Najlepsze książki podróżnicze, które warto przeczytać

Co robić kiedy nie możemy podróżować, a bardzo byśmy chcieli? Ja polecam wam czytać książki podróżnicze i poprzez literaturę podróżować w dalekie zakątki globu. A jeśli szukacie inspiracji i zastanawiacie się po jakie książki warto sięgnąć to polecam wam moje ulubione. Według mnie to najlepsze książki podróżnicze, które powinniście przeczytać.

Od dziecka uwielbiałam czytać i było to moje ulubione zajęcie w wolnych chwilach. Nietrudno się domyślić, że literatura podróżnicza to jeden z moich ulubionych rodzajów książek. Uwielbiam podróżować z autorami po krajach, których jeszcze sama nie odwiedziłam, dowiadywać się jak wygląda życie w różnych zakątkach świata, jakie są lokalne tradycje i zwyczaje. Dlatego dzisiaj polecam wam moje ulubione książki podróżnicze.

 

Busem przez świat. Alaska i Kanada – Karol i Ola Lewandowscy

Najpierw zachwyciłam się książką z podróży na Gibraltar „Wyprawa pierwsza”, później wyprawą do Ameryki opisaną w „Ameryka za 8 dolarów”, a na końcu Australią w „Australia za 8 dolarów”. A później przyszedł czas na wyprawę „Busem przez świat” przez trzy Ameryki, której kibicuję od samego początku i znakomite książki z tej podróży: „Alaska i Kanada” oraz „Droga 66”. Polecam wam wszystkie książki Oli i Karola, ale ze względu na moje prywatne marzenie podróży na Alaskę to „Alaska i Kanada” znalazła się w tym rankingu.

Podróż po Alasce i Kanadzie z Olą i Karolem to podróż przez miejsca poza trasą, spotkania z ciekawymi ludźmi i przepiękne zdjęcia natury. Ta książka to też cała masa praktycznych wskazówek, które ułatwią wam planowanie samodzielnego wyjazdu w tamte rejony. „Busem przez świat. Alaska i Kanada” ma wszystko czego oczekuję od dobrej książki podróżniczej.

Na nowej drodze życia. 1112 dni w autostopowej podróży przez świat. – Asia i Adam Dzieliccy

Podróż Asi i Adama śledziłam w ich mediach społecznościowych z zapartym tchem i z niecierpliwością czekałam też na książkę. „Na nowej drodze życia. 1112 dni w autostopowej podróży przez świat” opisuje dopiero pierwszą część podróży Asi i Adama. Dzieliccy zrobili na mnie duże wrażenie swoją motywacją i pasją do podróży autostopem. Przez całą lekturę czułam jakbym znowu podróżowała razem z autorami. W książce Asia i Adam przemierzają między innymi Rosję, Kirgistan, Tajlandię, Wietnam czy Malezję, poznają lokalną kulturę, kuchnię i ludzi.

„Na nowej drodze życia” to nie tylko opowieść o samej podróży, ale też praktyczne wskazówki dla innych podróżników, przepisy na azjatyckie dania i mnóstwo ciekawych informacji o odwiedzanych krajach i ich kulturze. Książka zaraża optymizmem i pasją do podróży.

Prowadził nas los – Kinga Choszcz

„Prowadził nas los” to książka o pięcioletniej podróży dookoła świata Kingi Choszcz i Radosława Siudy „Chopina”. Wyprawa została zreazliwoana w latach 1998-2003 kiedy podróżowanie nie było takie proste jak teraz. Nic dziwnego, że przyniosła w 2004 roku parze podróżników Nagrodę Kolosa.

Historia Kingi i „Chopina” od razu zrobiła na mnie wrażenie. Ich niezwykła determinacja w dążeniu do realizacji marzeń i kontynuacji podróży pomimo wielu problemów jest godna naśladowania. Autorka udowadnia, że aby podróżować nie trzeba mieć mnóstwa pieniędzy, po prostu trzeba potrafić dostosować się do sytuacji. Kinga i „Chopin” kilka razy zatrzymują się w podróży, aby zarobić na ciąg dalszy. Pracują w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Tajwanie. Są niezwykle otwarci i potrafią nawiązać kontakt z ludźmi bez względu na to skąd pochodzą.

„Prowadził nas los” to zbiór zredagowanych wpisów z tworzonego w drodze przez Kingę pamiętnika. Dzięki temu opowieść wciąż pełna jest emocji i szybko się ją czyta. Książka Kingi Choszcz od wielu lat jest dla mnie podróżniczą inspiracją.

Opowieści z końca świata – Ewelina Gac

Ewelina zabiera nas do pięciu różnych miejsc na świecie, w których mieszkała, pracowała lub studiowała. Odwiedzamy więc Turcję, Grecję, Czechy, Węgry oraz Stany Zjednoczone. Autorka opowiada w swojej książce o podróżach, życiu na emigracji, pracy za granicą, blaskach i cieniach wyjazdu z Polski. „Opowieści z końca świata” to nie jest typowa książka podróżnicza. To książka o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o szukaniu swojej drogi w życiu zawodowym i prywatnym, o wątpliwościach i podejmowaniu trudnych decyzji.

Jednak to co najbardziej mnie urzekło, to fakt, że Ewelina pokazuje, że nie warto bać się zmian i próbować nowych rzeczy bo być może one zmienią nasze dalsze życie na lepsze i w innym kraju znajdziemy swój własny koniec świata. Książkę czyta się bardzo szybko tak więc obawiam się, że po lekturze możecie czuć niedosyt. Pięknie i szczerze opisane historie, które na przemian mnie wzruszały i rośmieszały.

Gdzie jest Julia? – Julia Raczko

Julia Raczko rzuciła pracę w jednej ze stacji telewizyjnych i postanowiła wyjechać w podróż dookoła świata. Podróż, z której tak naprawdę nigdy nie wróciła bo dzięki niej mieszka obecnie w Australii. W czasie wyprawy Julia odwiedza między innymi Tajlandię, Malezję, Indonezję, Chile, Peru i Nową Zelandię. Autorka w ciekawy sposób opisuje swoją podróż. Nie zanudza czytelnika zbędnymi danymi, ale przemyca do swojej książki wiele ciekawostek o odwiedzanych miejscach, które na długo zostają w pamięci.

Cenię sobię książkę Julii w szczególności za szczerość, z którą opisuje odwiedzane kraje. Nie znajdziecie tutaj sztucznego zachwytu w miejscach, które autorce wcale się nie podobały. Julia nie boi się pisać o tym, które kraje ją zawiodły, ani o tym jakie błędy popełniła w trakcie podróży. Dodatkowo z „Gdzie jest Julia?” znajdziecie sporo wskazówek aby samemu zorganizować podróż dookoła świata.

Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej – Anna Alboth

Książka Anny Alboth to opowieść o rodzinnej, kilkumiesięcznej podróży po Ameryce Środkowej. Ania i jej mąż Thomas, razem z córkami Hanią i Milą odwiedzili Meksyk, Gwatemalę, Belize i Honduras. Przez kilka miesięcy podróżowali samochodem, który przekształcili jednocześnie w swoją sypialnię.

Rodzina Albothów to przede wszystkim bardzo otwarci i tolerancyjni ludzie. Z książki aż bije ich miłość do podróży i chęć poznania drugiego człowieka i innej kultury, a nie tylko „zaliczanie” kolejnych atrakcji turystycznych. Co więcej, Ania i Thomas pokazują, że można podróżować razem z dziećmi i pokazywać im świat, bez względu na ich wiek.

„Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej” była dla nas ogromną inspiracją, aby zacząć podróżować samochodem po Europie i przekształcić go w naszą sypialnię. Gdyby nie książka Ani i wiele porad związanych z takim sposobem podróżowania, chyba nigdy nie ruszylibyśmy w podróż autem. Książkę Ani polecam zarówno osobom, które podróżują z dziećmi, tym, którzy chcą zacząć podróżować autem oraz tym, których interesuje Ameryka Środkowa.

W cieniu minaretów. Oman – Marek Pindral

Oman staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży wśród Polaków. Wszystkim moim znajomym planującym wyjazd do tego kraju polecam właśnie tę książkę. Marek Pindral mieszkał w Omanie i pracował tam na uniwersytecie jako nauczyciel języka angielskiego. Dłuższy pobyt w tym kraju, pozwolił mu na dokładne poznanie lokalnej kultury i tradycji.

„W cieniu minaretów” zdecydowanie nie jest przewodnikiem, ale daje czytelnikowi coś znacznie ważniejszego: możliwość poznania kultury Omanu „od kuchni”. Coś co byłoby niemożliwe podczas, krótkiego pobytu turystycznego. Marek Pindral jest człowiekiem niezwykle otwartym i ciekawym świata. Jednocześnie bardzo krytycznie podchodzi do podawanych mu informacji. Sprawdza je i weryfikuje zanim przedstawi je czytelnikowi. Dzięki temu możemy być pewni, że przekazane informacje są rzetelne. Książka Marka Pindrala nie podpowie wam jakie miejsca musicie zobaczyć w Omanie, ale pozwoli wam poznać ten kraj od wewnątrz.

A wy lubicie czytać książki podróżnicze? Czytaliście którąś z tych? A może macie inne ulubione książki podróżnicze godne polecenia?

6 komentarzy

  1. Zestawienie idealne na czas kwarantanny. Tych książek nie czytałam, ale inne wspomnianych autorów tak (Oli i Karola o Australii i Julki też o Australii). O Omanie polecam bardzo książkę Agaty Romaniuk “Z miłości. To współczuję”.

  2. O super! O niektorych ksiazkach nigdy nie slyszalam. Dzieki za super wpis!

Napisz komentarz