Książki o Egipcie, które warto przeczytać

Jako osoba związana z Egiptem i często tam wracająca, ciągle szukam literatury związanej z tym krajem. Jeśli akurat do Egiptu nie mogę pojechać, to przynajmniej o nim poczytam. Już kilka lat temu trafiłam na niektóre książki, a z każdym rokiem ich lista się wydłużała. Niestety w sieci brakuje informacji o dobrej literaturze związanej z Egiptem. Dlatego też przygotowałam dla was taką listę, na której znajdziecie książki o Egipcie warte przeczytania.

Kiedy szukamy w sieci literatury związanej czy to z Egiptem czy to ogólnie z krajami arabskimi, zazwyczaj trafiamy na całą listę książek o nieudanych związkach z Arabami. Arabskie żony, córki, sąsiadki i cała seria podobnych pojawiają się jako literatura oddająca realia państw arabskich. Mnie osobiście takie pozycje nie interesują. To fikcja literacka nie mająca nic wspólnego z prawdziwym życiem w Egipcie. Takich książek na mojej liście nie znajdziecie. Mnie interesują reportaże, książki o życiu w Egipcie, o społeczeństwie, historii i kulturze, a nie pisane pod publikę ckliwe historie o tym jak trzeba było przed egipskim mężem uciekać. Jeśli podzielacie moją opinię to zapraszam na ciąg dalszy tekstu dotyczący wartościowych lektur o kraju faraonów.

Pogrzebana – Peter Hessler

Reportaż „Pogrzebana” to najlepsza pozycja o Egipcie jaką czytałam. Książka została wydana w 2019 roku, a polskie tłumaczenie nakładem wydawnictwa Czarne pojawiło się w marcu 2020 roku. Peter Hessler zamieszkał w Egipcie w 2011 roku zaraz po egipskiej rewolucji. Spędził tam za swoją żoną i córkami 5 lat, a nawet nauczył się dialektu egipskiego.


„Pogrzebana” to niezwykły reportaż pełen historii wyjaśniających działanie egipskiej polityki, protestów w czasie trwania rewolucji, zawiłości lokalnego prawa oraz ciekawostek ze strażytnego Egiptu. Nie brakuje też opisów tego jak wygląda codzienne życie w różnych częściach kraju oraz interesujących spostrzeżeń na temat języka arabskiego. To co mnie ujęło to fakt, że autor potrafi rozmawiać z osobami pochodzącymi z różnych grup społecznych oraz partii politycznych. Porusza też różnorodne problemy egipskiego społeczeństwa np. sytuację kobiet, dyskryminację osób LGBT+ oraz sytuację więźniów politycznych.

Całą recenzję reportażu przeczytasz tutaj.

Egipt: haram halal – Piotr Ibrahim Kalwas

Autor przez lata mieszkał w Egipcie, kraj zna od podszewki. Jego książka to zbiór reportaży, rozmów przeprowadzonych z Egipcjanami. Jedyna pozycja, która porusza wszystkie problemy Egiptu, od społecznych poprzez polityczne aż do, zazwyczaj przemilczanych, problemów kulturowych tj. obrzezanie kobiet. Autor nie boi się zadawać trudnych pytań i poruszać wszystkich tematów. Mimo to książkę czyta się lekko i przyjemnie. Czytając książkę Piotra Kalwasa możemy naprawdę poznać Egipt i wiele się o tym kraju dowiedzieć. Ja sama wiele się z niej nauczyłam. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć w Egipcie coś więcej niż wielbłądy i piramidy.

Mój Egipt – Jarosław Kret

To pierwsza lektura o Egipcie, którą przeczytałam, na dodatek jeszcze przed moją pierwszą podróżą do kraju faraonów. Autor studiował egiptologię i pod koniec lat 80-tych pojechał do Egiptu na stypendium Uniwersytetu Kairskiego. Przed swoim wyjazdem nie wiedział o Egipcie prawie nic. Podobnie jak ja przed moim pierwszym wyjazdem 6 lat temu nie wiedziałam wiele. Książkę Jarosława Kreta przeczytałam jednym tchem coraz szerzej otwierając oczy ze zdziwienia. Zastanawiałam się czy tak naprawdę wygląda Egipt? Niektóre zwyczaje i historie wydawały mi się zbyt nieprawdopodobne. Uznałam, że skoro swój pierwszy pobyt w Egipcie autor zawdzięcza latom 80-tym, to wiele musiało się już zmienić. Jakże byłam zdziwiona kiedy pojechałam do Port Saidu i Kairu i zobaczyłam, że zawartość książki wciąż pozostaje aktualna. Lektura lekka, przyjemna, często też zabawna. Warto przeczytać i zobaczyć jak wyglądał Egipt 20 lat temu, a później porównać jak bardzo się zmienił.

Taxi. Opowieści z kursów po Kairze – Chalid al-Chamisi

Chalid al-Chamisi to egipski dziennikarz mieszkający w Kairze. „Taxi. Opowieści z kursów po Kairze” to zbiór rozmów przeprowadzonych z taksówkarzami pracującymi w stolicy Egiptu, które autor przeprowadził w latach 2005-2006. Autor pokazuje jak wygląda kraj oczami taksówkarzy, z jakimi problemami stykają się ludzie w tym zawodzie, jakie mają poglądy. Przeprowadzone rozmowy często dotyczą polityki i sytuacji ekonomicznej Egiptu.


Dowiadujemy się, że tak licznie jeżdżacy po Kairze taksówkarze prezentują pełny przekrój egipskiego społeczeństwa. Są wśród nich osoby z wyższym wykształceniem, takie, które wykonywały wcześniej inne zawody, a nawet analfabeci. Kierowcy codziennie spotykają najróżniejsze osoby przez co dobrze znają kairskie społeczeństwo i mogą opowiedzieć wiele ciekawych historii. Chalid al-Chamisi jako pierwszy wysłuchał i przeniósł na papier opowieści tych, których zazwyczaj nikt słuchać nie chce. Ogromną zaletą jest też fakt, że autor sam pochodzi z Kairu i potrafi nie tylko zrozumieć, ale też przekazać jak wygląda kraj z perspektywy taksówkarzy.

Opowieści Starego Kairu – Nagib Mahfouz

To pierwsza część trylogii Nagiba Mahfouza, najwybitniejszego egipskiego pisarza i jedynego laureata literackiej Nagrody Nobla. Jednocześnie to jedyna powieść na mojej liście. Dlaczego polecam wam powieść, która jest fikcją literacką? Akcja powieści Nagiba Mahfouza dzieje się w XX wieku, na tle przemian społecznych, obyczajowych i wydarzeń historycznych. Autor w swoim dziele opisuje historie bohaterów z zachowaniem realizmu tamtych czasów. Problemy społeczne, polityczne, tradycje i zachowania, tego wszystkiego uczymy się z książek egipskiego noblisty. Warto mieć pogląd na to jak wyglądał Egipt kiedyś, pozwala to lepiej zrozumieć to jaki ten kraj jest teraz. Dodatkowo książka pisana przez Egipcjanina daje zupełnie inne spojrzenie na tamtejszą kulturę.

Polecam wam przede wszystkim „Opowieści Starego Kairu” bo to moja ulubiona powieść tego autora. Nawet Stary Kair zwiedzałam szukając miejsc pojawiających się w książce. Większość powieści Mahfouza dzieje się właśnie w Kairze, co też pozwala nam lepiej poznać to miasto. Niestety tylko dwie pierwsze części trylogii zostały przetłumaczone na język polski. Warto jednak sięgnąć również po inne pozycje tego autora. „Hamida z zaułka Midakk” czy „Dzieci naszej dzielnicy” to tylko niektóre z wartościowych książek Mahfouza.

Kair. Historie miasta – Nezar al-Sayyad

Książka „Kair. Historie miasta” to zbiór 12 historii opisujących stolicę Egiptu w różnych okresach od starożytności, aż po czasy teraźniejsze. Wbrew pozorom nie jest to typowa książka historyczna. Można dowiedzieć się z niej wiele na temat historii powstania miasta, jego rozbudowy, panowania różnych władców, ale też zrozumieć obecny wygląd i problemy współczesnego Kairu. Autor w ciekawy sposób przedstawia również ważne w rozwoju miasta postaci władców, prezydentów czy historyków od lat badających historię tego największego w Afryce miasta.

Aby móc zrozumieć współczesny Kair, trzeba spojrzeć na jego historię. Książka Nezara AlSayyada nie tylko pomaga zrozumieć dzieje stolicy Egiptu, ale też  całego kraju. Mimo tego, że sama byłam już w Kairze kilkanaście razy, dowiedziałam się z niej bardzo wiele o historii, architekturze i życiu miasta. Polecam ją wszystkim osobom zainteresowanym Egiptem, a szczególnie tym, które planują zwiedzać Kair lub po prostu chcą dowiedzieć się o nim więcej.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Was do sięgnięcia po książki związane z Egiptem. Na bieżąco będę go rozszerzać jeśli tylko znajdę inne wartościowe lektury. A może wy czytaliście jakieś ciekawe książki o Egipcie i możecie mi coś polecić?