Najlepsze książki podróżnicze, które warto przeczytać

Co robić kiedy nie możemy podróżować, a bardzo byśmy chcieli? Ja polecam wam czytać książki podróżnicze i poprzez literaturę podróżować w dalekie zakątki globu. A jeśli szukacie inspiracji i zastanawiacie się po jakie książki warto sięgnąć to polecam wam moje ulubione. Według mnie to najlepsze książki podróżnicze, które powinniście przeczytać.

Od dziecka uwielbiałam czytać i było to moje ulubione zajęcie w wolnych chwilach. Nietrudno się domyślić, że literatura podróżnicza to jeden z moich ulubionych rodzajów książek. Uwielbiam podróżować z autorami po krajach, których jeszcze sama nie odwiedziłam, dowiadywać się jak wygląda życie w różnych zakątkach świata, jakie są lokalne tradycje i zwyczaje. Dlatego dzisiaj polecam wam moje ulubione książki podróżnicze.

 

Busem przez świat. Alaska i Kanada – Karol i Ola Lewandowscy

Najpierw zachwyciłam się książką z podróży na Gibraltar „Wyprawa pierwsza”, później wyprawą do Ameryki opisaną w „Ameryka za 8 dolarów”, a na końcu Australią w „Australia za 8 dolarów”. A później przyszedł czas na wyprawę „Busem przez świat” przez trzy Ameryki, której kibicuję od samego początku i znakomite książki z tej podróży: „Alaska i Kanada” oraz „Droga 66”. Polecam wam wszystkie książki Oli i Karola, ale ze względu na moje prywatne marzenie podróży na Alaskę to „Alaska i Kanada” znalazła się w tym rankingu.

Podróż po Alasce i Kanadzie z Olą i Karolem to podróż przez miejsca poza trasą, spotkania z ciekawymi ludźmi i przepiękne zdjęcia natury. Ta książka to też cała masa praktycznych wskazówek, które ułatwią wam planowanie samodzielnego wyjazdu w tamte rejony. „Busem przez świat. Alaska i Kanada” ma wszystko czego oczekuję od dobrej książki podróżniczej.

Na nowej drodze życia. 1112 dni w autostopowej podróży przez świat. – Asia i Adam Dzieliccy

Podróż Asi i Adama śledziłam w ich mediach społecznościowych z zapartym tchem i z niecierpliwością czekałam też na książkę. „Na nowej drodze życia. 1112 dni w autostopowej podróży przez świat” opisuje dopiero pierwszą część podróży Asi i Adama. Dzieliccy zrobili na mnie duże wrażenie swoją motywacją i pasją do podróży autostopem. Przez całą lekturę czułam jakbym znowu podróżowała razem z autorami. W książce Asia i Adam przemierzają między innymi Rosję, Kirgistan, Tajlandię, Wietnam czy Malezję, poznają lokalną kulturę, kuchnię i ludzi.

„Na nowej drodze życia” to nie tylko opowieść o samej podróży, ale też praktyczne wskazówki dla innych podróżników, przepisy na azjatyckie dania i mnóstwo ciekawych informacji o odwiedzanych krajach i ich kulturze. Książka zaraża optymizmem i pasją do podróży.

Prowadził nas los – Kinga Choszcz

„Prowadził nas los” to książka o pięcioletniej podróży dookoła świata Kingi Choszcz i Radosława Siudy „Chopina”. Wyprawa została zreazliwoana w latach 1998-2003 kiedy podróżowanie nie było takie proste jak teraz. Nic dziwnego, że przyniosła w 2004 roku parze podróżników Nagrodę Kolosa.

Historia Kingi i „Chopina” od razu zrobiła na mnie wrażenie. Ich niezwykła determinacja w dążeniu do realizacji marzeń i kontynuacji podróży pomimo wielu problemów jest godna naśladowania. Autorka udowadnia, że aby podróżować nie trzeba mieć mnóstwa pieniędzy, po prostu trzeba potrafić dostosować się do sytuacji. Kinga i „Chopin” kilka razy zatrzymują się w podróży, aby zarobić na ciąg dalszy. Pracują w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Tajwanie. Są niezwykle otwarci i potrafią nawiązać kontakt z ludźmi bez względu na to skąd pochodzą.

„Prowadził nas los” to zbiór zredagowanych wpisów z tworzonego w drodze przez Kingę pamiętnika. Dzięki temu opowieść wciąż pełna jest emocji i szybko się ją czyta. Książka Kingi Choszcz od wielu lat jest dla mnie podróżniczą inspiracją.

Opowieści z końca świata – Ewelina Gac

Ewelina zabiera nas do pięciu różnych miejsc na świecie, w których mieszkała, pracowała lub studiowała. Odwiedzamy więc Turcję, Grecję, Czechy, Węgry oraz Stany Zjednoczone. Autorka opowiada w swojej książce o podróżach, życiu na emigracji, pracy za granicą, blaskach i cieniach wyjazdu z Polski. „Opowieści z końca świata” to nie jest typowa książka podróżnicza. To książka o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o szukaniu swojej drogi w życiu zawodowym i prywatnym, o wątpliwościach i podejmowaniu trudnych decyzji.

Jednak to co najbardziej mnie urzekło, to fakt, że Ewelina pokazuje, że nie warto bać się zmian i próbować nowych rzeczy bo być może one zmienią nasze dalsze życie na lepsze i w innym kraju znajdziemy swój własny koniec świata. Książkę czyta się bardzo szybko tak więc obawiam się, że po lekturze możecie czuć niedosyt. Pięknie i szczerze opisane historie, które na przemian mnie wzruszały i rośmieszały.

Książke możecie zakupić tutaj, a wpisując kod: polegytravels, dostaniecie 15% zniżki.

Gdzie jest Julia? – Julia Raczko

Julia Raczko rzuciła pracę w jednej ze stacji telewizyjnych i postanowiła wyjechać w podróż dookoła świata. Podróż, z której tak naprawdę nigdy nie wróciła bo dzięki niej mieszka obecnie w Australii. W czasie wyprawy Julia odwiedza między innymi Tajlandię, Malezję, Indonezję, Chile, Peru i Nową Zelandię. Autorka w ciekawy sposób opisuje swoją podróż. Nie zanudza czytelnika zbędnymi danymi, ale przemyca do swojej książki wiele ciekawostek o odwiedzanych miejscach, które na długo zostają w pamięci.

Cenię sobię książkę Julii w szczególności za szczerość, z którą opisuje odwiedzane kraje. Nie znajdziecie tutaj sztucznego zachwytu w miejscach, które autorce wcale się nie podobały. Julia nie boi się pisać o tym, które kraje ją zawiodły, ani o tym jakie błędy popełniła w trakcie podróży. Dodatkowo z „Gdzie jest Julia?” znajdziecie sporo wskazówek aby samemu zorganizować podróż dookoła świata.

Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej – Anna Alboth

Książka Anny Alboth to opowieść o rodzinnej, kilkumiesięcznej podróży po Ameryce Środkowej. Ania i jej mąż Thomas, razem z córkami Hanią i Milą odwiedzili Meksyk, Gwatemalę, Belize i Honduras. Przez kilka miesięcy podróżowali samochodem, który przekształcili jednocześnie w swoją sypialnię.

Rodzina Albothów to przede wszystkim bardzo otwarci i tolerancyjni ludzie. Z książki aż bije ich miłość do podróży i chęć poznania drugiego człowieka i innej kultury, a nie tylko „zaliczanie” kolejnych atrakcji turystycznych. Co więcej, Ania i Thomas pokazują, że można podróżować razem z dziećmi i pokazywać im świat, bez względu na ich wiek.

„Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej” była dla nas ogromną inspiracją, aby zacząć podróżować samochodem po Europie i przekształcić go w naszą sypialnię. Gdyby nie książka Ani i wiele porad związanych z takim sposobem podróżowania, chyba nigdy nie ruszylibyśmy w podróż autem. Książkę Ani polecam zarówno osobom, które podróżują z dziećmi, tym, którzy chcą zacząć podróżować autem oraz tym, których interesuje Ameryka Środkowa.

W cieniu minaretów. Oman – Marek Pindral

Oman staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży wśród Polaków. Wszystkim moim znajomym planującym wyjazd do tego kraju polecam właśnie tę książkę. Marek Pindral mieszkał w Omanie i pracował tam na uniwersytecie jako nauczyciel języka angielskiego. Dłuższy pobyt w tym kraju, pozwolił mu na dokładne poznanie lokalnej kultury i tradycji.

„W cieniu minaretów” zdecydowanie nie jest przewodnikiem, ale daje czytelnikowi coś znacznie ważniejszego: możliwość poznania kultury Omanu „od kuchni”. Coś co byłoby niemożliwe podczas, krótkiego pobytu turystycznego. Marek Pindral jest człowiekiem niezwykle otwartym i ciekawym świata. Jednocześnie bardzo krytycznie podchodzi do podawanych mu informacji. Sprawdza je i weryfikuje zanim przedstawi je czytelnikowi. Dzięki temu możemy być pewni, że przekazane informacje są rzetelne. Książka Marka Pindrala nie podpowie wam jakie miejsca musicie zobaczyć w Omanie, ale pozwoli wam poznać ten kraj od wewnątrz.

A wy lubicie czytać książki podróżnicze? Czytaliście którąś z tych? A może macie inne ulubione książki podróżnicze godne polecenia?

7 komentarzy

  1. Bardzo fajne zestawienie. Dla wszystkich fanów Meksyku i nie tylko dodam jeszcze książkę “Gosha in Mexico” Małgorzaty Kardzis, którą bardzo fajnie się czyta.

  2. Zestawienie idealne na czas kwarantanny. Tych książek nie czytałam, ale inne wspomnianych autorów tak (Oli i Karola o Australii i Julki też o Australii). O Omanie polecam bardzo książkę Agaty Romaniuk “Z miłości. To współczuję”.

  3. Świetne zestawienie. U nas mamy podobne 😉

  4. O super! O niektorych ksiazkach nigdy nie slyszalam. Dzieki za super wpis!

Comments are closed.