki pałac jest zamknięty

– cena biletu wstępu dla dorosłych to 3000 wonów, a dla dzieci 1500 wonów

– w Seulu pałaców jest sporo i po odwiedzeniu kilku ma się wrażenie, że wyglądają one tak samo… Zbudowane były w czasach panowania dynastii Joseon, stąd tak duże podobieństwa. Polecam wam wybrać jeden, dwa pałace jeśli nie macie wiele czasu na zwiedzanie stolicy. Gyeongbokgung z obejrzeniem zmiany warty oraz Changdeokgung, który opiszę wam poniżej, będą dobrym wyborem.2. Pałac Changdeokgung i Sekretny Ogród

Nazywany Pałacem Changdeok i podobnie jak Gyeongbokgung zbudowany za czasów dynastii Joseon. W 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niewątpliwie największą atrakcją pałacu jest Huwon czyli ogród na tyłach pałacu. Ogród ma powierzchnię 32 ha, a na jego terenie znajdują się stawy, setki rodzajów drzew, niektóre z nich mają nawet ponad 300 lat! Nazywany jest Sekretnym Ogrodem ponieważ storzony był dla rodziny królewskiej, a nawet wysocy urzędnicy państwowi nie mogli do niego wejść bez zgody króla.

Informacje praktyczne:

– wstęp do samego pałacu kosztuje 3000 wonów, natomiast bilet do pałacu i ogrodu kosztuje 8000 wonów

– wejście do Skretnego Ogrodu możliwe jest tylko z przewodnikiem. Grupowe zwiedzanie w języku angielskim możliwe jest aż trzy razy w ciągu dnia. Warto zarezerwować bilety na wybraną godzinę wcześniej, czasem są wyprzedane i nie można ich już kupić w kasie. Bilety zarezerwujecie tutaj.

– pałac zamknięty jest w poniedziałki

– zwiedzanie z przewodnikiem ogrodu zajmuje ok. 1 godziny

3. Ihwa Mural Village

Najbardziej kolorowe miejsce w całym Seulu. Znajduje się w Ihwa-dong  jednej najstarszych dzielnic stolicy. Dzielnica zamieszkiwana była głownie przez biedne rodziny i starszych ludzi i była bardzo zniszczona. Dzięki kampanii „Sztuka w mieście” (Art in the City) Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki, w 2006 roku odnowiono okolicę muralami i instalacjami artystycznymi około 70 artystów. Projekt nazywał się „Ihwa-dong Naksan Project” i wpłynął na niezwykłą popularność tego obszaru. Obecnie odwiedza go wielu turystów a także mieszkańców Seulu. Miejsce pełne kolorów i do tego z niezwykłym klimatem.

Informacje praktyczne:

– co jakiś czas niektóre murale są usuwane, warto więc pytać w punktach informacyjnych o aktualne mapy murali.

– nie jest łatwo dotrzeć do Ihwa Mural Village. Najwygodniej jest dojechać 4 linią metra do stacji Hyehwa Station. Co do dalszych wskazówek polecam przeczytać dokładną instrukcję w języku angielskim tutaj.4. Muzeum Folkloru

Muzeum położone jest na terenie Pałacu Gyeongbokgung więc warto zajrzeć tam przy okazji. Nawet jeśli nie lubicie muzeów, uważam, że warto pójść do Muzeum Folkloru. Dowiecie się dużo na temat historii, od czasów prehistorycznych aż do 1910 roku. Znajdują się tam rekonstrukcje tradycyjnych koreańskich domów, dużo artefaktów dotyczących życia codziennego koreańczyków, a nawet ekspozycja dotycząca produkcji kimchi. Na zewnątrz muzeum można zobaczyć też jak wyglądała kiedyś koreańska szkoła.

Informacje praktyczne:

– wstęp do muzeum jest darmowy

5. Pomnik i muzeum króla Sejonga

Pomnik króla Sejonga na placu Gwanghawmun widać już z daleka. Statua z brązu ma 9,5 metra wysokości. Król Sejong zasłynął stworzeniem hangulu czyli koreańskiego alfabetu. Za czasów panowania Sejonga w Korei Południowej rozwijała się nauka, rolnictwo, literatura oraz medycyna. Ze względu na rozwój kraju do, którego przyczynił się król, nazywany jest on również Sejongiem Wielkim. Pod pomnikiem znajduje się wystawa „Historia Sejonga” z której dowiecie się więcej na temat życia i osiągnięć władcy.

Informacje praktyczne:

– wstęp do sali wystawowej jest darmowy

– pomnik znajduje się bardzo blisko Pałacu Gyeongbokgung

6. Świątynia Jogyesa

Według Pew Research Center z 2010 roku aż 46% Koreańczyków nie przynależy do żadnego wyznania, 29% stanowią chrześcijanie (głównie protestanci i katolicy), a 22% mieszkańców wyznaje buddyzm. Świątynia Jogyesa zostałą zbudowana pod koniec XIV wieku i jest najważniejszą buddyjską świątynią w Korei Południowej. Sama świątynia jak i jej okolica robi wrażenie. Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach 😉Informacje praktyczne:

– wstęp do świątyni jest darmowy

– nie można robić zdjęć wnętrza świątyni

– ze świątyni jest jakieś 15 minut spacerem do placu Gwanghawmun z pomnikiem Sejonga

7. Bukchon Hanok Village

Hanok to tradycyjny dom, budowany od czasów dynastii Joseon. W Seulu jest kilka miejsc, w których można zobaczyć takie tradycyjne budownictwo. Bukchon Hanok Village oraz Namsangol Hanok Village są najpopularniejsze. Obecnie w wielu hanokach istnieją teraz hotele, restauracje czy kawiarnie i można poznać tam koreańską kulturę. Sama byłam w Bukchon, niestety późnym wieczorem i większość miejsc była już zamknięta. Polecam wam przejść się między tradycyjnymi domami, naprawdę robią wrażenie.

8. Pałac Deoksugung

Tak, kolejny pałac i ponownie przynależał do dynastii Joseon. Jeśli macie czas oczywiście pójdźcie też do tego. Jest mniejszy i o wiele mniej widowiskowy niż Gyeongbokgung czy Changdeok. To co mi się spodobało w tym pałacu to ciekawy kontrast jaki stanowi z otaczającymi go wieżowcami. W tym pałacu również odbya się tradycyjna ceremonia zmiany warty trzy razy w ciągu dnia.

Informacje praktyczne:

– pałac jest zamknięty w poniedziałki

– bilet wstępu kosztuje tylko 1000 wonów

9. Katedra Myeongdong

Katedra z końca XIX wieku, będąca kolebką kościoła rzymskokatolickiego w Korei Południowej. Zbudowana w stylu neogotyckim. Katedra może wydać się wam dosyć mała. Kiedy myślimy o katedrze widzimy raczej dużą przestrzeń, bogate zdobienia. Nic w tych rzeczy jeśli chodzi o katedrę Myeongdong. Wielkością przypomina raczej przeciętny dla nas kościół, poza tym ma niewiele ponad 100 lat. Mimo to warto zobaczyć, położona jest w naprawdę ładnej okolicy.

10. Mury i bramy miasta

Mury otaczające miasto powstały pod koniec XIV wieku w celach obronnych. Do dzisiaj zachowały się jego fragmenty. Całkiem dobrze zachowany jest mur przy Parku Naksan (okolice Ihwa Mural Village). Historycznie mur zawierał też osiem bram, z czego sześć przetrwało do dzisiaj. Najlepiej zachowane i zrekonstruowane są bramy Heunginjimun (zwana też bramą Dongdaemun) i Sungnyemun.

Brama Sungnyemun
Brama Heunginjimun

11. Muzea

Poleciłam wam już jedno muzeum związane z historią Korei Południowej. Nie mogę jednak nie wspomnieć o tym, że Seul pełen jest ciekawych muzeów, których istnienie nie przyszłoby nam nawet do głowy. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Możecie wybrać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Muzeum Historii lub wybrać te mniej popularne jak Muzeum Kimchikan (muzeum kimchi), Muzeum Iluzji (Trick Eye Museum), Muzeum Zamków i Kluczy czy Muzeum Sów! Jeśli chodzi o tematykę muzeów to Koreańczycy są bardzo pomysłowi. Mi niestety nie starczyło już czasu, ale bardzo chciałam pójść do Muzeum Iluzji. Tutaj możecie zobaczyć jak ono wygląda.

Mam nadzieję, że ten tekst będzie dla was przydatny w czasie planowania pobytu w Seulu 🙂

Już byliście w Seulu? Jakie miejsca najbardziej wam się podobały? Co polecilibyście zobaczyć?4 komentarze

  1. Bardzo interesujący blog, dzięki niemu oglądam miejsca, do których już się nie wybiorę. Jestem niepełnosprawny i słabo już chodzę, dlatego muszę oglądać świat oczami innych.

  2. Wszystko wygląda mega ciekawie, ale chyba najpierw odwiedziłabym dzielnice murali. Uwielbiam murale ?

  3. Seul wydaje się być naprawdę różnorodnym i ciekawym pod kątem zwiedzania miastem.

Comments are closed.