Każda podróż do nowego kraju to dla nas okazja aby poznać inną kulturę. A poznawać możemy je na różne sposoby. Ja poza podróżami upodobałam sobie poznawanie nowych miejsc również poprzez literaturę dotyczącą danego kraju bądź regionu. Zobacz, jakie książki o Finlandii warto przeczytać aby dowiedzieć się o tym kraju czegoś więcej.

Finlandia nie jest popularnym kierunkiem podróży wśród Polaków. Większość z nas kojarzy ten kraj z zimnem, reniferami, Świętym Mikołajem i Muminkami. Skojarzenia prawdziwe, chociaż bardzo ograniczone. Bo Finlandia to nie tylko niskie temperatury (i to też nie przez cały rok!) czy białe trolle stworzone przez Tove Jansson. To kraj pełen poruszającej historii, zawiłości językowych i przemiłych ludzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju, to polecam następujące książki o Finlandii.


Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki – Aleksandra Michta-Juntunen

„Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” to lektura dla początkujących, którzy o Finlandii nie wiedzą jeszcze nic i dopiero planują swoją podróż do tego nordyckiego kraju. Przyznaję, że ja przeczytałam ją już po mojej podróży. Chociaż większość lektury nie była dla mnie zaskoczeniem, to i tak znalazłam tam kilka ciekawostek, zwłaszcza tych dotyczących kuchni fińskiej, które nie były mi znane.

Autorka Aleksandra Michta-Juntunen mieszka w Finlandii od kilkunastu lat, na dodatek świetnie posługuje się językiem fińskim. Mamy więc okazję poznać ten kraj od środka, z perspektywy osoby, która spędziła tam wiele lat. Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy dotyczy innego tematu. W ten sposób łatwiej nam znaleźć interesujące informacje dotyczące chociażby fińskiego społeczeństwa, języka fińskiego, tytułowego sisu czy też sauny, która jest nieodłączną częścią życia w Finlandii. W książce znajdziemy wiele interesujących faktów na temat fińskiej kultury, historii, a nawet przepisy lokalnej kuchni. Autorka szybko obala też największe mity oraz nieścisłości na temat Finlandii. Dzięki tej lekturze dowiecie się np. dlaczego Finalndia nie jest częścią Skandynawii oraz jak rzeczywiście działają fińśkie sauny.

Lekturę czyta się szybko, lekko i przyjemnie, a dzięki niej poznacie podstawy do zrozumienia Finlandii. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę przed pierwszą podróżą do kraju Muminków.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii – Małgorzata Sidz

Książka Małgorzaty Sidz to reportaż taki jakie lubię najbardziej. Autorka rozmawia z Finami o przeróżnych poglądach i doświadczeniach. W niezwykle ciekawy sposób pokazuje jak różnorodne jest fińskie społeczeństwo, które często osoby z zewnątrz postrzegają jako bardzo homogeniczne. Finlandia zaskoczy was już od pierwszych stron gdy poznacie historie fińsko i szwedzkojęzycznych Finów mieszkających na fińskim kontynencie, Finów szwedzkojęzycznych mieszkających w Szwecji czy też szwedzkojęzycznych Finów mieszkających na Wyspach Alandzkich. Autorka poświęca wiele czasu na zrozumienie i wyjaśnienie czytelnikom zawiłości fińskiej tożsamości narodowej, różnic między użytkownikami tych dwóch języków w ramach jednego państwa oraz problemów i dyskryminacji z jaką się spotykają.


Najlepsze reportaże to takie, w których porusza się tematy, z których przeciętny turysta nie będzie nawet zdawał sobie sprawy w czasie kilkutygodniowego pobytu. Taka właśnie jest książka „Kocie chrzciny”. To świetna lektura dla tych, którzy już wiedzą sporo o Finlandii, a chcieliby dowiedzieć się jeszcze więcej. Poza różnicami językowymi i tożsamościowymi, znajdziecie tam również poruszające historie o samotności, dowiecie się jak wygląda życie imigrantów w Finlandii oraz z jakimi problemami zmagają się na co dzień mieszkańcy większych i mniejszych miast.

To co ujęło mnie w reportażu Małgorzaty Sidz to poświęcenie jego części na opowiedzenie o mało znanej historii Saamów. Saamowie to rdzenni mieszkańcy północnych ziem Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Rosji. To grupa etniczna prześladowana od XVII wieku, przez długi czas uznawana prawnie za „gorszą rasę”. Trudno uwierzyć, że jeszcze w 1970 roku, przeprowadzano wśród Saamów przymusowe sterylizacje, zabraniano im nosić tradycyjne stroje, praktykować swoją religię, używać własnego języka, a dzieci wysyłano do internatów, aby nie mogły poznać kultury, z której pochodzą.

„Kocie chrzciny” to reportaż, który powinna przeczytać każda osoba zainteresowana Finlandią. Został wydany przez Wydawnictwo Czarne.

 

Przewodnik ksenofoba. Finowie. – Tarja Moles

Po raz pierwszy z serią książek „Poradnik ksenofoba” miałam styczność na studiach, gdy na podstawie jednej z książek omawialiśmy jak wygląda hiszpańskie społeczeństwo. Jest to seria, którą trzeba czytać z dużym dystansem i nie brać jej do końca na serio. Dlaczego wam ją więc polecam? Bo w zabawny sposób przedstawia wszystkie wady i zalety Finów, opisane przez rodowitą Finkę. Dzięki temu możemy zobaczyć z czego śmieją się sami Finowie, co uważają za swoje największe wady, a co jest dla nich niezwykle ważne. Do tego wszystko to okraszone jest dobrym humorem.

„Poradnik ksenofoba” oczywiście skupia się na najbardziej znanych stereotypach dotyczących fińskiego społeczeństwa i próbuje pokazać ile rzeczywiście jest w nich prawdy. Warto mieć na uwadze, że taka pozycja nie opisuje całego fińskiego społeczeństwa, a tylko zwraca uwagę na najczęściej przedstawiane „fińskie cechy charakteru”.

 

Muminki – Tove Jansson

Gdy zaczęłam się zastanawiać jaką książkę fińskiego autora wam tutaj polecić, odpowiedź przyszła od razu. W końcu nie ma Finlandii bez Muminków i nie ma Muminków bez Finlandii. To chyba najbardziej znana książka z tego kraju, do której wciąż wracają sami Finowie i której bohaterów można zobaczyć na wszystkich możliwych produktach w Finlandii. Tak, gdybyście chcieli, możecie wyposażyć cały dom w przedmioty z małymi trollami.

 

Zobacz jak wygląda fińska Wioska Muminków!

Wcale się jednak Finom nie dziwię. Ja sama wychowałam się na Muminkach i chociaż głównie na wersji animowanej, tak teraz w dorosłym życiu wracam do lektury książek. Uwielbiam te historie i zawarty w nich przekaz, który nigdy się nie dezaktualizuje.

Ciekawostką jest, że właśnie Tove Jansson, najbardziej znana fińska pisarka była szwedzkojęzyczną Finką. A same powieści o Muminkach powstały oryginalnie właśnie w języku szwedzkim.

Czy czytaliście już któreś z tych książek? A może znacie inne ciekawe książki o Finlandii, które warto przeczytać?


1 Comment

  1. Dzięki za ten spis! Ja kocham Finlandię, udało mi się tam być jeden raz i super wspominam. Książki o Finlandii chętnie czytam 🙂

Comments are closed.