Brave Kids czyli o najpiękniejszym projekcie świata

Jest taki projekt, który łączy dzieci z całego świata. Projekt, którego celem jest wymiana kulturowa. Projekt, który wszystkim uczestnikom i wolontariuszom daje moc energii. Mowa oczywiście o Brave Kids!

Czym jest projekt Brave Kids?

W ramach projektu przyjeżdżają do Polski grupy uzdolnionych artystycznie dzieci z całego świata. Przez dwa tygodnie mieszkają u rodzin w kilku miastach w Polsce (w tym roku w Warszawie, Wrocławiu i Wałbrzychu oraz od tego roku również na Słowacji i w Gruzji) i uczą siebie nawzajem tego co potrafią. Przygotowują razem pokaz w którym razem tańczą swoje tradycyjne tańce i grają na przywiezionych instrumentach. Często są to dzieci pochodzące ze środowisk ubogich, ogarniętych konfliktami zbrojnymi, dla których wyjazd do Polski będzie jedynym zagranicznym wyjazdem a udział w Brave Kids jedyną możliwością poznania innych kultur. W tym roku w Warszawie gościliśmy pięć grup z Indii, Ugandy, Hiszpanii, Mołdawii i Estonii.

Po pracowitych dwóch tygodniach, dzieci ze wszystkich miast goszczących jadą do Obornik pod Wrocławiem i przygtowują spektakl finałowy. 120 dzieci z 20 grup i 17 różnych państw, między innymi z Gruzji, Indonezji, Meksyku, Włoch, Ukrainy, Nepalu, Brazylii, Izraela, Maroka. Ten właśnie finałowy pokaz ściągnął nas do Wrocławia. Wrażenie – najlepsze na świecie!

Kto nie widział pewnie zapyta: Co w tym takiego wyjątkowego?

Po pierwsze dzieci! Dzieci Brave, które są na tyle odważne aby na miesiąc przyjechać do innego kraju, uczyć siebie i innych. Po drugie, wyobraźcie sobie teraz, że po dwóch tygodniach oglądacie spektakl, gdzie dzieci w Indii tańczą hiszpańskie flamenco, Hiszpanie tradycyjne tańce Mołdawii, a dzieci z Ugandy indyjski kathak i tradycyjne tańce Estonii. Brzmi ciekawie prawda? Poza tym, projekt którego celem jest współpraca i wymiana miedzykulturowa nie może nie być wspaniały! W jednym miejscu, w Polsce, spotyka się tyle różnych narodowości, kultur i tradycji… To musi być piękne doświadczenie! 🙂 Dzieci potrafią współpracować, dzielić się i uczyć od innych bez względu na pochodzenie, kolor skóry, inny język, którego często nie rozumieją. Dorośli powinni się od nich tego uczyć.

W tym roku odbyła się VII edycja Brave Kids. Po raz czwarty już grupy przyjechały do Warszawy gdzie organizacją zajmuje się niezastąpiona Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki. Dodatkowo w Warszawie przed pokazem półfinałowym Brave Kids, wystąpiły również dzieci z rodzin goszczących, które zatańczyły fragmenty tańców z pięciu państw skąd przyjechały nasze grupy.

W czerwcu mieliśmy być w Paryżu, pracować na wolontariacie na EURO2016. Wyszło inaczej, zostaliśmy w Polsce, a ja wzięłam udział w wolontariacie na Brave Kids. Była to najlepsza zmiana planów jaka kiedykolwiek mi się przydarzyła 😉 Gdybyśmy pojechali do Francji, nie wzięłabym udziału w Brave Kids i nie poznałabym z bliska tego wartościowego projektu.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o projekcie Brave Kids zajrzyjcie na bravekids.eu. Można włączyć się w projekt zostając rodziną goszczącą, wolontariuszem lub po prostu przyjść i obejrzeć pokazy 🙂

Pokaz finałowy we Wrocławiu:

dsc08035-logo-2

dsc07891-logo2

dsc07904-logo2

dsc07934-logo2

dsc08009-logo

Pokaz w Warszawie:

dsc06839-2-logo

dsc06972-2-logo

dsc06976-2-logo
dsc07058-2-logo

dsc06988-2-logo

dsc07005-2-logo

2 komentarze

  1. Piękna inicjatywa, a pokazy musiały być niemałym przeżyciem tak dla widzów, jak i dla dzieci. Nie raz brałam już udział w międzynarodowych zlotach, w których właśnie głównie brała udział młodzież i dzieci, a dorośli byli opiekunami i organizatorami, więc mam pojęcie ile taka integracja daje tym dzieciakom i nie ważne są dla nich żadne różnice kulturowe ani bariera językowa. A tak od ponad 20 lat działam w skautingu i tu w kraju, ale również kiedy mieszkałam za granicą i właśnie dzięki temu mam o tym spore pojęcie 😉

    1. Author

      Aż 20 lat? Kiedyś byłam w harcerstwie, ale nie trwało to aż tak długo 🙂 Mimo to było to piękne dośwaidczenie 🙂

Dodaj komentarz