Podróże z BlaBlaCar

Pierwszy raz skorzystaliśmy z przejazdów BlaBlaCarem jadąc do północnych Włoch kiedy chcieliśmy zwiedzić kilka różnych miast a okazało się, że bilety na pociąg są zbyt drogie. Od tej pory BlaBlaCar stał się jednym ze sposobów na cięcie kosztów podróży. Przejechaliśmy wtedy z Bergamo do Werony, z Werony do Padwy i z Padwy do Mediolanu płacąc jakieś 45 euro za nas dwoje 🙂 Dla porównania, pociąg z Mediolanu do Werony kosztował wtedy 20 euro od osoby a BlaBlaCar 6 euro! Pewnie można kupić bilet na pociąg taniej no, ale tak to wyglądało na jakieś dwa tygodnie przed naszym wyjazdem.
Odkąd pierwszy raz skorzystaliśmy z BlaBlaCar w 2014 roku w serwisie nastąpiły pewne zmiany.
 
BlaBlaCar-Logo
źródło: blablacar.pl
 
 
Jak to wyglądało na początku?
 
BlaBlaCar powstał jako społeczność, w której ludzie oferowali innym przejazd swoim samochodem za odpowiednią opłatą. W systemie wyszukiwało się przejazd i kontaktowało z kierowcą aby zapytać o wolne miejsce w samochodzie. Jeśli odpowiedź była pozytywna ustalało się miejsce spotkania oraz miejsce dojazdu w miejscowości docelowej, wymieniało numerami telefonów, uzgadniało cenę jeśli nie była ona wcześniej podana. Za przejazd płaciło się już po dotarciu do celu, gotówką do ręki kierowcy. Dla nas osobiście było to wygodne ponieważ ceny nie były wysokie na trasach z których korzystaliśmy i mogliśmy spokojnie płacić gotówką. Poza tym sam portal nie pobierał żadnych opłat.
 
Jak jest teraz?
 
Po jakimś czasie działanie serwisu uległo zmianie. Aby zarezerwować sobie przejazd trzeba za niego zapłacić z góry przez Internet. Plusem jest to już nie musimy kontaktować się z kierowcą aby pytać o wolne miejsca. Po opłaceniu rezerwacji inni automatycznie widzą ile miejsc w samochodzie jest już zajętych. Nie możemy jednak wysłać wiadomości bezpośrednio do kierowcy, możemy zadać mu pytanie w formie komentarza pod oferowanym przejazdem. Płatność z góry związana jest oczywiście z tym, że strona pobiera teraz opłatę rezerwacyjną i niestety zwiększa to trochę koszty przejazdu. Nie są to jakieś ogromne kwoty, ale przykładowo, rezerwując przejazd dla dwóch osób o łącznej cenie 12 euro, zapłacimy ok. 3 euro dodatkowej opłaty. Kierowca według nowego systemu dostaje pieniądze dopiero po zrealizowanej podróży, wprowadzając do systemu kod który my dostajemy na maila po rezerwacji a przekazujemy kierowcy po zakończeniu podróży. Ta forma ma swoje plusy, kierowca nie może nagle po przejeździe podwyższyć ceny, mamy zarezerwowane miejsce z wyprzedzeniem, poza tym system akceptuje płatność zwykłą kartą Visa, nie musimy posiadać karty kredytowej 🙂
Jakie są plusy BlaBlaCar?
 
1. Cena

Nawet po zmianach przez które obecnie serwis pobiera opłatę rezerwacyjną BlaBlaCar jest o wiele tańszy niż pociągi czy autobusy. Oczywiście o ile nie trafimy na jakąś dobrą promocję jednego lub drugiego 😉 Podróżowaliśmy BlaBlaCarem we Włoszech i Francji i wierzcie mi widać różnicę w cenie. W Polsce różnica może nie zawsze jest tak widoczna ponieważ autobusy i pociągi nie są aż tak drogie jak w Europie Zachodniej. Przykładowo przejazd z lotniska Beauvais do Paryża autobusem obsługującym trasę to koszt prawie 16 euro od osoby. BlaBlaCar można taką samą odległość pokonać za 4-8 euro, w zależności od oferty. Widać różnicę? 🙂
 
2. Wiele ofert

Serwis staje się coraz bardziej popularny. Ma mnóstwo plusów tak samo dla podróżujących jak i dla kierowców którzy nie muszą już płacić sami za paliwo 🙂 Dzięki popularności, wzrasta ilość kierowców oraz oferowanych przyjazdów a my mamy większy wybór jeśli chodzi o godziny przejazdów a także ceny.
 
3. Ocena kierowców

Słyszałam wiele głosów przeciwnych korzystaniu z serwisu ponieważ wiele osób uważa, że niebezpieczne jest wsiadanie do samochodu z nieznajomą osobą. Wiecie co? Wszystko może okazać się dla nas niebezpieczne 😉 W serwisie z powodzeniem działa ocenianie kierowców, możemy przyznać każdemu odpowiednią ilość gwiazdek od 1 do 5 oraz napisać własną opinię i dać tym samym znać innym pasażerom czy podróż z danym kierowcą jest bezpieczna.
4. Wyeliminowanie systemu „tańszych taksówek”

Wiele osób przed zmianami w serwisie traktowało BlaBlaCar jako system „tańszej taksówki”. Kierowcy publikowali przejazd za odpowiednią cenę, ale w czasie rozmowy cena stopniowo wzrastała. Szybko okazywało się, że wcale nie mają zamiaru pokonać tej trasy chyba, że zbiorą pełny samochód chętnych i specjalnie przejadą podaną trasę. Często kierowcy odwoływali przejazd w ostatnim momencie. Wraz z internetową rezerwacją zniknął też problem tańszych taksówek. Teraz kierowca musi podać cenę przejazdu i zaakceptować pasażerów rezerwujących przejazdy. Nie ma możliwości umówić się z pominięciem opłaty z góry więc i ludzie nie oferują przejazdów z których rezygnują później w ostatniej chwili.
 
5. Poznajemy nowych ludzi
 
Niewątpliwa zaleta podróży BlaBlaCarem to możliwość poznania nowych ludzi. Już w czasie podróży do jakiegoś nowego miejsca możemy się czegoś ciekawego dowiedzieć 🙂 I tak na przykład kierowca zabierający nas z Werony do Padwy nie dość że podwiózł nas pod sam dom naszych hostów z Airbnb to jeszcze polecił nam najciekawsze miejsca do zobaczenia 🙂 Innym razem kierowca wiozący nas na lotnisko w Modlinie zabrał nas po drodze do Twierdzy Modlin a na koniec odmówił wzięcia pieniędzy za przejazd. To było oczywiście przed wprowadzeniem zmian do systemu. Za to ostatnio we Francji jechaliśmy na lotnisko z inną parą mieszaną, Francuz i Tajka 🙂 Bardzo sympatyczni ludzie, na dodatek zachęcili nas do podróży do Azji Południowo-Wschodniej 🙂

Jakie są minusy? Na co uważać?
 
1. Uważać na cenę
 
Mimo tego, że do tej pory cena przejazdu BlaBlaCarem zawsze była dla nas o wiele tańszą opcją niż inny środek transportu, zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze tak jest. Przykładowo w Polsce korzystanie z BlaBlaCar jeszcze nam się nie opłacało ponieważ ja wciąż mam zniżkę studencką na pociągi 🙂 Poza tym warto zwracać uwagę na wszystkie oferty i wybrać taką która odpowiada nam i godzinowo i cenowo. Ceny na tej samej trasie też potrafią się sporo różnić.
 
2. Trasy mało popularne
 
Pomimo tego, że często można dojechać BlaBlaCarem w miejsca, z którymi nie ma bezpośredniego połączenia pociągiem lub autobusem wciąż wiele tras, które chcielibyśmy przebyć nie jest popularna i albo nie znajdziemy żadnego przejazdu albo znajdziemy ich niewiele i nie będą nam pasowały godziny.
Jak korzystać z BlaBlaCar?
 
1.Wyszukujesz przejazd podając miejsce wyjazdu oraz miejsce docelowe i datę.
2. Porównujesz ceny oraz wybierasz pasującą godzinę przejazdu.
3. Sprawdź dokładnie skąd odjeżdża kierowca i gdzie może cię zostawić po dojeździe do celu.
4. Zarezerwuj miejsce w samochodzie i zapłać.
5. Zapisz numer telefonu kierowcy aby w razie czego łatwiej było się wam skontaktować.
6. I szczęśliwej podróży! 🙂
 
Wyszukiwanie przejazdów zagranicznych:
 
Nie do końca wiem jak to się dzieje, ale zauważyłam pewna zależność. Przy wyszukiwaniu przejazdów we Francji korzystałam w polskiej wersji językowej serwisu i niestety dostępne były tylko dwa przejazdy i żaden nie pasował nam godzinowo. Po zmianie wersji językowej na francuski na tej samej trasie tego dnia pojawiło się nagle 12 ofert! Tak więc szukając przejazdów za granicą korzystajcie w miarę możliwości z wersji językowej kraju do którego jedziecie.
Kto z Was korzystał już z BlaBlaCar? Podzielcie się doświadczeniami 🙂
 

8 komentarzy

 1. Jeszcze nie mieliśmy takiej sytuacji żeby ktoś nie przyjechał. Bardzo rzadko się to zdarza ponieważ dzięki tej płatności z góry jeśli ktoś nie przyjedzie nie dostaje pieniędzy i naraża się na negatywną opinię na portalu co może skutkować później mniejszą liczbą zainteresowanych pasażerów 🙂 To jest dosyć uciążliwe że płacić trzeba z góry ale właśnie ma też sporo plusów, bo strona kontroluje czy przejazdy się faktycznie odbyły czy nie 🙂

 2. Naprawdę polecamy! We Włoszech i Francji pociągi i autobusy był na tyle drogie, że gdyby nie blablacar to niczego byśmy nie zwiedzili 🙁

 3. Jeśli będziesz miałą okazję to polecam 🙂 Do tej pory mieliśmy pozytywne doświadczenia 🙂

 4. Mam konto na BlaBlaCar, jednak jeszcze z niego nie korzystałam, to znaczy nie jechałam z kimś przez tą stronę. Od kiedy weszły zmiany to nie weszłam tam ani razu, gdyż wydawało mi się to dziwne, że płacić muszę przed, a przecież ktoś może nie przyjechać.
  Sporo znajomych korzystało z BlaBlaCar właśnie przed zmianami, a po tych zmianach zrezygnowało z usług tej strony. Nie pytałam dlaczego, więc ciężko mi powiedzieć jaki były ich powody.
  W sumie to może zajrzę sobie na tę stronę i zobaczę co dzieje się w mojej okolicy 😀

 5. Ja tylko raz chciałam do tej pory skorzystać z bla bla cara, jiedy DJowi z którym miałam się spotkac w celach posłuchania go przed naszym ślubem pomyliły się daty i dnia w którym się umówiliśmy grał w Koninie a nie w Łodzi. Wtedy właśnie sięgnęłam po tą stronę. Jednak DJ zaproponwał dzień, kiedy grał na weselu w Łodzi i nie było potrzeby podróży do innego miasta. A takto nie miałam jakoś okazji do skorzystania z tej usługi.

 6. Tak, w czasie pierwszej podróży do Paryża chcieliśmy przejechać w lotniska do miasta blablacarem ale okazało się że kierowca planował właśnie zebrać 4 osoby na pełny samochód i dopiero wtedy przyjechać specjalnie z Paryża do Beauvais, odebrać nas i odwieźć do Paryża… Kiedy okazało się że zgłosiliśmy się tylko my uznał że mu się to nie opłaca i odwołał w ostatniej chwili. Nie wspominająs o tym że w trakcie rozmowy cena z 7 euro podskoczyła nagle do 15 🙁 No nic, musieliśmy wtedy jechać autobusem który był kosmicznie drogi. Dzięki tym zmianom jednak nie ma takich sytuacji że ktoś odwołuje przejazd w ostatniej chwili 🙂 Chociaż słabe jest to że strona zaczęła pobierać opłaty za rezerwację… Mimo to myślę że jest taniej właśnie w krajach zachodnich gdzie ceny autobusów czy pociągów są dla nas bardzo wysokie. My akurat nigdy nie oferujemy przejazdów bo nie jeździmy samochodem ale poza tym jednym incydentem że ktoś odwołał w ostatniej chwili to nie mieliśmy niemiłych przygód 🙂

 7. przyznam, że pierwszy raz słyszę o zarzucie, iż blablacar był traktowany jako tzw. tańsza taksówka. nigdy się z tym nie spotkałam, nigdy od nikogo też o tym nie słyszałam. spotkaliście się z tym osobiście?

  swego czasu dużo korzystałam z blablacaru, zarówno korzystając z przejazdów jak i je oferując (głównie w Polsce, raz zdarzyło mi się jechać do Polski z Budapesztu) i jestem bardzo z serwisu zadowolona. albo raczej byłam, bo odkąd weszły wspominane przez Ciebie zmiany prawie przestałam tam wchodzić i sprawdzać nawet jakiekolwiek możliwości. nie oferujemy również już przejazdów, odnoszę wrażenie, że strasznie problematyczne to się stało. chociaż nie wykluczam, że jeszcze będę z tego korzystać. tak sobie teraz pomyślałam, że szkoda, iż nie pomyślałam o blablacarze będąc w Szwajcarii/Francji, może dzięki temu udałoby się zobaczyć więcej miejsc?

Dodaj komentarz